Manifest

Popularyzujemy czytelnictwo, wspieramy pisarki i pisarzy, tłumaczki i tłumaczy, wydawczynie i wydawców, bibliotekarki i bibliotekarzy, księgarki i księgarzy, tych, którzy czytają i chcą czytać, aktywizujemy nieczytających.

Popularyzacja

Promujemy polską literaturę za granicą. Dzięki realizacji Programu Translatorskiego © Poland w ciągu ostatnich lat za granicą ukazało się ponad 3000 tłumaczeń polskich książek!

Promocja

Aktualności

Rok 2025 rokiem Stefana Żeromskiego i Antoniego Słonimskiego

Wczoraj, 24 lipca, Sejm RP w oddzielnych uchwałach ustanowił rok 2025 rokiem Stefana Żeromskiego i Antoniego Słonimskiego. Wśród innych patronów znaleźli się także m.in. Olga Boznańska, generał Kazimierz Sosnkowski, Franciszek Duszeńko i pierwsi królowie Polski.

25.07.2024

Instytut Książki na Festiwalu Ojce i Dziatki w Sopocie

W dniach 26-28 lipca odbędzie się sopocka odsłona tegorocznej edycji Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki. W programie na najmłodszych czytelników i czytelniczki czekają spotkania autorskie, warsztaty i uwielbiany przez wszystkich Ostry Dyżur Literacki. W ramach naszej współpracy z festiwalem my również przygotowaliśmy dla najmłodszych dwa warsztaty czytelnicze.

24.07.2024

45. rocznica śmierci Edwarda Stachury

Dziś mija 45. rocznica śmierci Edwarda Stachury. 24 lipca 1979 roku w Warszawie ten poeta, prozaik, pieśniarz i tłumacz zmarł śmiercią samobójczą w mieszkaniu przy Rębkowskiej.

23.07.2024

Wiersze Kazimiery Iłłakowiczówny po rumuńsku

W Rumunii ukazał się podwójny zbiór wierszy Kazimiery Iłłakowiczówny „Ikarowe loty / Szeptem”. Wydanie tłumaczenia Constantina Geambaşu wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND. 

Inicjatywy

Mała książka - wielki człowiek

Mała książka - wielki człowiek

Kampania społeczna „Mała książka - wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Jest to projekt bookstartowy, który obejmuje trzy etapy – dzieci nowonarodzone (do 3. roku życia), przedszkolaki (w wieku 4-6 lat) oraz pierwszoklasistów (w wieku 7-9 lat). Od 2017 roku dzięki akcji w ręce najmłodszych czytelników i ich rodziców trafiło już 5 mln książek.

Więcej
Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach

Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach

Publikacja „Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach” powstała po to, by inspirować i pokazać, jak nieocenioną wartość może przynieść lokalnej społeczności dopasowana do jej potrzeb biblioteka. Aby jak najlepiej to uchwycić, wysłaliśmy w podróż po bibliotecznej Polsce siódemkę reporterów i jednego fotoreportera.

Więcej
Wsparcie przekładów za granicą

Wsparcie przekładów za granicą

Program Translatorski ©POLAND ma na celu promocję polskiej literatury na świecie. Jest adresowany do zagranicznych i polskich wydawców zainteresowanym wydawaniem polskich książek w tłumaczeniach na inne języki.

Więcej
Books from Poland

Books from Poland

Katalog Books from Poland to przegląd polskiej literatury, przedstawiający najważniejsze i najciekawsze książki, które ostatnio zyskały uznanie w Polsce.

Więcej

Partnerzy

Instytucja nadzorująca

Partnerzy

Instytut Książki
ul. Zygmunta Wróblewskiego 6
31-148 Kraków
tel. (+48) 12 61 71 900

NIP: 6762670222
REGON: 528799030


Inspektor Ochrony Danych 
e-mail: iod[at]instytutksiazki.pl
Więcej