Manifest

Popularyzujemy czytelnictwo, wspieramy pisarzy, tłumaczy, wydawców, bibliotekarzy, księgarzy, tych, którzy czytają i chcą czytać, aktywizujemy nieczytających.

Popularyzacja

Promujemy polską literaturę za granicą. Dzięki realizacji Programu Translatorskiego © Poland w ciągu ostatnich lat za granicą ukazało się prawie 3000 tłumaczeń polskich książek!

Promocja

Aktualności

Znamy nominacje do XVII Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

Jury Nagrody Literackiej m.st. Warszawy wybrało 15 najlepszych polskich książek roku 2023 i przyznało im nominacje w pięciu kategoriach. Laureatów i laureatki poznamy 15 czerwca podczas uroczystej gali.

23.04.2024

W maju odbędzie się premiera spektaklu poświęconego Leo Lipskiemu

11 maja na gościnnej scenie Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego odbędzie się premierowy pokaz spektaklu „Leo Lipski Story – Miłość na Miodowej” w reżyserii Pawła Bitki Zapendowskiego, stworzonego na podstawie prozy Leo Lipskiego. Spektakl jest realizowany we współpracy z Oddziałem Związku Artystów Scen Polskich w Warszawie.

23.04.2024

„Inny świat” Herlinga-Grudzińskiego po bośniacku ze wsparciem Instytutu Książki

W Bośni i Hercegowinie ukazał się „Inny świat” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w przekładzie Kenana Efendicia. Wydanie tłumaczenia wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

23.04.2024

Wrocławski Dom Literatury zaprasza na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do 19 maja pisarki i pisarze związani z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem mogą ubiegać się o miesięczny pobyt w Krakowie w ramach projektu „Rezydencje u Szymborskiej”. To już czwarta edycja programu rezydencyjnego realizowanego przez Wrocławski Dom Literatury we współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej. Do tej pory był on skierowany wyłącznie do poetek i poetów, teraz otwiera się również na prozaików.

Inicjatywy

Mała książka - wielki człowiek

Mała książka - wielki człowiek

Kampania społeczna „Mała książka - wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Jest to projekt bookstartowy, który obejmuje trzy etapy – dzieci nowonarodzone (do 3. roku życia), przedszkolaki (w wieku 4-6 lat) oraz pierwszoklasistów (w wieku 7-9 lat). Od 2017 roku dzięki akcji w ręce najmłodszych czytelników i ich rodziców trafiło już 5 mln książek.

Więcej
Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach

Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach

Publikacja „Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach” powstała po to, by inspirować i pokazać, jak nieocenioną wartość może przynieść lokalnej społeczności dopasowana do jej potrzeb biblioteka. Aby jak najlepiej to uchwycić, wysłaliśmy w podróż po bibliotecznej Polsce siódemkę reporterów i jednego fotoreportera.

Więcej
Wsparcie przekładów za granicą

Wsparcie przekładów za granicą

Program Translatorski ©POLAND ma na celu promocję polskiej literatury na świecie. Jest adresowany do zagranicznych i polskich wydawców zainteresowanym wydawaniem polskich książek w tłumaczeniach na inne języki.

Więcej
Books from Poland

Books from Poland

Katalog Books from Poland to przegląd polskiej literatury, przedstawiający najważniejsze i najciekawsze książki, które ostatnio zyskały uznanie w Polsce.

Więcej

Partnerzy

Instytucja nadzorująca

Partnerzy

Instytut Książki
ul. Zygmunta Wróblewskiego 6
31-148 Kraków
tel. (+48) 12 61 71 900

Inspektor Ochrony Danych 
e-mail: iod[at]instytutksiazki.pl
Więcej