Literatura

2022
Margaret Atwood, Renée Nault

Opowieść podręcznej. Powieść graficzna

Podczas jednego ze spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki Komiksowej zadaliśmy sobie pytanie, jaki sens ma przekładanie już istniejącego dzieła na kanwę komiksu. Doszliśmy do wniosku, że powieść graficzna powinna być utworem samodzielnym. Może czerpać inspiracje z innych wytworów kultury, ale „rysunkowe przepisywanie” istniejącej książki jest mozolne i nie posiada większego znaczenia. Jawi się to raczej jako znak chciwości naszych czasów. Artyści coraz częściej sięgają po kolejne dzieła, rozszerzają ich uniwersa poprzez tworzenie filmów, seriali czy właśnie komiksów, bazując na znanych i już docenionych światach przedstawionych, aby zarobić na ich popularności. Nie można jednak zgodzić się z tym w przypadku komiksu autorstwa Renée Nault z 2019 roku, który powstał na podstawie głośnej powieści Margaret Atwood pt. Opowieść podręcznej...

Więcej
2022
Jacqueline Wilson

Dziecko ze śmietnika

Książka Jacqueline Wilson jest świetnym przykładem literatury z morałem. Ukazuje nam drugą stronę medalu, której często nie chcemy dostrzec. Skłania do refleksji. Mimo moich początkowych obaw i niepewności czytanie tej powieści okazało się naprawdę przyjemne. Książka dostarcza wielu tematów do przemyśleń, a także zachęca do zastanowienia się, czy przypadkiem ktoś w naszym własnym otoczeniu nie zmaga się z podobnymi problemami.

Więcej
2022
Agnieszka Dauksza

Jaremianka. Biografia

Książka Agnieszki Daukszy Jaremianka to jedna z najlepszych biografii, jakie czytaliśmy ostatnio w naszym Dyskusyjnym Klubie Książki. Autorka wykonała naprawdę solidną pracę, gromadząc nie tylko osobistą korespondencję Marii Jaremy, ale także liczne pisma urzędowe, które najlepiej oddają ducha epoki, w której przyszło tworzyć artystce.

Więcej
2022
Wisława Szymborska

Dwukropek

Wydany w 2005 roku Dwukropek Wisławy Szymborskiej sprawia niepozorne wrażenie – co może dać czytelnikowi niewielkich rozmiarów książeczka, przyozdobiona elementami pierścienia barw Johanna Wolfganga Goethego? Już po lekturze pierwszego wiersza okazuje się, że wiele! Wszak to, co w poezji Szymborskiej wydaje się proste, powala na kolana, rozbija emocjonalnie i na długo pozostawia z uczuciem rozdrażnienia.

Więcej
2022
Barbara Kosmowska

Panna Foch

Książka Barbary Kosmowskiej opowiada o życiu nastoletniej Poli, zwanej przez rodzinę i znajomych Bobikiem, która została zmuszona porzucić dotychczasowe, względnie świetne życie w Warszawie i zamieszkać w „nudnej i brzydkiej” Wiśniowej Górze. Autorka w interesujący sposób opisała nową codzienność Panny Foch, która musiała zrezygnować z przyjaciół i „koncertowego” życia na rzecz pracy na plantacji fasoli swojego taty.

Więcej
2022
Grzegorz Kalinowski

Granatowy 44

Powieść historyczna, przygodowa, sensacyjna, szpiegowska czy kolejne źródło wiedzy o powstaniu warszawskim? W książce Grzegorza Kalinowskiego znajdziemy każdy z tych elementów. Czy udało się autorowi połączyć te wszystkie wątki, każdy osądzi po przeczytaniu powieści. Jednak faktem jest, iż podanie wiedzy historycznej w sfabularyzowanej formie pozwala czytelnikowi łatwiej przyswoić wiadomości, co robi wrażenie. Śmiem twierdzić, że ta książka świetnie sprawdziłaby się również w wersji filmowej.

Więcej
2022
Michelle Cohen Corasanti

Drzewo migdałowe

Drzewo migdałowe to piękna powieść, która pokazuje, jak wiele mogą przynieść miłość do swoich bliskich, wytrwałość i poświęcenie, a jak zgubna może być nienawiść i żądza zemsty. Przede wszystkim jednak mówi o tym, że życia nie powinno się tracić na troski i ból – to działania mogą odmienić los.

Więcej
2022
Adam Silvera

Nasz ostatni dzień

Nasz ostatni dzień to książka, do przeczytania której was zachęcam. Autor na wstępie opowiada w niej o swoim życiu. Mówi nam, że wiele swojego czasu stracił na marudzenie i wybrzydzanie. Zachęca, abyśmy korzystali z możliwości, jakie daje nam życie, jak i doceniali wszystko to, co mamy.

Więcej
2022
Kazuo Ishiguro

Pogrzebany olbrzym

Wśród skalistych wzgórz, wrzosowisk, nieopodal ścieżki, w atmosferze tajemnicy i zagadki zaczyna się baśń dla dorosłych snuta w duchu eposu rycerskiego oraz opowieści fantastycznej. To historia miłości i zdrady dwojga starszych ludzi i ich wędrówki w celu odnalezienia syna. Kazuo Ishiguro, urodzony w Japonii, wybitny brytyjski pisarz i scenarzysta, autor niezapomnianych Okruchów dnia, osadził akcję swojej powieści w Brytanii, przedstawiając historię Axla i Beatrice.

Więcej