Manifest

Popularyzujemy czytelnictwo, wspieramy pisarki i pisarzy, tłumaczki i tłumaczy, wydawczynie i wydawców, bibliotekarki i bibliotekarzy, księgarki i księgarzy, tych, którzy czytają i chcą czytać, aktywizujemy nieczytających.

Popularyzacja

Promujemy polską literaturę za granicą. Dzięki realizacji Programu Translatorskiego © Poland w ciągu ostatnich lat za granicą ukazało się ponad 3000 tłumaczeń polskich książek!

Promocja

Aktualności

„Na zawsze przyjaciele” Przemysława Wechterowicza i Emilii Dziubak po turecku

W Turcji ukazał się przekład książki dla dzieci „Na zawsze przyjaciele” Przemysława Wechterowicza i Emilii Dziubak. Wydanie książki w tłumaczeniu Saadet Büyük wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

18.06.2024
Tagi: komunikat

Nowe kierownictwo Instytutu Książki

Z początkiem czerwca Instytut Książki rozpoczął działalność jako nowa państwowa instytucja kultury na mocy zarządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 29 kwietnia 2024 r. w wyniku połączenia dotychczasowego Instytutu Książki i Instytutu Literatury. Dyrektor Instytutu Książki, Grzegorz Jankowicz, wyznaczył swoich zastępców.
 

17.06.2024

Zmarł Anders Bodegård, wybitny tłumacz literatury polskiej na język szwedzki

Odszedł Anders Bodegård, jeden z najwybitniejszych tłumaczy literatury polskiej, autor przekładów Czesława Miłosza, Witolda Gombrowicza, Adama Zagajewskiego, Ryszarda Kapuścińskiego, laureat Nagrody Transatlantyk za 2006 rok, człowiek-instytucja, bez którego Wisława Szymborska – jak sama twierdziła – nie otrzymałaby Literackiej Nagrody Nobla.

17.06.2024

Anna Kamińska na targach Feria del Libro w madryckim parku Retiro

Wczoraj zakończyły się madryckie Targi Książki Feria del Libro. Polskę podczas tegorocznej edycji targów reprezentowali ilustrator Piotr Socha, który gościł na imprezie w jej pierwszych dniach, oraz pisarka, dziennikarka i autorka popularnych biografii – Anna Kamińska.

Inicjatywy

Mała książka - wielki człowiek

Mała książka - wielki człowiek

Kampania społeczna „Mała książka - wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Jest to projekt bookstartowy, który obejmuje trzy etapy – dzieci nowonarodzone (do 3. roku życia), przedszkolaki (w wieku 4-6 lat) oraz pierwszoklasistów (w wieku 7-9 lat). Od 2017 roku dzięki akcji w ręce najmłodszych czytelników i ich rodziców trafiło już 5 mln książek.

Więcej
Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach

Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach

Publikacja „Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach” powstała po to, by inspirować i pokazać, jak nieocenioną wartość może przynieść lokalnej społeczności dopasowana do jej potrzeb biblioteka. Aby jak najlepiej to uchwycić, wysłaliśmy w podróż po bibliotecznej Polsce siódemkę reporterów i jednego fotoreportera.

Więcej
Wsparcie przekładów za granicą

Wsparcie przekładów za granicą

Program Translatorski ©POLAND ma na celu promocję polskiej literatury na świecie. Jest adresowany do zagranicznych i polskich wydawców zainteresowanym wydawaniem polskich książek w tłumaczeniach na inne języki.

Więcej
Books from Poland

Books from Poland

Katalog Books from Poland to przegląd polskiej literatury, przedstawiający najważniejsze i najciekawsze książki, które ostatnio zyskały uznanie w Polsce.

Więcej

Partnerzy

Instytucja nadzorująca

Partnerzy

Instytut Książki
ul. Zygmunta Wróblewskiego 6
31-148 Kraków
tel. (+48) 12 61 71 900

NIP: 6762670222
REGON: 528799030


Inspektor Ochrony Danych 
e-mail: iod[at]instytutksiazki.pl
Więcej