Manifest

Popularyzujemy czytelnictwo, wspieramy pisarzy, tłumaczy, wydawców, bibliotekarzy, księgarzy, tych, którzy czytają i chcą czytać, aktywizujemy nieczytających.

Popularyzacja

Promujemy polską literaturę za granicą. Dzięki realizacji Programu Translatorskiego © Poland w ciągu ostatnich lat za granicą ukazało się prawie 3000 tłumaczeń polskich książek!

Promocja

Aktualności

12.04.2024

Zmarła Wiesława Różewicz

W wieku 100 lat zmarła Wiesława Różewicz żona poety Tadeusza Różewicza – poinformował w czwartek Zakład Narodowy im. Ossoliński we Wrocławiu. Byli małżeństwem przez 65 lat. Poeta w kilku utworach pisał o żonie, szczególnie o jej uśmiechu.

12.04.2024

Feniks 2023 – poznaliśmy laureatów

Dziś podczas uroczystego otwarcia Targów Wydawców Katolickich ogłoszono laureatów nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks. Gala wręczenia Nagrody odbędzie w sobotę, 13 kwietnia w Katedrze Polowej Wojska Polskiego pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Warszawie o godz. 19.30.

12.04.2024

Konferencja „Pisarze przeciwko tyranii” w Madrycie [zdjęcia]

We wtorek 9 kwietnia na Uniwersytecie Nawarry w Madrycie odbyła się konferencja pt. „Pisarze przeciwko tyranii” („Escritores contra las tiranías”) – jedno z czterech podobnych wydarzeń, które odbywają się w tym tygodniu w Hiszpanii i którym patronuje Instytut Książki.

12.04.2024

Instytut Książki wsparł przekład powieści „Salamandra” Stefana Grabińskiego

Na słowackim rynku ukazała się powieść Stefana Grabińskiego pt. „Salamandra”. Wydanie przekładu Tomáša Horvátha wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

Inicjatywy

Mała książka - wielki człowiek

Mała książka - wielki człowiek

Kampania społeczna „Mała książka - wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Jest to projekt bookstartowy, który obejmuje trzy etapy – dzieci nowonarodzone (do 3. roku życia), przedszkolaki (w wieku 4-6 lat) oraz pierwszoklasistów (w wieku 7-9 lat). Od 2017 roku dzięki akcji w ręce najmłodszych czytelników i ich rodziców trafiło już 5 mln książek.

Więcej
Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach

Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach

Publikacja „Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach” powstała po to, by inspirować i pokazać, jak nieocenioną wartość może przynieść lokalnej społeczności dopasowana do jej potrzeb biblioteka. Aby jak najlepiej to uchwycić, wysłaliśmy w podróż po bibliotecznej Polsce siódemkę reporterów i jednego fotoreportera.

Więcej
Wsparcie przekładów za granicą

Wsparcie przekładów za granicą

Program Translatorski ©POLAND ma na celu promocję polskiej literatury na świecie. Jest adresowany do zagranicznych i polskich wydawców zainteresowanym wydawaniem polskich książek w tłumaczeniach na inne języki.

Więcej
Books from Poland

Books from Poland

Katalog Books from Poland to przegląd polskiej literatury, przedstawiający najważniejsze i najciekawsze książki, które ostatnio zyskały uznanie w Polsce.

Więcej

Partnerzy

Instytucja nadzorująca

Partnerzy

Instytut Książki
ul. Zygmunta Wróblewskiego 6
31-148 Kraków
tel. (+48) 12 61 71 900

Inspektor Ochrony Danych 
e-mail: iod[at]instytutksiazki.pl
Więcej