Literatura

2024
Joanna Jagiełło

Najukochańsza

Książka „Najukochańsza” Joanny Jagiełło była jedną z najciekawszych książek, jaką do tej pory przeczytałam. 

Więcej
2024
Jakub Nowak

To przez ten wiatr

„To przez ten wiatr” to debiut powieściowy Jakuba Nowaka, teoretyka mediów, nauczyciela akademickiego i autora literatury fantastycznej. Autor otrzymał za nią Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza za rok 2023. W laudacji członkini jury prof. Ewa Graczyk powiedziała, że to powieść nieprzewidywalna fabularnie. Jest ona po trosze i westernem, i romansem, a nawet powieścią historyczną.

Więcej
2024
Richard Powers

Listowieść

Listowieść Richarda Powersa to dla mnie niesamowite odkrycie, to powieść, jakiej nigdy nie było mi dane czytać. Na ponad 600 stronach autor splątał losy ludzi z drzewami, nadając tytuły kolejnych rozdziałów następująco: Korzenie, Pień, Korona, Nasiona

Więcej
2024
Sarah Crossan

Kasieńka

Chciałabym Wam polecić książkę „Kasieńka” napisaną wierszem przez Sarah Crossan. Pod koniec spotkania DKK właśnie ona zwróciła moją uwagę, gdy szukałyśmy na bibliotecznych półkach książek do przeczytania. Kiedy ją otworzyłam i zobaczyłam, że jest pisana wierszem, w pierwszym odruchu chciałam z niej zrezygnować. Jednak chochlik czytelniczy zachęcił mnie, aby tak łatwo jej nie skreślać i to była świetna decyzja. Jej opowieść zdobyła moje serce.

Więcej
2024
Paulina Cedlerska

Puste miejsce

Książki Pauliny Cedlerskiej mogę polecić w ciemno każdemu wielbicielowi powieści kryminalnych i thrillerów. Do tej pory ukazały się jej cztery pozycje wydawnicze. Po literackim debiucie „Dziecko z walizki” wydanym przez wydawnictwo Stara Szkoła w 2021 roku, nakładem wydawnictwa Skarpa Warszawska w 2023 roku ukazała się powieść „Od ognia piekielnego”, a w tym samym roku „Filia” wydała „Lalkarza”. Ostatnia z dotychczasowych powieści Pauliny Cedlerskiej „Puste miejsce” ukazała się w 2024 roku również w wydawnictwie „Filia”. Już sam fakt, że tą młodą autorką powieści kryminalnych interesują się wydawnictwa liczące się na rynku księgarskim, świadczy o jakości jej pisarstwa.

Więcej
2024
Małgorzata Lebda

Łakome

Małgorzata Lebda znana z poetyckiego interpretowania świata nie odbiegła w nowej powieści prozatorskiej od wcześniejszej twórczości ani stylem pisania, ani tematyką. Premiera książki przypadła na rok 2023.  „Łakome” uznane za odkrycie ubiegłego roku zyskało uznanie nie tylko polskich czytelników, ale również znawców literatury m.in. w Wielkiej Brytanii, USA, Niemczech, Czechach, Hiszpanii. Powieść wzbudziła również zainteresowanie reżyserów, co za tym idzie - wykupiono prawa do sfilmowania utworu.

Więcej
2024
John Maxwell Coetzee

Dzieciństwo Jezusa

„Dzieciństwo Jezusa” to książka niezwykła! Już od pierwszych stron ogarnia czytelnika poczucie obcowania ze szczególnym rodzajem literatury. Określiłabym ją mianem realizmu magicznego, co oznacza typ tekstu, który prezentuje fikcję literacką prawdopodobną, lecz z elementami metafizyki.

Więcej
2024
Marta Łabęcka

Flaw(less). Opowiedz mi naszą historię

Każdy czytelnik ma swoją ulubioną książkę, ja również. Wśród wielu tytułów, nie ma tak dobrej jak „Flaw(less). Opowiedz mi naszą historię”. Jest ona napisana przez panią Martę Łabęcką – studentkę filologii angielskiej w Poznaniu. Książka swoją pierwszą odsłonę i pochwałę zyskała na Wattpadzie – aplikacji do pisania i czytania. Tam pokochało ją ponad 400 czytelniczek. Jest to książka smutna, romantyczna, śmieszna i wkurzająca. 

Więcej
2024
Zbigniew Rokita

Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku

Książkę Zbigniewa Rokity „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” dobrze jest przeczytać dwa razy. Po raz pierwszy bierze się udział w rodzaju śledztwa dziennikarskiego – odkrywaniu przez autora własnej tożsamości. Powtórne czytanie ułatwia dostrzeżenie historycznego kontekstu tej opowieści: dziejów Górnego Śląska i dalekiego od jednoznaczności poczucia tożsamości narodowej Ślązaków. Wtedy też ustępuje początkowe wrażenie chaosu spowodowane swobodnym przechodzeniem od wątków historyczno-politycznych do osobistych i odwrotnie.

Więcej