Literatura

2022
Maria Turtschaninoff

Maresi. Kroniki Czerwonego Klasztoru

Tytułowa bohaterka książki „Maresi. Kroniki Czerwonego Klasztoru” Marii Turtschaninoff 13-letnia Maresi przebywa od czterech lat w Czerwonym Klasztorze na niewielkiej wyspie Menos. Autorka opisuje dziewczynę jako osobę samotnie siedzącą wieczorami w klasztornej bibliotece i przepełnioną ciekawością wiedzy, która chłonie słowa z ksiąg jak gąbka. Ze względu na swą spokojną naturę, rzetelnie wypełniania obowiązki na wyspie wraz ze swoimi rówieśniczkami.

Więcej
2022
Joanna i Jarosław Szarkowie

Powstanie Warszawskie

„Gdy armaty i czołgi Armii Czerwonej słychać było w stolicy, a niemieckie wojska uciekały w panice, dowódca Armii Krajowej generał Tadeusz Komorowski "Bór" wydał rozkaz rozpoczęcia powstania w Warszawie. Stało się to 1 sierpnia 1944 roku o godzinie "W", czyli 17.00.”

Więcej
2022
Jacqueline Wilson

Dziecko ze śmietnika

Książka Jacqueline Wilson jest świetnym przykładem literatury z morałem. Ukazuje nam drugą stronę medalu, której często nie chcemy dostrzec. Skłania do refleksji. Mimo moich początkowych obaw i niepewności czytanie tej powieści okazało się naprawdę przyjemne. Książka dostarcza wielu tematów do przemyśleń, a także zachęca do zastanowienia się, czy przypadkiem ktoś w naszym własnym otoczeniu nie zmaga się z podobnymi problemami.

Więcej
2022
Barbara Kosmowska

Panna Foch

Książka Barbary Kosmowskiej opowiada o życiu nastoletniej Poli, zwanej przez rodzinę i znajomych Bobikiem, która została zmuszona porzucić dotychczasowe, względnie świetne życie w Warszawie i zamieszkać w „nudnej i brzydkiej” Wiśniowej Górze. Autorka w interesujący sposób opisała nową codzienność Panny Foch, która musiała zrezygnować z przyjaciół i „koncertowego” życia na rzecz pracy na plantacji fasoli swojego taty.

Więcej
2022
Adam Silvera

Nasz ostatni dzień

Nasz ostatni dzień to książka, do przeczytania której was zachęcam. Autor na wstępie opowiada w niej o swoim życiu. Mówi nam, że wiele swojego czasu stracił na marudzenie i wybrzydzanie. Zachęca, abyśmy korzystali z możliwości, jakie daje nam życie, jak i doceniali wszystko to, co mamy.

Więcej
2022
Sarah Moore Fitzgerald

Ciasto ze szczyptą nadziei

Książka została napisana dla młodych czytelników, ale również dorośli mogą po nią sięgnąć, ponieważ po jej lekturze łatwiej zrozumieją świat nastolatków. Ciasto ze szczyptą nadziei to powieść, która opowiada o problemach młodych ludzi, o przyjaźni i o tym, jak łatwo można tę więź przerwać. Głównymi bohaterami książki są Meg i Oscar – para trzynastolatków. Łączy ich niezwykła przyjaźń. Nie zdają sobie nawet sprawy, że z czasem to uczucie zamienia się w miłość. Jednak wkrótce dochodzi do kłopotów.

Więcej
2022
Katarzyna Ryrych

Lato na Rodos

Podczas ostatniego spotkania naszego klubu DKK omawialiśmy powieść, która skradła mi serce. Lato na Rodos Katarzyny Ryrych jest zdecydowanie jedną z moich ulubionych książek, z którymi zapoznałam się w DKK – i to nie tylko w ramach spotkań tegorocznych, ale także z poprzednich lat.

Więcej
2022
Lauren St John

Biała żyrafa

Bohaterką książki jest jedenastoletnia Angielka Martine, która straciła rodziców w pożarze i przez to musiała się przeprowadzić do babci, do Afryki. Na początku relacje babci z wnuczką nie były najlepsze. Z czasem uległy poprawie, dzięki temu, że nastolatka poznała historię swojej rodziny.

Więcej
2022
Barbara Kosmowska

Pozłacana rybka

Ostatnio wpadła mi w oko na bibliotecznej półce książka pod tytułem Pozłacana rybka, napisana przez Barbarę Kosmowską. Od razu zwróciłam uwagę na napis Książka Roku 2007. Jest to nagroda literacka przyznawana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych – Polska Sekcja IBBY. To nie jedyna nagroda, którą zdobyła powieść, bo zajęła również I miejsce w kategorii książek dla młodzieży w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, zorganizowanym przez Fundację ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom. Kiedy dowiedziałam się o tych sukcesach, zaczęło mnie jeszcze mocnej korcić, aby sprawdzić, „co w trawie piszczy”.

Więcej