Literatura

2024
Sosuke Natsukawa

O kocie, który ratował książki

„O kocie, który ratował książki” to dzieło japońskiego pisarza Sosuke Natsukawa. To międzynarodowy bestseller, o którym było bardzo głośno. Przeczytałam i nie zawiodłam się na niej.

To książka właściwie dla każdego zarówno dla nastolatków, jak i dla dorosłych. Powieść o książkach i przyjaźni z przygodą w tle.  Nie bez powodu stała się ona międzynarodowym bestsellerem z ponad milionem sprzedanych egzemplarzy. Główny bohater to Rintaro Natsuki. Kiedy niespodziewanie umiera jego dziadek, który prowadził Antykwariat Natsuki, on dostaje go w spadku.  Rintaro to mądry i jednocześnie nieśmiały chłopak. W księgarni znajduje nie tylko książki, ale i gadającego rudego kota. Nastolatek na początku czuje się zagubiony i ucieka do świata książek. To nie trwa jednak długo, bo pojawia się tytułowy kot, który zabiera chłopaka na tajemniczą i niebezpieczną misję ratowania książek. Wszystko się zmienia, kiedy bohaterowie mają do przemierzenia cztery labirynty, a to wymaga od nich nadzwyczajnej mądrości i sprytu, aby pokonać przeciwników. Chłopak musi przekonać cztery różne osoby, że postępują bardzo źle wobec książek. To od niego ma zależeć przyszłość książek i czytelnictwa. I jak to ma zrobić nieśmiały nastolatek. Czy to mu się uda? Czy Rintaro pokona swoje słabości? Czy książki mają przyszłość? Warto wyruszyć w podróż z bohaterami tej historii, aby się tego dowiedzieć.  Każdy, kto poszukuje dobrej historii, która da nam do myślenia, nie będzie zawiedziony. Znajdziecie w niej różne zagadki, wymagające niezłego główkowania, przygodę, magię i poznacie siłę przyjaźni. Rintaro dzięki przewodnikowi, zaczyna rozumieć, że książki mają na nasze życie bardzo mocny wpływ. Książka jest napisana pięknym językiem, który przypomina nam, że warto dbać o słowa.

Piękna i mądra książka, która zabiera nas do świata książek w sposób niezwykle ciekawy. To nie tylko spotkanie z książkami, ale przekonanie się, jak ważną są one częścią naszej codzienności. Zmieniają się czasy, ale czytanie nie przestaje być jedną ze wspanialszych pasji, z jakich możemy korzystać. Przekonał się o tym Rintaro, a myślę, że i wy także to potwierdzicie, jak tylko przeczytacie tę historię. 

Recenzja listopad 2023 – dzieci i młodzież

Izabela Rykowska, lat 13

DKK w Aleksandrowie, woj. lubelskie