Aktualności

MBP w Słupsku / fot. MBP w Słupsku
22.07.2024

Dziś uroczyste otwarcie zmodernizowanej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku

W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku dobiegła końca trzyletnia modernizacja. Inwestycja dofinansowana została w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, Priorytet 2 „Infrastruktura bibliotek 2021-2025 kwotą 2,1 mln zł.

„Dzięki tym środkom czytelnicy po 50 latach mogą wreszcie wkroczyć do nowoczesnego budynku, na jaki zasługują” – powiedziała IK dyrektorka MBP Danuta Rakowska.

Trzyletni projekt „Biblioteka bez barier” polegał na modernizacji budynku głównego dawnego kościoła pw. św. Mikołaja z XIII wieku, oraz dobudowanego doń na początku lat 70 XX wieku pawilonu. Zadanie polegało na przystosowaniu wnętrza budynku zabytkowego i pawilonu dla osób niepełnosprawnych i seniorów, aby w pełni mogli oni korzystać z oferty biblioteki, a także na dostosowaniu budynku pawilonu do potrzeb dzieci i młodzieży.

Ważnym elementem projektu była nowoczesna aranżacja pomieszczeń biblioteki, zakup wyposażenia i sprzętu niezbędnego do realizacji oferty kulturalno-edukacyjnej i wydarzeń kulturalnych. Pozyskano sprzęt, który m.in. usprawni obsługę czytelników oraz wzbogaci ofertę kulturalno-edukacyjną Biblioteki (wśród unowocześnień i udogodnień znalazły się: self-check, stanowisko do digitalizacji umożliwiające kopiowanie archiwalnych domowych nagrań na cyfrowe nośniki, podłoga interaktywna, laptopy, serwer, nowoczesne regały, meble).

Celem zadania było podniesienie standardu funkcjonowania biblioteki poprzez dostosowanie budynku do najnowszych trendów i rozwiązań obowiązujących w bibliotekach działających w kraju i na świecie.

***

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (NPRCz 2.0) to wieloletni program rządowy na lata 2021–2025, w ramach którego środki w wysokości ponad miliarda złotych (60% - budżet państwa, 40% - wkład własny beneficjentów) są przeznaczane na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. Częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest Priorytet 2 i realizowany w jego ramach Kierunek interwencji 2.1. Infrastruktura bibliotek 2021-2025, który jest kontynuacją oraz rozwinięciem Priorytetu „Biblioteka+. Infrastruktura bibliotek" realizowanego w latach 2011-2015 oraz Priorytetu 2 NPRCz z lat 2016-2020. Celem priorytetu jest wzmocnienie potencjału i roli bibliotek publicznych.