Manifest

Popularyzujemy czytelnictwo, wspieramy pisarzy, tłumaczy, wydawców, bibliotekarzy, księgarzy, tych, którzy czytają i chcą czytać, aktywizujemy nieczytających.

Popularyzacja

Promujemy polską literaturę za granicą. Dzięki realizacji Programu Translatorskiego © Poland w ciągu ostatnich lat za granicą ukazało się prawie 3000 tłumaczeń polskich książek!

Promocja

Aktualności

04.03.2024

Polemika Małgorzaty Wołczyk na temat działalności Instytutu Książki

W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” (10/2024) ukazał się tekst Małgorzaty Wołczyk pt. „Ornamentatorzy nowej władzy”. Autorka polemizuje w nim z artykułem „Czyścić, nie niszczyć” Justyny Sobolewskiej i Aleksandry Żelazińskiej opublikowanym na łamach „Polityki”.

04.03.2024
Tagi: Twórczość

Lutowy numer „Twórczości” w księgarniach

Lutowy numer „Twórczości” trafił do sprzedaży. Wydawcą miesięcznika jest Instytut Książki.

04.03.2024

Instytut Pamięci Narodowej po raz drugi ogłasza konkurs o nagrodę „Sygnety Wydawnictwa IPN”

W poniedziałek rozpoczyna się głosowanie internautów na Najlepszą Książkę Roku 2023 wydaną przez Instytut Pamięci Narodowej w drugim konkursie o Nagrodę „Sygnety Wydawnictwa IPN”. Do 10 marca na głosy czytelników oczekuje 49 tytułów. Laureaci zostaną zaprezentowani podczas gali, która odbędzie się 20 marca.

04.03.2024

Spotkanie z okazji dziesięciolecia Stypendium im. Albrechta Lemppa

W piątek 1 marca w Literarische Colloqium Berlin odbyło się spotkanie pt. „ Wannsee, Weichsel, Widersprüche – 10 Jahre Albrecht-Lempp-Stipendium”. Wśród gości znaleźli się byli stypendyści: Anna Cieplak, Dariusz Sośnicki, Suzanne Fritz, Julia Wolf, a także Elżbieta Lempp.

Inicjatywy

Mała książka - wielki człowiek

Mała książka - wielki człowiek

Kampania społeczna „Mała książka - wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Jest to projekt bookstartowy, który obejmuje trzy etapy – dzieci nowonarodzone (do 3. roku życia), przedszkolaki (w wieku 4-6 lat) oraz pierwszoklasistów (w wieku 7-9 lat). Od 2017 roku dzięki akcji w ręce najmłodszych czytelników i ich rodziców trafiło już 5 mln książek.

Więcej
Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach

Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach

Publikacja „Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach” powstała po to, by inspirować i pokazać, jak nieocenioną wartość może przynieść lokalnej społeczności dopasowana do jej potrzeb biblioteka. Aby jak najlepiej to uchwycić, wysłaliśmy w podróż po bibliotecznej Polsce siódemkę reporterów i jednego fotoreportera.

Więcej
Wsparcie przekładów za granicą

Wsparcie przekładów za granicą

Program Translatorski ©POLAND ma na celu promocję polskiej literatury na świecie. Jest adresowany do zagranicznych i polskich wydawców zainteresowanym wydawaniem polskich książek w tłumaczeniach na inne języki.

Więcej
Books from Poland

Books from Poland

Katalog Books from Poland to przegląd polskiej literatury, przedstawiający najważniejsze i najciekawsze książki, które ostatnio zyskały uznanie w Polsce.

Więcej

Partnerzy

Instytucja nadzorująca

Partnerzy

Instytut Książki
ul. Zygmunta Wróblewskiego 6
31-148 Kraków
tel. (+48) 12 61 71 900

Inspektor Ochrony Danych 
e-mail: iod[at]instytutksiazki.pl
Więcej