Manifest

Popularyzujemy czytelnictwo, wspieramy pisarzy, tłumaczy, wydawców, bibliotekarzy, księgarzy, tych, którzy czytają i chcą czytać, aktywizujemy nieczytających.

Popularyzacja

Promujemy polską literaturę za granicą. Dzięki realizacji Programu Translatorskiego © Poland w ciągu ostatnich lat za granicą ukazało się prawie 2200 tłumaczeń polskich książek!

Promocja

Aktualności

22.03.2019

Rozpoczynamy przyjmowanie zgłoszeń bibliotek do kolejnej edycji projektu „Mała książka – wielki człowiek”

Po wielkim sukcesie projektu pilotażowego skierowanego do dzieci rozpoczynających edukację przedszkolną oraz ich rodziców – w ramach którego ponad 35 tys. trzylatków odebrało w bibliotekach Wyprawki Czytelnicze przygotowane przez Instytut Książki – serdecznie zapraszamy wszystkie biblioteki publiczne do wzięcia udziału w ogólnopolskiej odsłonie akcji, która rozpocznie się we wrześniu 2019 r. Chcemy razem z Państwem zachęcać rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem!

22.03.2019

Transatlantyk po raz piętnasty – zapraszamy do zgłaszania kandydatur!

Zapraszamy do zgłaszania kandydatur do Nagrody Transatlantyk - dorocznej nagrody Instytutu Książki dla wybitnego popularyzatora literatury polskiej za granicą. Jej celem jest uhonorowanie osoby, która ma szczególne osiągnięcia w zakresie promocji literatury polskiej na świecie. Laureatami Nagrody Transatlantyk mogą być tłumacze, wydawcy, krytycy, animatorzy życia kulturalnego.

22.03.2019

Hrabal w MIK-u na otwarcie "Polsko-czeskiej wiosny literatury"

Cykl wydarzeń "Hrabal na Elektoralnej – 51 lat później" w Mazowieckim Instytucie Kultury otworzy tegoroczną edycję "Polsko-czeskiej wiosny literatury".

22.03.2019

Filmy Różewiczów

„Filmy Różewiczów” to już drugi cykl filmowy prezentowany w studyjnym kinie „Popiół i Diament” w Muzeum Pana Tadeusza. Wyświetlane będą realizacje tworzone przez Stanisława i Tadeusza Różewiczów, ktorym towarzyszyć będzie wystawa planszowa dotycząca filmowej twórczości braci.

21.03.2019

"Sonet III" Marka Czuku Wierszem Roku 2019

"Sonet III" autorstwa Marka Czuku został uhonorowany tytułem Wiersza Roku 2019 - poinformował w czwartkowym komunikacie Miłosz Kamil Manasterski, prezes Związku Pisarzy Katolickich, organizatora konkursu. Wyróżnienie przyznano po raz trzeci z okazji Światowego Dnia Poezji.

21.03.2019

Poezja w Światowy Dzień Poezji

Dziś przypada Światowy Dzień Poezji ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Dla symbolicznego uczczenia tego święta przypominamy wiersz o poezji Tadeusza Różewicza.

21.03.2019

Światowy Dzień Poezji

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Poezji, którego celem jest promocja czytania, pisania, publikowania poezji na całym świecie. Z tej okazji również w wielu miejscach w Polsce organizowane są imprezy i wydarzenia poświęcone poezji.

21.03.2019

Gdańsk świętuje Międzynarodowy Dzień Poezji

Na ulicach Gdańska, w miejskich autobusach i tramwajach pojawiły się plakaty z wierszami autorstwa miejscowych poetów. To jeden z pomysłów na świętowanie przypadającego dziś Międzynarodowego Dnia Poezji.

21.03.2019

We Francji ukazała się nowa książka o malarstwie Józefa Czapskiego

W Paryżu ukazała się książka Murielle Gagnebin "Czapski, Peintre du quotidien" ("Czapski, Malarz codzienności") poświęcona twórczości Józefa Czapskiego (1896-1993).

20.03.2019

Laur imienia Joanny i Jana Kulmów – nowa nagroda literacka

Warszawska Biblioteka na Koszykowej ogłosiła pierwszą edycję nowej nagrody literackiej. Laur im. Joanny i Jana Kulmów przyznawany będzie co roku w dwu kategoriach – sztuki i promocji czytelnictwa. Zgłoszenia można nadsyłać do końca kwietnia.

20.03.2019

Spotkanie poświęcone twórczości Włodzimierza Odojewskiego w Muzeum Gombrowicza

Jeden z najwybitniejszych prozaików polskich, Włodzimierz Odojewski, będzie bohaterem kolejnego spotkania w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. W niedzielę 24 marca Anna Spólna będzie rozmawiała z Magdaleną Rabizo-Birek, autorką monografii pisarza, oraz z Katarzyną Posiadałą, jego wieloletnią przyjaciółką.

20.03.2019

Instytut Książki na Międzynarodowych Targach Książki w Lipsku

Już jutro, w czwartek 21 marca, rozpoczynają się Międzynarodowe Targi Książki w Lipsku – druga po Frankfurcie największa tego typu impreza w Niemczech. Bierze w nich udział ponad 2600 wystawców z całego świata.

20.03.2019

Kraków świętuje Światowy Dzień Poezji

Jak co roku Kraków Miasto Literatury UNESCO włącza się w międzynarodowe obchody Światowego Dnia Poezji. 21 marca miasto – na co dzień i tak pełne poezji – zamieni się w jej prawdziwą stolicę.

19.03.2019

Ewa Lipska laureatką Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2019 za całokształt pracy twórczej

Decyzją jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius Ewa Lipska, wybitna poetka, ale też felietonistka i redaktorka będzie kolejną autorką, której dorobek poetycki miasto Wrocław uhonoruje Silesiusem. Tym samym dołączy ona do zacnego grona, w którym znaleźli się już m.in. Tadeusz Różewicz, Urszula Kozioł, Stanisław Barańczak czy nagrodzony w roku ubiegłym Bohdan Zadura.

19.03.2019

Wyniki programu dotacyjnego Dyskusyjne Kluby Książki 2019

Poznaliśmy wyniki programu dotacyjnego „Dyskusyjne Kluby Książki 2019”, w ramach którego 18 bibliotek wojewódzkich otrzyma dofinansowanie na wsparcie działania Dyskusyjnych Klubów Książki. Dzięki zwiększeniu środków na program przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego o 200 000 zł łączna kwota przyznanych w tym roku dotacji wynosi 2 000 000 zł.

19.03.2019

6. sezon spacerów literackich w Krakowie

Spacery literackie zyskały stałe miejsce w kalendarzu krakowskich wydarzeń kulturalnych. Z roku na rok powiększa się grupa wiernych uczestników, przybywa także nowych spacerowiczów pochodzących z całej Polski, a nawet spoza jej granic. W tym roku cykl wydarzeń organizowanych przez Kraków Miasto Literatury UNESCO będzie trwał od marca do października.

18.03.2019

Jacek Kowalski i Chantal Delsol w Bibliotece Polskiej w Paryżu [relacja i zdjęcia]

W Bibliotece Polskiej w Paryżu odbył się panel dyskusyjny poświęcony francuskiemu wydaniu antologii poezji staropolskiej z udziałem prof. Chantal Delsol i redaktora antologii prof. Jacka Kowalskiego. Spotkanie wzbudziło duże zainteresowanie i dotyczyło wartości republikańskich wczoraj i dziś poprowadziła red. Dominika Ćosić, korespondentka TVP we Francji i Belgii.

18.03.2019

Weronika Gogola i Daniel Warmuz z Nagrodą im. Adama Włodka

Fundacja Wisławy Szymborskiej przyznała Nagrodę im. Adama Włodka za rok 2018 Weronice Gogoli oraz Danielowi Warmuzowi. 

18.03.2019

Ukazała się „Histoire des Polonais en France”, książka o historii Polaków we Francji

W Paryżu nakładem wydawnictwa Editions du detour ukazała się książka Histoire des Polonais en France, czyli Historia Polaków we Francji. Francuscy historycy uważają, że jest ona ważnym wypełnieniem luk w badaniu dziejów ważnej kategorii imigrantów.

18.03.2019
Tagi: WS Merwin

Odszedł poeta W. S. Merwin

Piętnastego marca w wieku 91 lat zmarł W.S. Merwin, jeden z najwybitniejszych amerykańskich poetów ostatniego półwiecza, eseista i tłumacz. Jak poinformował jego wydawca, Copper Canyon Press, pisarz zmarł we śnie w swoim domu na hawajskiej wyspie Maui.

15.03.2019

Rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Książki w Paryżu [zdjęcia i relacja]

Instytut Książki uczestniczy w targach Livre Paris, które rozpoczęły się dziś. To największe wydarzenie poświęcone książkom we Francji przyciąga co roku ponad 160.000 zwiedzających. Na wystawie targowej szczególną uwagę zwracamy na twórczość Szczepana Twardocha, Magdaleny Parys i Weroniki Murek. To trójka polskich autorów, których książki ukazały się w ostatnim czasie w języku francuskim.

15.03.2019

Nocny stolik #15. Małgorzata Rejmer: Bardzo potrzebuję języka

Małgorzata Rejmer, prozaiczka i reporterka, opowiada o lekturach formacyjnych, XIX-wiecznej Rosji Gorkiego, która odbija współczesny neoliberalizm, uniwersalności reportażu, ścianie wypisanej cytatami z Grochowiaka, Ratonia i Plath, wpływie Herty Müller i warsztacie Swietłany Aleksijewicz, a także pracy nad Błotem słodszym niż miód, o czytaniu w wiecznym stanie czuwania i pożytkach z milczenia.

15.03.2019

Starodruk „Pieśni nabożnych” Karpińskiego trafił do Książnicy Podlaskiej

Starodruk Pieśni nabożnych Franciszka Karpińskiego z 1792 roku zakupiła na aukcji antykwarycznej białostocka Książnica Podlaska. Zawarte w dziele pieśni Kiedy ranne wstają zorze i Wszystkie nasze dziennie sprawy, a także kolędę Bóg się rodzi, poeta napisał w Białymstoku.

15.03.2019

W Budapeszcie promocja dwóch książek poświęconych tematyce polskiej

Promocja dwóch książek węgierskich naukowców, poświęconych historii Polski i języka polskiego odbyła się w czwartek w Polskim Instytucie Badawczym i Muzeum w Budapeszcie.

15.03.2019
Tagi: OCLC

Sto najpopularniejszych powieści w bibliotekach świata

OCLC – Online Computer Library Center, międzynarodowa organizacja nonprofit o charakterze badawczym i usługowym w zakresie bibliotekarstwa cyfrowego opublikowała ranking 100 najpopularniejszych powieści, które można znaleźć na półkach bibliotek na całym świecie.

14.03.2019

Poznaliśmy projekt Centrum Literatury i Języka „Planeta Lem”

W środę w Centrum Kongresowym ICE Kraków ogłoszono wyniki konkursu architektoniczno-urbanistycznego na projekt Centrum Literatury i Języka „Planeta Lem”. Flagowa inwestycja miasta w dziedzinie kultury stanie na terenie dawnego Składu Solnego na Zabłociu do 2023 roku. Międzynarodowy, dwuetapowy i realizacyjny konkurs architektoniczny zorganizowało Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe - operator centrum - i Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków.  

14.03.2019

Iwaszkiewiczowski numer „Twórczości” w Stawisku

W najbliższą niedzielę w Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku odbędzie się spotkanie z Bohdanem Zadurą, redaktorem naczelnym, i Anetą Wiatr, sekretarzem miesięcznika „Twórczość”.

14.03.2019

Konrad Sutarski wyróżniony nagrodą literacką im. Attili Jozsefa

Mieszkający na Węgrzech polski pisarz Konrad Sutarski znalazł się w środę w gronie kilkunastu osób wyróżnionych węgierską nagrodą literacką im. Attili Jozsefa. Nagrody dla ludzi kultury wręczono z okazji węgierskiego święta narodowego 15 marca.

14.03.2019

Warszawskie Targi Fantastyki już w najbliższy weekend

W najbliższą sobotę i niedzielę w Domu Braci Jabłkowskich odbędą się Warszawskie Targi Fantastyki.

14.03.2019

Nowele polskie lekturą Narodowego Czytania 2019

Para Prezydencka wybrała osiem polskich nowel, które będą lekturą tegorocznej, 8. edycji Narodowego Czytania. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

14.03.2019

Wyniki odwołań do naboru do programu „Czasopisma” 2019

Uprzejmie informujemy, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpatrzył odwołania w ramach naboru do programu Czasopisma.

13.03.2019

Instytut Książki wsparł serbskie wydanie „Legendy nowoczesności” Czesława Miłosza

W Serbii ukazało się tłumaczenie wyboru esejów Czesława Miłosza Legendy nowoczesności w przekładzie Ljubicy Rosić. Wydanie wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

13.03.2019

Instytut Książki na Międzynarodowych Targach Książki w Paryżu

Instytut Książki będzie po raz kolejny uczestniczył w targach Livre Paris, które rozpoczynają się w piątek. To największe wydarzenie poświęcone książkom we Francji przyciąga co roku ponad 160.000 zwiedzających, którzy mogą wziąć udział w spotkaniach organizowanych na 10 scenach tematycznych (Europa, Kryminał, Agora, Komiksy i Manga, Young Adults, Audiobooki, Nauka dla wszystkich), zdobyć autograf ulubionego autora (a jest ich na targach 3900) i oczywiście kupić książki na jednym z 391 stoisk wystawców z ponad 50 krajów.

13.03.2019

Olga Tokarczuk ponownie nominowana do Bookera!

Drive Your Plow Over The Bones Of The Dead, angielski przekład powieści Olgi Tokarczuk Prowadź swój pług przez kości umarłych autorstwa laureatki Nagrody Transatlantyk Antonii Lloyd-Jones, znalazł się na długiej liście książek nominowanych do tegorocznej Man Booker International Prize. W ubiegłym roku Olga Tokarczuk została laureatką tej prestiżowej nagrody za powieść Bieguni w przekładzie Jennifer Croft, który ukazał się dzięki wsparciu Instytutu Książki w ramach Programu Translatorskiego ©Poland.
 

13.03.2019
Tagi: Jan Lechoń

120 rocznica urodzin Jana Lechonia

Przed stu dwudziestoma laty urodził się współtwórca Skamandra i jeden z najwybitniejszych poetów polskich XX wieku, Jan Lechoń. Skamandryci byli mu bliżsi niż rodzina, wspominał w Dziennikach.

13.03.2019

Nasze Wyprawki Czytelnicze w czeskich bibliotekach

Nasze Wyprawki Czytelnicze przygotowane w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek” trafiły ostatnio także do czeskich bibliotek.

12.03.2019

Ruszyły Międzynarodowe Targi Książki w Londynie [relacja i zdjęcia]

Przed chwilą otwarto dla odwiedzających i wystawców bramy londyńskiej hali Olympia i oficjalnie rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Książki w Londynie (London Book Fair). Instytut Książki wraz z 26 polskimi wystawcami prezentuje polską ofertę wydawniczą na stoisku o powierzchni 159 metrów kwadratowych.

12.03.2019

Inauguracja „Polskiej Półki” w Stanach Zjednoczonych [relacja i zdjęcia]

Siódmego marca 2019 w filadelfijskiej Free Public Library odbyło się oficjalne otwarcie „Polskiej Półki” – pierwszej na ziemi amerykańskiej realizacji pomysłu, który zrodził się rok wcześniej i zaowocował otwarciem podobnych półek w bibliotekach publicznych w wielkiej Brytanii. W przeddzień podobne wydarzenie odbyło się w Brooklyn Public Library w Nowym Jorku.

12.03.2019

„Szkice piórkiem” Andrzeja Bobkowskiego po angielsku!

W Stanach Zjednoczonych ukazało się niedawno arcydzieło polskiej diarystyki, Szkice piórkiem Andrzeja Bobkowskiego. Wartime Notebooks: France, 1940-1944, jak brzmi tytuł przekładu, opublikowała prestiżowa uniwersytecka oficyna Yale University Press w tłumaczeniu Grażyny Drabik i Laury Engelstein.

12.03.2019

Rozpoczął się nabór do Nagrody Conrada

Do 30 kwietnia 2019 roku można zgłaszać propozycje do Nagrody Conrada – jednego z najważniejszych w Polsce wyróżnień dla literackich debiutantów. Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Conrada uhonorowany zostanie nagrodą autor, który swoją pierwszą prozatorską książkę wydał w 2018 roku.

12.03.2019

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej

Zbliża się jedna z największych w kraju imprez promujących czytelnictwo: Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej, który odbędzie się w dziesięciu miastach, potrwa dziesięć miesięcy i skierowany będzie do trzech pokoleń czytelników.

12.03.2019

Czwarta edycja festiwalu „Odnalezione w tłumaczeniu”

Czwarta edycja Gdańskich Spotkań Literackich „Odnalezione w tłumaczeniu” potrwa od 11 do 13 kwietnia w Gdańsku. W tym roku wydarzeniu towarzyszy hasło „Podróż na wschód”.

11.03.2019

Agi Miszol laureatką Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta

Izraelska poetka Agi Miszol została laureatką Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2019. Jury złożone z wybitnych światowych twórców i znawców literatury ogłosiło swoją decyzję w Teatrze Polskim w Warszawie.

11.03.2019

Marcowy numer „Nowych Książek” już w księgarniach!

Marcowy numer „Nowych Książek" trafił już do sprzedaży, w nim zaś między innymi rozmowa z Bogusławą Latawiec i szereg recenzji nowości wydawniczych. Wydawcą miesięcznika jest Instytut Książki.

11.03.2019

Koniec Wydawnictwa Komiksowego

Wojciech Szot poinformował, że założone przez niego w 2013 roku Wydawnictwo Komiksowe kończy działalność. W ciągu sześciu lat oficyna urosła do rangi jednego z ważniejszych i najambitniejszych graczy na rynku komiksowym.

11.03.2019
Tagi: Bernard Dadi

Zmarł pisarz Bernard Dadi

Dziewiątego marca w wieku 103 lat zmarł jeden z najwybitniejszych pisarzy Wybrzeża Kości Słoniowej, weteran walk o niezawisłość państwową i minister kultury w latach 1977-1986, Bernard Dadi. O odejściu pisarza poinformował w sobotę obecny szef resortu kultury, Maurice Bandaman.

11.03.2019

Dziś zaczyna się XXVII Tydzień Kultury Języka

Spotkania z językoznawcami, konkursy, wystawy, poświęcone polszczyźnie warsztaty dla przedszkolaków, uczniów, studentów i dorosłych zaplanowano podczas rozpoczynającego się w dziś w Kielcach XXVII Tygodnia Kultury Języka.

11.03.2019

Instytut Książki wsparł niemieckie wydanie „Opowiem ci, mamo, co robią dinozaury” Emilii Dziubak

W Niemczech ukazało się tłumaczenie Opowiem ci, mamo, co robią dinozaury w przekładzie Thomasa Weilera. Wydanie książki Emilii Dziubak wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

08.03.2019

Wiesław Helak i Dawid Jung laureatami Nagrody Identitas

Nagrodę Główną, statuetkę Identitas i sumę 40 000 zł, otrzymał Wiesław Helak za powieść "Nad Zbruczem", a Nagrodę Specjalną, statuetkę Identitas i sumę 10 000 zł, wręczono Dawidowi Jungowi za tomik poetycki "Glosy". Gala wręczenia nagród odbyła się wczoraj w FINA.

08.03.2019

Silesian Book Swap w Bibliotece Śląskiej

W pierwszą sobotę wiosny, 23 marca 2019 r., w godz. 9.00–14.00 Biblioteka Śląska w Katowicach zaprasza na wymianę książek i komiksów. Pierwsza edycja Silesian Book Swap to okazja do odświeżenia swojej domowej biblioteczki i dania przeczytanym książkom nowego życia.

07.03.2019
Tagi: Twórczość

Marcowa „Twórczość” już w sprzedaży!

Marcowy numer „Twórczości” trafił właśnie do sprzedaży. Wydawcą miesięcznika jest Instytut Książki.

07.03.2019

Trzecia edycja Targów Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka

Centrum Praskie Koneser w Warszawie zamieni się na dwa dni w krainę pełną pięknie ilustrowanych książek, warsztatów rozwijających dziecięce pasje i spotkań najmłodszych czytelników z ulubionymi autorami. Trzecia edycja Targów Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka odbędzie się w postindustrialnych wnętrzach Konesera 6 i 7 kwietnia. Wstęp na Targi i wszystkie towarzyszące im wydarzenia jest bezpłatny.

07.03.2019

82 książki zgłoszono do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

Osiemdziesiąt dwie książki dla dzieci, które ukazały się w 2018 r., zgłoszone zostały do 26. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, organizowanej przez bibliotekę miejską w Oświęcimiu - poinformowała w środę wiceszefowa tej instytucji, Mariola Talewicz.

07.03.2019

Międzynarodowe Targi Książki w Londynie ruszają we wtorek

Dwunastego marca rozpoczną się Międzynarodowe Targi Książki w Londynie. Na polskim stoisku narodowym, organizowanym przez Instytut Książki, swoją ofertę będzie prezentować 26 wystawców. Odwiedzający będą także mogli zapoznać się z nowościami wydawniczymi z katalogu „New Books from Poland”, przeglądem książek z programu PTCP, a także międzynarodowymi wydaniami dzieł Gustawa Herlinga-Grudzińskiego oraz materiałami promocyjnymi na temat pisarza, którego rok obchodzimy w 2019.

06.03.2019

Instytut Książki wsparł hiszpański przekład „Dzienników kołymskich” Jacka Hugo-Badera

Niedawno ukazało się tłumaczenie Dzienników kołymskich Jacka Hugo-Badera na język hiszpański. Przekład Ernesta Rubia i Agaty Orzeszek wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

06.03.2019

26,5 miliona złotych na nowości biblioteczne

Biblioteka Narodowa ogłosiła rozpoczęcie realizacji Priorytetu 1 „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych” na rok 2019 w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”.
 

06.03.2019

Akademia Szwedzka przyzna w tym roku dwie literackie Nagrody Nobla

- W tym roku jesienią przyznane zostaną dwie literackie Nagrody Nobla - jedna za 2019 rok oraz druga, zaległa, za 2018 rok - poinformowała we wtorek odpowiedzialna za wybór laureatów Akademia Szwedzka.

06.03.2019

Poznaliśmy laureatów Plebiscytu Książka Roku 2018

Przez cały luty użytkownicy portalu lubimyczytać.pl głosowali w 4. edycji Plebiscytu Książka Roku 2018, oddając rekordową liczbę 130 895 głosów. Nominowanych zostało łącznie 238 tytułów z 71 wydawnictw. Wyróżniono książki w dwunastu kategoriach.

05.03.2019

Ogłaszamy V nabór wniosków w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 2 „Infrastruktura bibliotek 2016–2020”

Instytut Książki ogłasza V nabór wniosków w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 2 „Infrastruktura bibliotek 2016–2020”.

05.03.2019

Grzegorz Filip redaktorem naczelnym Nowych Książek

Z początkiem marca redaktorem naczelnym „Nowych Książek”, jednego z najstarszych polskich czasopism poświęconych literaturze, został Grzegorz Filip – pisarz, publicysta i redaktor. Jego poprzednik Tomasz Łubieński, po dwudziestu latach sprawowania tej funkcji, przeszedł na emeryturę.

05.03.2019

„Polska Półka” i Found in Translation w Nowym Jorku i Filadelfii

W Stanach Zjednoczonych odbędzie się w najbliższych dniach szereg wydarzeń współorganizowanych przez Instytut Książki. Do końca marca potrwają obrady nad wyborem tegorocznego laureata Found in Translation Award. Pod uwagę brane są wszystkie przekłady na angielski, które ukazały się w minionym roku. Przy tej okazji prof. Krzysztof Koehler, wicedyrektor Instytutu Książki, wygłosi jutro wykład na temat historii nagrody na Uniwersytecie Columbia, a także wraz z tłumaczką Jennifer Croft, ubiegłoroczną laureatką FITA, spotka się z amerykańskimi czytelnikami w filii głównej Brooklyn Public Library.

05.03.2019

Tłumaczki Kapuścińskiego na hiszpański i francuski odebrały nagrodę translatorską jego imienia

Agata Orzeszek-Sujak i Veronique Patte odebrały wczoraj Nagrodę Translatorską dla Tłumaczy Ryszarda Kapuścińskiego. Tegoroczne laureatki przekładały dzieła patrona nagrody na hiszpański i francuski.

05.03.2019

Festiwal Literatury Faktu i Poezji w Kielcach

Pod hasłem „Dialog przeciw nienawiści” rozopczął się wczoraj w Kielcach Festiwal Literatury Faktu i Poezji „Wolność i pokój”. Gośćmi imprezy będą pisarze, naukowcy, artyści i duchowni.

04.03.2019

Szymon Rudnicki z Książką Roku „Nowych Książek” [relacja i zdjęcia]

Dwudziestego ósmego lutego w Klubie Księgarza redakcja miesięcznika „Nowe Książki” wręczyła swoją doroczną Nagrodę Książka Roku. Jej Laureatem za rok 2018 został Szymon Rudnicki, autor opracowania Falanga. Ruch Narodowo-Radykalny.

04.03.2019

„Polska półka” w amerykańskich bibliotekach

Idea „Polskiej półki” narodziła się rok temu w Wielkiej Brytanii. Nawiązując współpracę z bibliotekarzami i zachęcając ich do wzbogacania zbiorów o książki polskich pisarzy, chcemy docierać do czytelników światowych bibliotek: zdobywać nowych odbiorców polskiej literatury, pokazywać jej różnorodność i urok, propagować wiedzę o Polsce i budować pozytywne z nią skojarzenia. Teraz „Półka” oficjalnie startuje w Stanach Zjednoczonych.

04.03.2019

Nocny stolik #14. Jacek Gutorow: Zawsze jest ciąg dalszy

Jacek Gutorow, poeta, tłumacz, krytyk literacki, badacz literatury i eseista, opowiada o tym, po co mu literatura, o obsesyjnych powrotach, przyjemnościach języka, aktualności Wyspiańskiego i Kochanowskiego, przygodzie z Leonardem Cohenem i odkryciu św. Tomasza z Akwinu, a także o otwarciu na tekst i książkach, które prowadzą do innych książek.

04.03.2019

Ogłoszono nominacje do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Jury pod przewodnictwem Olgi Stanisławskiej ogłosiło dziś nominacje do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2018.
 

04.03.2019

Otwarcie przebudowanej i wyremontowanej MiGBP w Pińczowie w obiektywie Daniela Bednarza

W czwartek 28 lutego otwarto w Pińczowie przebudowaną i wyremontowaną Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną. Remont MiGBP dofinansowano na kwotę 242 720 złotych w ramach priorytetu Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Operatorem priorytetu Infrastruktura Bibliotek jest Instytut Książki.

04.03.2019

Międzynarodowy Tydzień Książki Elektronicznej

Międzynarodowy Tydzień Książki Elektronicznej został zainicjowany w 2004 roku przez Ritę Toews, kanadyjską autorkę książek dla dzieci. Święto ma na celu promocję i popularyzację e-booków i e-czytania. W tym roku obchodzone jest w dniach 3-9 marca.

04.03.2019

Pierwsza edycja Poznańskich Targów Książki za nami. Andrzej Maleszka z Nagrodą Pegazika

W niedzielę 3 marca zakończyły się trwające od piątku 1 marca Poznańskie Targi Książki. Była to pierwsza edycja z nowa nazwą, jednak impreza jest kontynuacją dwóch tradycyjnych imprez targowych w Poznaniu – Poznańskich Targów Książki Naukowej i Popularnonaukowej, które w ubiegłym roku odbyły się po raz dwudziesty, oraz Poznańskich Spotkań Targowych – Książka dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców, które w ubiegłym roku przyjęły nazwę Pegazik, a były organizowane od roku 2002.

01.03.2019

W Zielonej Górze wręczono Lubuskie Wawrzyny za 2018 r.

Lubuskie Wawrzyny za 2018 rok, czyli prestiżowe w skali regionu wyróżnienia przyznawane za publikacje w kategoriach: literatura, nauka i dziennikarstwo, wręczono w czwartek podczas gali w bibliotece wojewódzkiej w Zielonej Górze.

01.03.2019

Spotkania autorskie i premiery wydawnictw podczas Poznańskich Targów Książki

Spotkania z autorami, wykłady i premiery złożą się na rozpoczynające się w piątek Poznańskie Targi Książki. Jednym z gości wydarzenia będzie sir Dermot Turing, brytyjski specjalista w zakresie łamania szyfrów z czasów II wojny światowej.

28.02.2019

Otwarcie przebudowanej i wyremontowanej MiGBP w Pińczowie [relacja i zdjęcia]

W Pińczowie otwarto dziś przebudowaną i wyremontowaną Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną. Remont MiGBP dofinansowano na kwotę 242 720 złotych w ramach priorytetu Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Operatorem priorytetu Infrastruktura Bibliotek jest Instytut Książki.

27.02.2019

„Album Albrechta” ukazał się nakładem Więzi

Wydawnictwo Więź opublikowało Album Albrechta, wyjątkową pozycję poświęconą wybitnemu popularyzatorowi literatury polskiej w Niemczech i jej tłumaczowi, Albrechtowi Lemppowi.

27.02.2019

Instytut Literatury rozpoczął działalność

We wtorek rozpoczął działalność Instytut Literatury - poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. P.o. dyrektora został filolog, filozof, twórca Warsztatów Herbertowskich Józef Maria Ruszar. Powołanie odebrał z rąk wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego.

27.02.2019

Poznaliśmy pierwszych gości festiwalu Apostrof

Noblistka, białoruska mistrzyni reportażu Swietłana Aleksijewicz, Lauren Groff, autorka Fatum i furii, powieści, którą Barack Obama nazwał najlepszą książką roku, i wreszcie Olga Tokarczuk to trzy gwiazdy literatury otwierające pulę gości tegorocznej edycji organizowanego przez Empik Apostrofu. Międzynarodowego Festiwalu Literatury, który ruszy 20 maja.

27.02.2019

Narodowe Czytanie 2019 – do 11 marca można zgłaszać propozycje lektury

Para Prezydencka zaprasza wszystkich do przesyłania tytułów dzieł z klasyki polskiej literatury jako propozycji lektury Narodowego Czytania 2019.

26.02.2019

Odpowiedź Dariusza Jaworskiego, dyrektora Instytutu Książki, na artykuł Gazety Wyborczej

Odpowiedź Dariusza Jaworskiego, dyrektora Instytutu Książki, na tekst Michała Olszewskiego pt. „Fucha życia dyrektora Instytutu Książki”, zamieszczony w „Gazecie Wyborczej” w dniu 25 lutego 2019 r.

26.02.2019

„Świadkowie tajemnicy” Górnego i Rosikonia po włosku ze wsparciem Instytutu Książki

We Włoszech ukazało się niedawno tłumaczenie Świadków tajemnicy. Śledztwa w sprawie relikwii Chrystusowych w przekładzie Gabrielli Buzzi. Wydanie książki Grzegorza Górnego i Janusza Rosikonia wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

26.02.2019

Tadeusz Różewicz w obiektywie Adama Hawałeja

Pod koniec lutego Muzeum Pana Tadeusza otwiera nową wystawę czasową, na której zaprezentowanych zostanie dwadzieścia pięć wielkoformatowych fotografii Tadeusza Różewicza autorstwa Adama Hawałeja, jednego z najbardziej znanych wrocławskich fotoreporterów.

26.02.2019

„Radość pisania” – wystawa rękopisów Wisławy Szymborskiej

Rękopisy wierszy noblistki, a wśród nich Pytania zadawane sobie, Cebula, Kot w pustym mieszkaniu i Radość pisania będzie można zobaczyć na wyjątkowej wystawie, którą dziś otwierają Biblioteka Jagiellońska i Fundacja Wisławy Szymborskiej. Pretekstem do jej przygotowania jest digitalizacja rękopisów wierszy przez Bibliotekę Jagiellońską i opublikowanie ich w Jagiellońskiej Bibliotece Cyfrowej oraz na stronach Polony – największej biblioteki cyfrowej w Polsce.

25.02.2019

Targi Książki w Wilnie i wyróżnienie dla przekładu powieści Myśliwskiego

W dniach 21-24 lutego w Wilnie odbyły się jubileuszowe 20. Wileńskie Targi Książki. W programie wydarzenia znalazło się wiele polskich akcentów, z których znaczna część powstała dzięki zaangażowaniu Instytutu Polskiego w Wilnie. W przeddzień Targów Związek Tłumaczy Literatury Litwy ogłosił, że grono literaturoznawców stworzyło listę „Najlepszych tłumaczeń 2018 rok”. Na liście znalazła się powieść Wiesława Myśliwskiego Ostatnie rozdanie („Paskutinis išdalijimas”) w przekładzie wybitnego tłumacza Kazysa Uscili. Jej wydanie wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

25.02.2019

„Kominiarz/Piekarz” Dominiki Czerniak-Chojnackiej nagrodzony w Bolonii!

Książka Kominiarz/Piekarz Dominiki Czerniak-Chojnackiej została wyróżniona w kategorii książek dla najmłodszych (TODDLER) w konkursie BolognaRagazzi Award 2019!

25.02.2019

Jerzy Limon z Pragnell Shakespeare Award

Podczas tegorocznych obchodów urodzin Szekspira w jego rodzinnym Stratfordzie, które odbędą się 27 kwietnia, tradycyjnie zostanie wręczona prestiżowa nagroda Pragnell Shakespeare Award. W tym roku za wkład w popularyzowanie Szekspira uhonorowano nią Jerzego Limona, profesora Uniwersytetu Gdańskiego i twórcę Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

22.02.2019

Konkurs Instytutu Książki na kampanię promującą czytelnictwo

Instytut Książki ogłosił konkurs na koncepcję kreatywną kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”, największej tego typu akcji w Polsce i jednej z największych w Europie. Zwycięskie opracowanie ma stanowić kontynuację działań realizowanych przez Instytut Książki w latach 2017-2018, skierowanych do osób posiadających dzieci (rodziców i dziadków), promujących czytanie od narodzin.

22.02.2019

„Dzieci Syjonu” Henryka Grynberga po włosku ze wsparciem Instytutu Książki

We Włoszech ukazało się niedawno tłumaczenie Dzieci Syjonu w przekładzie Franceski Mondani i Marcina Wyrembelskiego. Wydanie książki Henryka Grynberga wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

22.02.2019

Poznań Poetów: Konkurs Poetycki im. Klemensa Janickiego

Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu zaprasza do udziału w nowej edycji Konkursu Poetyckiego im. Klemensa Janickiego, który rozstrzygany jest co dwa lata podczas festiwalu Poznań Poetów (najbliższa edycja: 14-18.05.2019).
 

22.02.2019

Targi Książki w Kędzierzynie-Koźlu

Targi Książki Nad Odrą. Kędzierzyn-Koźle 2019! odbędą się w Kędzierzynie-Koźlu w dniach 29-30 maja pod namiotami wystawienniczymi na Placu Rady Europy przed Urzędem Miasta Kędzierzyn-Koźle. Dwudniowe wydarzenie obejmuje targi, spotkania autorskie, warsztaty, akcję „Płynne Czytanie” oraz widowisko słowno-muzyczne zatytułowane „Sny powstańców”.

21.02.2019

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

- Co dwa tygodnie znika bezpowrotnie jeden język, a razem z nim związane z nim bogactwo kulturowe - alarmują językoznawcy. Obchodzony 21 lutego pod patronatem UNESCO Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma zwrócić uwagę świata na ten problem. W Polsce Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony będzie w całym kraju w szkołach, domach kultury i bibliotekach.

21.02.2019

Big Book Festival 2019

Siódma edycja Dużego Festiwalu czytania odbędzie się od 21 do 23 czerwca. W tym roku mottem międzynarodowego wydarzenia jest SKOK W BOK!

21.02.2019

Pierwsza edycja Poznańskich Targów Książki już 1 marca

W stolicy wielkopolski wkrótce rozpocznie się pierwsza edycja Poznańskich Targów Książki, które będą trwały od 1 do 3 marca. Czytelnicza publiczność doczekała się, że wreszcie zostanie wykorzystany największy potencjał wystawienniczy w Polsce, jakim dysponują Międzynarodowe Targi Poznańskie – dla promocji książki i czytelnictwa na szeroką skalę.

21.02.2019

Nowy numer „Literatury na Świecie” już w księgarniach!

Najnowszy numer „Literatury na Świecie”, w którym znajdziemy między innymi przekłady tekstów Else Lasker-Schüler i Gertrude Stein trafił właśnie do księgarni. Wydawcą miesięcznika jest Instytut Książki.

20.02.2019

Poznaliśmy nominowanych do Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego

Nominowanymi do Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya-Żeleńskiegoza za przekład zostali: Tomasz Gałązka (język angielski), Monika Muskała (język niemiecki), Krystyna Rodowska (język francuski), Elżbieta Sobolewska (język węgierski), Andrzej Sosnowski (język angielski), Marcin Szuster (język angielski), Teresa Worowska (język węgierski). Nagroda za całokształt twórczości podczas festiwalu „Odnalezione w tłumaczeniu” 2019 wręczona zostanie Małgorzacie Łukasiewicz, która z języka niemieckiego przełożyła dzieła m.in. Jürgena Habermasa, Theodora W. Adorna, Friedricha Nietzschego, W.G. Sebalda

20.02.2019

Nocny stolik #13. Stanisław Łubieński: Słabo sobie radzę z literaturą, która stawia opór

Stanisław Łubieński, eseista i miłośnik przyrody, opowiada o książkach, do których nigdy nie zajrzał, o tych, których nie wypada wydawać, o przygodzie z Orwellem i literaturą przygodową, a także o swoim prostym guście i książkach, którymi gardził.

20.02.2019

Międzynarodowe Targi Książki w Tajpej i największa miejscowa księgarnia [zdjęcia]

22. Międzynarodowe Targi Książki w Tajpej skończyły się w niedzielę. Nie zabrakło na nich polskich akcentów, o których już pisaliśmy. Tym razem chcielibyśmy zaprezentować galerię zdjęć z Taipei International Book Exhibition 2019, a także z największej księgarni w Tajpej – Eslite, która zajmuje aż trzy kondygnacje.

20.02.2019

Olga Tokarczuk w finale EBRD Prize

Olga Tokarczuk znalazła się w ścisłym finale międzynarodowej nagrody Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Jury doceniło powieść Prowadź swój pług przez kości umarłych. Powieść przetłumaczyła laureatka zeszłorocznej edycji przyznawanej przez Instytut Książki nagrody Transatlantyk, Antonia Lloyd-Jones. Laureata poznamy 7 marca.

20.02.2019

125 lat temu urodził się Jarosław Iwaszkiewicz

Publikacja w ostatnich latach nieznanych dotąd listów i dzienników Jarosława Iwaszkiewicza, a także dwutomowej biografii pióra Radosława Romaniuka, pokazała niejednoznaczną twarz pisarza: subtelnego estety i politycznego konformisty, troskliwego męża zaabsorbowanego homoseksualnymi romansami. O Iwaszkiewiczu wiemy coraz więcej - właśnie ukazały się wspomnienia o nim pióra Wiesława Kępińskiego.

20.02.2019

Konkurs na opowiadanie „Stulecie polskiego kryminału”

Biuro Programu „Niepodległa” wraz z Komendą Główną Policji, w związku z przypadającą w tym roku 100-leciem polskiej Policji, ogłosiły konkurs literacki na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne „Stulecie polskiego kryminału”. Prace należy przesyłać do 15 czerwca 2019 roku. 

19.02.2019

„Chrzest ognia” Sapkowskiego po koreańsku ze wsparciem Instytutu Książki

W Korei Południowej ukazało się tłumaczenie Chrztu ognia w przekładzie Jiwone Lee. Wydanie książki Andrzeja Sapkowskiego wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

19.02.2019

Słowo od tłumacza. Wei-Yun Lin-Górecka: Tłumaczenie jest jak stand-up

Wei-Yun Lin-Górecka, tłumaczka literatury polskiej na język chiński, opowiada o łopianie u Schulza, polskiej szkole plakatu, za sprawą której zafascynowała ją nasza kultura, a także o tajwańskim rynku książki i o tym, jak dobiera tytuły do tłumaczenia.

19.02.2019
Tagi: TVP Kultura

Wiosną dwa nowe programy w TVP Kultura

Wiosną w TVP Kultura zadebiutują dwa nowe programy. Łukasz Orbitowski zaprezentuje cykl - „One. Kobiety Kultury” o polskich artystkach, a dziennikarz Mariusz Cieślik poprowadzi program o literaturze polskiej - „Koło pióra”.
 

19.02.2019

Ponad sto książek w 14. edycji Literackiej Nagrody Angelus

Sto pięć książek zostało zakwalifikowanych do 14. edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Zwycięzca zostanie ogłoszony w październiku podczas uroczystej gali we Wrocławiu.

18.02.2019

Wyniki naboru do programu „Partnerstwo dla książki” 2019

Uprzejmie informujemy, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał dotacje w ramach programu „Partnerstwo dla książki”.

18.02.2019

Najpiękniejsze Książki Roku po raz pięćdziesiąty dziewiąty

Polskie Towarzystwo Wydawców Książek zaprasza do udziału w 59. Konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2018, którego rozstrzygnięcie – tradycyjnie – nastąpi w kwietniu. Nagrody i wyróżnienia zostaną natomiast wręczone w maju podczas 10. Warszawskich Targów Książki.

18.02.2019

Do 22 lutego zgłoszenia do XXV Targów Wydawców Katolickich

Tegoroczne Jubileuszowe XXV Targi Wydawców Katolickich odbywać się będą od 4 do 7 kwietnia w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie.

18.02.2019

Górnośląska Nagroda Literacka „Juliusz” tylko za biografie

Od tego roku Górnośląska Nagroda Literacka „Juliusz” będzie przyznawana tylko za biografie - poinformował jej inicjator, rybnicki samorząd. Nabór do tegorocznej, czwartej edycji nagrody, już się rozpoczął. Propozycje można zgłaszać do połowy marca.

18.02.2019

„Mały Chopin” i „Tańczące niedźwiedzie” w Tajpej [relacja i zdjęcia]

22. Międzynarodowe Targi Książki w Tajpej dobiegły końca. W tym roku podczas wydarzenia zaprezentowało się 327 tajwańskich oraz 408 zagranicznych wystawców. W ciągu sześciu dni targi odwiedziło 580,000 mieszkańców Tajwanu, co jest dowodem na to, że w dzisiejszych czasach na wyspie nie brakuje czasu na czytanie.

18.02.2019

Wręczenie nagrody „Nowych Książek”

Dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski i zespół miesięcznika „Nowe Książki” zapraszają na uroczystość wręczenia Nagrody „Nowych Książek” prof. Szymonowi Rudnickiemu, autorowi książki Falanga. Ruch Narodowo-Radykalny. Spotkanie odbędzie się w czwartek 28 lutego o godz. 18. w warszawskim Klubie Księgarza przy Rynku Starego Miasta 22/24.

15.02.2019

„Gombrowicz” dla debiutanta

Niemal siedemdziesiąt zgłoszeń nadesłano do IV edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, która przyznawana jest za pierwszą lub drugą książkę napisaną prozą artystyczną w języku polskim. W tegorocznym konkursie dominują jednak absolutne debiuty: jest ich aż pięćdziesiąt trzy.

15.02.2019

„Słowo – ogniste ziarno”

„Wierzyński wypracował pewną oryginalną postawę światopoglądową, którą można nazwać geohumanizmem. Wbrew strasznej historii XX-wiecznej, mimo ofensywy nihilizmu anarchistycznego albo totalitarnego, on bronił wartości ludzkich, był po stronie dobra i prawdy oraz zwykłych ludzi, ofiar okrutnego pochodu dziejów” – mówi krytyk literacki i teoretyk literatury, profesor Krzysztof Dybciak w rozmowie z Katarzyną Wójcik.

14.02.2019

Wyniki naboru do programu „Literatura” 2019

Uprzejmie informujemy, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał dotacje w ramach programu „Literatura”.

14.02.2019

Polsko-węgierskie dni translatorskie w Budapeszcie

Warsztaty tłumaczenia literatury węgierskiej na polski oraz spotkania z pisarzami węgierskimi i tłumaczami znalazły się w programie translatorskich dni polsko-węgierskich, które rozpoczęły się wczoraj w Budapeszcie.

14.02.2019

Książka na receptę. Recepta na sukces

Mniej niż 40% dorosłych Polaków czyta zaledwie jedną książkę rocznie. To dwa razy mniej niż w Czechach. Akcja „Książka na receptę. Recepta na sukces” to pierwszy krok w stronę zaangażowania neonatologów i pediatrów w popularyzację czytania. 

13.02.2019

Wyniki naboru do programu „Czasopisma” 2019

Uprzejmie informujemy, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał dotacje w ramach programu „Czasopisma”.

13.02.2019

Wyniki naboru do programu „Promocja czytelnictwa” 2019

Uprzejmie informujemy, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał dotacje w ramach programu „Promocja czytelnictwa”.

13.02.2019

Polskie stoisko na 22. Międzynarodowych Targach Książki w Tajpej [zdjęcia i relacja]

Dziś polskie stoisko na 22. Międzynarodowych Targach Książki w Tajpej odwiedziły dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjum. Pracownicy Biura Polskiego w Tajpej, które koordynuje udział Polski w targach, przybliżyli im historię naszego kraju i najciekawsze propozycje z zakresu literatury dziecięcej.

13.02.2019

Zgłoszenia do Nagrody im. Jana Długosza


Rozpoczęto przyjmowanie zgłoszeń do konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza, której celem jest popularyzacja i nagradzanie dzieł wnoszących istotny wkład w rozwój nauki i kultury.

13.02.2019

50 lat temu odszedł Kazimierz Wierzyński

„Miewam czasem złudzenia, że żyłem kilka razy, że na moje życie złożyło się kilka egzystencji, że każda z nich była inna i że nie wiadomo, jak wszystkie zjednoczyły się w nieprzerwany ciąg moich 70 lat” – pisał Kazimierz Wierzyński w Pamiętniku poety. Autor Laur olimpijskiego odszedł 50 lat temu.

12.02.2019

"Pamiętnik poety" Kazimierza Wierzyńskiego w Dwójce

W przeddzień 50. rocznicy śmierci Kazimierza Wierzyńskiego Program Drugi Polskiego Radia w audycji "Głosy z przeszłości" przypomina fragmenty jego gawęd wygłaszanych na początku lat 60-tych w Radiu Wolna Europa.

12.02.2019

Ruszyły 22. Międzynarodowe Targi Książki w Tajpej [relacja i zdjęcia]

Dziś w Tajpej rozpoczęły się Taipei International Book Exhibition 2019, czyli 22 edycja międzynarodowych targów książki w Tajpej, jedna z największych i najważniejszych tego rodzaju imprez w Azji Wschodniej. Gościem honorowym tegorocznej edycji są Niemcy. Nie zabrakło także polskiego stoiska, na którym znaleźć można czołowe publikacje naszych autorów literatury dziecięcej, katalog Instytutu Książki New Books From Poland i książki katalogowe.

12.02.2019

Zgłoszenia do konkursu "Piórko" dla debiutujących pisarzy

Piszesz amatorsko książki dla dzieci i chowasz je do szuflady? A może wieczorami wymyślasz dla swoich dzieci historie, których słuchają z zapartym tchem i otwartymi buziami? Jeśli tak, nie zwlekaj i wyślij swoje prace na konkurs literacki Biedronki Piórko. Zgłoszenia można nadsyłać jeszcze tylko przez dwa tygodnie – do 26 lutego br. Zwycięzca otrzyma 100 tys. zł.

11.02.2019

Życiowe rozłamania Wierzyńskiego

Trzynastego lutego obchodzić będziemy 50 rocznicę śmierci Kazimierza Wierzyńskiego, jednego z największych polskich poetów XX wieku. Dzięki uprzejmości Państwowego Instytutu Wydawniczego prezentujemy fragment Pamiętnika poety w opracowaniu Pawła Kądzieli, niezwykłej autobiografii, która – jak pisał jej autor – „jeśli nie ma być autobiografią, może być tylko pamiętnikiem wierszy”.

11.02.2019

Konkurs literacki o twórczości Zdzisława Beksińskiego

Do końca marca dzieci, młodzież i dorośli mogą nadsyłać prace na konkurs literacki "Opowiedz o Zdzisław Beksiński", zorganizowany przez Nowohuckie Centrum Kultury (NCK) w Krakowie. Na zwycięzców czekają nagrody rzeczowe, w tym szkice Beksińskiego.

08.02.2019

„Kołtuneriada” Piotra Zaremby w Trójce

Co by było, gdyby pani Dulska ze swoją rodziną żyła dzisiaj? I co by było, gdyby zamiast najstarszego syna Zbyszka miała… córkę? Na te pytania w swoim słuchowisku Kołtuneriada postara się odpowiedzieć Piotr Zaremba. Premiera w radiowej Trójce w niedzielę 10 lutego o godz. 20.00.

08.02.2019
Tagi: Twórczość

Lutowa „Twórczość” już w sprzedaży!

Lutowy numer „Twórczości” trafił właśnie do sprzedaży. Wydawcą miesięcznika jest Instytut Książki.

08.02.2019

Remont PiMBP w Skarżysku już wiosną

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Skarżysku ogłosiła przetarg, który ma wyłonić wykonawcę remontu budynku biblioteki. Prace mają się rozpocząć już wczesną wiosną. Modernizacja zostanie dofinansowana kwotą niespełna 900 tysięcy złotych w ramach priorytetu Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Operatorem priorytetu Infrastruktura Bibliotek jest Instytut Książki.

08.02.2019

Festiwal Literacki „Autorzy i książki”

Spotkania z pisarzami, sejmik poetycki, a także wystawy i warsztaty literackie dla najmłodszych złożą się na rozpoczęty w czwartek 3. Festiwal Literacki „Autorzy i książki” w Białymstoku. Ma on podsumowywać to, co wydarzyło się w literaturze w Podlaskiem w minionym roku.

07.02.2019

Tadeusz Dąbrowski stypendystą szwajcarskiej fundacji Landis & Gyr

Autor siedmiu tomów wierszy (ostatnio Środek wyrazu) oraz powieści Bezbronna kreska otrzymał prestiżowe stypendium twórcze w Szwajcarii.

07.02.2019

167 nowych przekładów polskich książek na języki obce!

Wczoraj rozstrzygnęliśmy drugi nabór ofert wydawców do Programu Translatorskiego ©POLAND w roku 2018. W najbliższym czasie Instytut Książki wesprze 167 tłumaczeń na języki obce. Najwięcej z nich, bo aż sześć, to książki duetu Piotr Socha i Wojciech Grajkowski. Zagraniczni czytelnicy poznają również pięć powieści Olgi Tokarczuk, nie zabraknie jednak także przekładów literatury młodzieżowej, klasyki, esejów i biografii, a polska literatura będzie obecna na całym świecie: od Albanii po Zjednoczone Emiraty Arabskie.

07.02.2019

Apel o wsparcie festiwalu literackiego Patrząc na Wschód i Festiwalu Powsinóg

Organizatorzy festiwalu Patrząc na Wschód i Festiwalu Powsinóg zwracają się z prośbą o wsparcie finansowe do wszystkich ludzi dobrej woli, szczególnie zaś zainteresowanych reportażem, wszystkich tych, którym Wschód jest bliski. Apel dotyczy dwóch nieszablonowych imprez organizowanych na wsi, w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą: festiwalu literackiego Patrząc na Wschód (organizowanego w dniach 14-17 sierpnia 2019 r.) oraz festiwalu podróżniczego Festiwal Powsinóg (organizowanego w dniach 2-4 maja 2019 r.).

07.02.2019

Literacki luty w Big Book Cafe

Centrum literackie na Mokotowie otrzymało właśnie Wdechę – nagrodę magazynu „Co Jest Grane” dla miejsca roku. Jury najważniejszych stołecznych nagród wyróżniło Big Book Cafe za rozmach i intensywność wydarzeń, za oryginalne stand-upy, spektakle, warsztaty i pokazy, a także za wegetariańską kuchnię i gościnność wobec psów. Luty to kolejny miesiąc równie intensywnych działań przy Dąbrowskiego 81.

06.02.2019

Ogłoszenie wyników dla drugiego naboru ofert wydawców do Programu Translatorskiego ©POLAND w 2018 roku

Informujemy, że został rozstrzygnięty drugi nabór ofert wydawców do Programu Translatorskiego ©POLAND w roku 2018. Ocenione oferty zostały przysłane do 31 października 2018.

06.02.2019

Polska na Międzynarodowych Targach Książki w Mińsku

Polska beletrystyka, książki historyczne, biografie, książki dla dzieci i do nauki języka, a także ciekawe spotkania autorskie czekają w najbliższych dniach na gości polskiego stoiska na rozpoczętych w środę XXVI Międzynarodowych Targach Książki w Mińsku. Stoisko narodowe organizują wspólnie przez Instytut Polski w Mińsku, Ambasadę RP oraz Instytut Książki. Uroczyste otwarcie imprezy odbyło się w mińskiej hali wystawowej BelExpo.

06.02.2019

Warsztaty literackie z polskimi baśniami na Węgrzech

W dniach 24.01-02.02.2019 odbył się cykl trzech zajęć poświęconych polskim baśniom. Pomysł lekcji zrodził się z rozmów ze szkołami, które przyłączyły do szkolnych klubów polsko-węgierskich. Patronem Wonderland Festival, w ramach którego zorganizowano cykl, był Instytut Książki

06.02.2019

Różewicz razy dwa

Już jutro i w najbliższą niedzielę odbędą się spotkania poświęcone twórczości Tadeusza Różewicza. W czwartkowym, które organizuje wrocławskie Muzeum Pana Tadeusza, weźmie udział prof. Janusz Degler, zaś w niedzielę w Stawisku gościł będzie Janusz Drzewucki.

05.02.2019

Lutowy numer „Nowych Książek” już w księgarniach!

Lutowy numer „Nowych Książek" trafił już do sprzedaży. W numerze między innymi rozmowa z Jerzym W. Borejszą i szereg recenzji nowości wydawniczych. Wydawcą miesięcznika jest Instytut Książki.

05.02.2019

Ruszyły zgłoszenia do Stypendium im. Albrechta Lemppa za rok 2019

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Instytut Książki i Literarisches Colloquium Berlin przyjmują zgłoszenia do Stypendium im. Albrechta Lemppa za rok 2019. Jego celem jest doskonalenie sztuki przekładu i pisania w duchu standardów literackich i translatorskich bliskich Albrechtowi Lemppowi oraz upamiętnienie jego wkładu do polsko-niemieckiej wymiany literackiej.

05.02.2019

Drugie Życie Książki 2019 – poznaliśmy harmonogram

Drugie Życie Książki, akcja wielkiej bezpłatnej wymiany książek, rusza po raz ósmy. W ubiegłym roku podczas czternastu edycji aż 1500 osób wymieniło się imponującą liczbą ponad 10 000 książek, a regały do wymiany książek pojawiły się w kolejnych miejscach.

04.02.2019

Otwarcie nowej Gminnej Biblioteki Publicznej w Świątkach [relacja i zdjęcia]

W Świątkach otwarto dziś Gminną Bibliotekę Publiczną. Budowę budynku o powierzchni ponad 660 metrów kwadratowych dofinansowano na kwotę 2 000 000 złotych w ramach priorytetu Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Operatorem priorytetu Infrastruktura Bibliotek jest Instytut Książki.

04.02.2019

"Ferdydurke" wśród dzieł wartych przetłumaczenia na fiński

Powieść Witolda Gombrowicza "Ferdydurke" znalazła się na liście uznanych światowych pozycji literatury pięknej, które nigdy nie ukazały się w języku fińskim. Zbiór tytułów, które "należałoby przetłumaczyć na fiński" opublikował wczoraj dziennik "Helsingin Sanomat".

04.02.2019

Czytelnicy wybierają Książki Roku 2018

Ruszyła kolejna edycja największego literackiego plebiscytu w Polsce – w zeszłym roku czytelnicy oddali w nim ponad 117 tysięcy głosów!  Już po raz czwarty internauci wybiorą Książki Roku 2018 lubimyczytać.pl – głosować można do końca lutego.

01.02.2019

Otwarcie Oddziału Edukacji Kulturalnej i Regionalnej MiPBP w Kolbuszowej w obiektywie Daniela Bednarza

W środę w Kolbuszowej otwarto Oddział Edukacji Kulturalnej i Regionalnej Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej. Modernizację i adaptację budynku dawnej synagogi na potrzeby odziału oraz automatyzację procesu wypożyczeń w MiPBP dofinansowano na kwotę 1 992 674 złotych w ramach priorytetu Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Operatorem priorytetu Infrastruktura Bibliotek jest Instytut Książki.

01.02.2019

„Czytaj” – nowy elektroniczny magazyn o książkach

Serwis Readlist.pl wydał w grudniu pierwszy numer pisma „Czytaj!”. Można go pobrać bezpłatnie, również w czytnikowych wersjach EPUB i MOBI.

01.02.2019

Spotkanie z „Panem Tadeuszem” i Billem Johnstonem w Nowym Jorku

Już w najbliższy czwartek o 19.30 w nowojorskiej siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej odbędzie się spotkanie z Billem Johnstonem, autorem najnowszego przekładu Pana Tadeusza na język angielski, który powstał dzięki wsparciu Instytutu w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND. Spotkanie poświęcone będzie wyzwaniom podczas tłumaczenia arcydzieła Mickiewicza i kulturowemu znaczeniu poematu.

01.02.2019

Siedem lat temu zmarła Wisława Szymborska

Napisała tylko około 350 wierszy, zapewniły jej one w 1996 roku literacką Nagrodę Nobla - 1 lutego przypada siódma rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej. Krakowskie Forum Kultury i Fundacja Wisławy Szymborskiej organizują cykl wydarzeń Portrety z pamięci poświęconych poetce. 

01.02.2019

Warsztaty dla tłumaczy w Tel Awiwie [zdjęcia i relacja]

W Tel Awiwie ruszyły warsztaty dla tłumaczy literatury polskiej na język hebrajski. Otworzyli je dyrektor Instytutu Polskiego w Tel Awiwie Joanna Hofman i dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski. Warsztaty prowadzi uznana tłumaczka literatury polskiej na język hebrajski Miriam Borenstein, która czytelnikom w Izraelu przybliżyła między innymi arcydzieło Bolesława Prusa Lalka.

31.01.2019

Renesans Czapskiego

Józef Czapski nie jest w Polsce postacią powszechnie znaną. Jego najważniejsze książki i cykle obrazów, bo przede wszystkim uważał się za malarza, powstały w czasach komunizmu. A wtedy Czapski był niecenzuralny. Nie dość, że był związany z paryską „Kulturą”, to jeszcze w swojej najgłośniejszej książce Na nieludzkiej ziemi opisywał poszukiwania polskich oficerów zamordowanych przez Rosjan w Katyniu. Niestety, nie miał szansy dotrzeć do odbiorców w wolnej Polsce. Zmarł w roku 1993, w słusznym wieku 96 lat. Ale może teraz polscy czytelnicy wreszcie go odkryją, bo zdarzało się już przecież, że droga do Warszawy wiodła przez Nowy Jork.

31.01.2019

Ruszają zgłoszenia do Nagrody im. Janusza A. Zajdla

Pierwszego lutego ruszają zgłoszenia do Nagrody im. Janusza A. Zajdla – najstarszej nagrody literackiej w polskiej fantastyce, której laureatami byli m.in. Jacek Dukaj, Andrzej Sapkowski i Łukasz Orbitowski.

30.01.2019

Otwarcie Oddziału Edukacji Kulturalnej i Regionalnej MiPBP w Kolbuszowej [relacja i zdjęcia]

W Kolbuszowej otwarto dziś Oddziału Edukacji Kulturalnej i Regionalnej Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej. Modernizację i adaptację budynku byłego muzeum (dawnej synagogi) na potrzeby Oddziału Edukacji Kulturalnej i Regionalnej oraz automatyzację procesu wypożyczeń w MiPBP dofinansowano na kwotę 1 992 674 złotych w ramach priorytetu Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Operatorem priorytetu Infrastruktura Bibliotek jest Instytut Książki.

30.01.2019

"Niezapomniana. Twórczość Doroty Terakowskiej" – konferencja naukowa

Pracownia Literatury dla Dzieci i Młodzieży Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie zaprasza do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej "Niezapomniana. Twórczość Doroty Terakowskiej" w 15. rocznicę śmierci pisarki.

29.01.2019

Instytut Książki wsparł rumuński przekład „Końca świata w Breslau” Marka Krajewskiego

Niedawno ukazało się tłumaczenie Końca świata w Breslau Marka Krajewskiego na język rumuński. Przekład Cristiny Godun wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

29.01.2019

Rozszerzona ekspozycja w Muzeum Witolda Gombrowicza

Od 3 lutego w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli można będzie poczytać… w wannie. Muzeum zaprasza w niedzielę na otwarcie rozszerzonej i zmienionej ekspozycji. Wśród nowych eksponatów jest także nocnik. Prezentacji tej nietypowej ekspozycji będzie towarzyszył równie nietypowy koncert Piazzola Electro Tango w wykonaniu SawarS Tango Project. Wśród wykonawców m.in. Gombrowicz.  

28.01.2019

Biblioteka na dworcu w Nurcu-Stacji już wiosną!

Gmina Nurzec-Stacja (pow. siemiatycki) przejęła od kolei zrujnowany dworzec PKP. Po remoncie będzie znowu służyć podróżnym, ale przede wszystkim stanie się siedzibą biblioteki gminnej, a z czasem też Gminnego Ośrodka Upowszechniania Kultury. Remont budynku dofinansowano na kwotę 808 672 złotych w ramach priorytetu Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Operatorem priorytetu Infrastruktura Bibliotek jest Instytut Książki.
 

28.01.2019

Wystawa „Co czyta Poznań” i spotkanie z Maciejem Płazą

W Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu przy pl. Wolności 19 w Galerii Atanazego czynna jest wystawa Co czyta Poznań 2018, która prezentuje najchętniej wypożyczane w ubiegłym roku książki. Organizatorzy zachęcają, aby na tablicy wypisywać tytuły publikacji, których lektura zrobiła w ubiegłym roku największe wrażenie. Prócz wystawy już jutro w Bibliotece będzie gościł Maciej Płaza, pierwszy polski laureat Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.

28.01.2019

Ewa Lipska z Nagrodą im. Jerzego Turowicza

W sobotę 26 stycznia Ewa Lipska otrzymała Nagrodę im. Jerzego Turowicza za tomik Pamięć operacyjna, a także za całokształt twórczości. Nagrodę w imieniu Fundacji wręczyła Elżbieta Jogałła, córka Jerzego Turowicza.

25.01.2019

Salon Dobrej Książki im. Tadeusza Górnego

W czwartek 10 stycznia Muzeum Niepodległości w Warszawie zainaugurowało Salon Dobrej Książki im. Tadeusza Górnego. Zgodnie z założeniem będą to cykliczne kameralne spotkania promujące publikacje książkowe i ich autorów.

24.01.2019

Czytelnicy autorami sukcesu

Portal lubimyczytac.pl ruszył z akcją „Czytelnicy autorami sukcesu”. Poproszono sześcioro pisarzy o przeczytanie „z zaskoczenia” opinii zamieszczonych w serwisie. Bez wcześniejszej znajomości ich treści, pochlebnych, entuzjastycznych i oczywiście tych negatywnych. Nagrano bardzo spontaniczne reakcje, które przez kolejne dni będą prezentowane na stronie.

23.01.2019

Poznaliśmy laureatów nagród „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”

Już po raz siedemnasty redakcja „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” przyznała Nagrody za Książki Roku. Nagrodzone tytuły to: Wyspa Węży Małgorzaty Szejnert (Znak), Patria Fernanda Aramburu w tłumaczeniu Karoliny Jaszeckiej (Wydawnictwo Sonia Draga), Oksfordzka historia unii polsko-litewskiej Roberta Frosta w tłumaczeniu Tomasza Fiedorka (Rebis), Hotel Bristol Faustyny Toeplitz-Cieślak i Izabeli Żukowskiej (Arkady) oraz Polska Wschodnia Adama Bujaka (Biały Kruk).

23.01.2019

„Zagubiona dusza” Tokarczuk i Concejo w finale Nagrody Sorcières

Association des librairies Sorcières (ASLJ; stowarzyszenie niezależnych księgarni specjalizujących się w literaturze dziecięcej i młodzieżowej, zrzeszające 52 księgarnie z całej Francji) oraz Association des bibliothécaires de France (ABF; Francuskie Stowarzyszenie Bibliotekarzy) ogłosiły listę 30 tytułów nominowanych do Nagrody Sorcières przyznawanej od 1986 roku.

23.01.2019

„Asymetria” Adama Zagajewskiego w finale National Book Critics Circle Awards 2018

Tom Asymetria Adama Zagajewskiego w tłumaczeniu Clare Cavanagh znalazł się wśród finalistów National Book Critics Circle Awards 2018 w dziedzinie poezji.

23.01.2019

Facebookowa grupa kampanii „Mała książka – wielki człowiek” ma już 3000 członków!

Kampania „Mała książka – wielki człowiek” to nie tylko „Pierwsze wiersze dla…”, broszura „Książką połączeni” i Wyprawka Czytelnicza – nasza grupa facebookowa Mała książka - wielki człowiek ma już 3000 członków!

23.01.2019

Nocny stolik #12. Piotr Zaremba: Jestem pasjonatem kryminałów

Piotr Zaremba, pisarz, historyk i publicysta, opowiada o fascynacji Stephenem Kingiem i książkami historycznymi, wyznaje, dlaczego czasem sięga po młodzieżowe fantasy, tłumaczy, jak przygotowuje się do pracy nad powieścią historyczną i dlaczego wzorzec literatury odnajduje w sagach rodzinnych.

22.01.2019

Olga Tokarczuk i Jacek Dehnel nominowani do ERBD Literature Prize

W dziesiątce nominowanych w drugiej edycji nagrody Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju znalazły się angielskie przekłady Prowadź swój pług przez kości umarłych Olgi Tokarczuk i Lala Jacka Dehnela. Obydwie powieści przetłumaczyła laureatka zeszłorocznej Nagrody Transatlantyk, Antonia Lloyd-Jones. Drugi z nich ukazał się przy wsparciu Instytutu Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

22.01.2019

Rezydencje dla młodych pisarzy w Krakowie

Kraków właśnie otworzył nabór do programu rezydencjalnego skierowanego do młodych pisarzy z Miast Literatury UNESCO z całego świata! Twórcy z 28 miast, między innymi Edynburga, Melbourne, Pragi czy Seattle mogą aplikować o pobyt w naszym mieście!

22.01.2019

Zgłoszenia do Nagrody Literackiej Zakopanego

Burmistrz Miasta Zakopane po raz trzeci organizuje konkurs na Nagrodę Literacką Zakopanego. Autorzy i wydawcy mogą zgłaszać pozycje wydane w 2018 roku. Gatunek literacki jest dowolny, jedyne kryterium kwalifikacyjne to tematyka tatrzańska i zakopiańska.

21.01.2019

Powstał Katalog Inicjatyw Czytelniczych

Katalog Inicjatyw Czytelniczych to internetowa, ogólnodostępna baza podstawowych danych o najważniejszych inicjatywach proczytelniczych w Polsce, o ich organizatorach i wydarzeniach, prowadzonych w latach 2017-2019 cyklicznie bądź też po raz pierwszy.

21.01.2019

Nagroda dla Alissy Valles, tłumaczki Ryszarda Krynickiego

W trakcie dorocznej konwencji The Modern Language Association (MLA), która odbyła się w dniach 3-6 stycznia w Chicago, poinformowano, że amerykańska poetka Alissa Valles otrzymała nagrodę Aldo and Jeanne Scaglioni Prize za przekład tomu „Nasze życie” („Our Life Grows”) Ryszarda Krynickiego, który ukazał się nakładem New York Review Books przy wsparciu Instytutu Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

21.01.2019

Dyskusyjne Kluby Książki w liczbach

Do końca grudnia 2018 r. liczba klubów wzrosła do 1713, tj. o 100 w stosunku do końca 2017 roku. Obecnie działa 599 klubów dla dzieci i młodzieży oraz 1114 klubów dla dorosłych.

21.01.2019

„Portrety z pamięci” – cykl wydarzeń poświęconych Wisławie Szymborskiej

Pierwszego lutego rusza cykl „Portrety z pamięci” poświęcony Wisławie Szymborskiej. W ramach cyklu zaplanowano wystawę fotografii, pokaz filmu i wieczór poetycki.
 

21.01.2019

Akcja „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” w 700 bibliotekach

Akcja Lustra Biblioteki „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” dotarła do 700 bibliotek różnego typu, a w warsztatach międzypokoleniowych wzięły udział tysiące osób z całej Polski. Mirabelka stała się inspiracją dla małoletnich i stuletnich, pokazując, że młode i starsze pokolenia mogą znaleźć wspólny język.

18.01.2019

Prof. Jacek Leociak tegorocznym laureatem Nagrody im. K. Wyki

Prof. Jacek Leociak – pracownik Instytutu Badań Literackich PAN i Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN – został tegorocznym laureatem Nagrody im. Kazimierza Wyki. Wyróżnienie za osiągnięcia m.in. w dziedzinie eseistyki wręczono dziś w Krakowie.

18.01.2019

Projekt edukacyjny dla dzieci „Nasza Mała Biblioteka”

 „Nasza Mała Biblioteka” to autorski projekt edukacyjny dla dzieci w wieku 5-8 lat, który opiera się na współpracy wydawcy z nauczycielami, bibliotekarzami, a także z rodzicami.

17.01.2019

Zgłoszenia do Poznańskiej Nagrody Literackiej

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania i prof. Andrzej Lesicki, rektor UAM, zapraszają do zgłaszania kandydatur do kolejnej edycji Poznańskiej Nagrody Literackiej. Nagroda w obu kategoriach – im. Adama Mickiewicza za całokształt dorobku oraz stypendium im. Stanisława Barańczaka dla twórców, którzy nie ukończyli 35. roku życia – zostanie przyznana po raz piąty.

17.01.2019

Czym skorupka za młodu nasiąknie, czyli o promocji czytelnictwa nie tylko wśród najmłodszych

Zachęcamy do przeczytania wywiadu z Katarzyną Wasiutyńską, odpowiadającą w Instytucie Książki za kampanię „Mała książka – wielki człowiek”. Z rozmowy dowiecie się m.in. dlaczego projekt bookstartowy Instytutu Książki jest wyjątkowy na skalę europejską oraz jak staramy się zachęcać dzieci i ich rodziców do wspólnego czytania.

16.01.2019

Kampania „Mała książka – wielki człowiek” podbija biblioteki – 25 tys. nowych czytelników

Czy pierwsza wizyta w bibliotece może być początkiem wspaniałej przygody na całe życie? Wierzymy, że tak! Dlatego we wrześniu 2018 r. w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” rozpoczęliśmy projekt pilotażowy skierowany do dzieci rozpoczynających edukację przedszkolną oraz ich rodziców.

15.01.2019

Stanisław Wyspiański na znaczku Poczty Polskiej

Z okazji 150. rocznicy urodzin Stanisława Wyspiańskiego Poczta Polska wydała znaczek z autoportretem artysty, który dziś wszedł do obiegu.

15.01.2019

Przedszkolak w bibliotece

Pamiętasz swoją pierwszą wizytę w bibliotece? Spacer po obowiązkową lekturę szkolną… poszukiwanie podniszczonej okładki w rzędach starych regałów… Twoje dziecko dziś wyniesie z takiej wizyty zupełnie inne wspomnienia.

15.01.2019

Kraków świętuje 150. rocznicę urodzin Stanisława Wyspiańskiego

150 lat temu urodził się Stanisław Wyspiański – najbardziej wszechstronny artysta Młodej Polski: dramaturg, poeta, malarz, grafik, autor "Wesela". Żył zaledwie 38 lat, ale pozostawił po sobie ogromną spuściznę. W Krakowie zaplanowano wiele wydarzeń związanych z urodzinami Wyspiańskiego, który całe swoje życie i twórczość poświęcił rodzinnemu miastu.

14.01.2019

Rozstrzygnięcie konkursu "Książkowy GURU"

Informujemy, że 14.01.2019 r. Jury ustaliło werdykt w konkursie "Książkowy Guru" dla klubowiczów z Dyskusyjnych Klubów Książki, który zakończył się 7.01.2019 r. o godzinie 23:59.

14.01.2019

Instytut Książki wsparł arabski przekład „Zniewolonego umysłu” Czesława Miłosza

Niedawno ukazało się tłumaczenie Zniewolonego umysłu na język arabski. Przekład klasycznego eseju Czesława Miłosza wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

14.01.2019

Instytut Książki w EURead!

Instytut Książki został przyjęty w poczet członków EURead, stowarzyszenia skupiającego organizacje promujące czytelnictwo w Unii Europejskiej.

14.01.2019

Jubileusz Joanny Papuzińskiej [relacja i zdjęcia]

W piątek 11 stycznia w Bibliotece na Koszykowej odbył się uroczysty jubileusz z okazji osiemdziesiątych urodzin profesor Joanny Papuzińskiej. Uroczystość przebiegła w sympatycznej, rodzinnej atmosferze. Wzięli w niej udział przyjaciele pani profesor, przedstawiciele środowiska literackiego, bibliotekarskiego, dziennikarskiego, a także jej uczniowie. Wszyscy zgodnie podkreślali, że miała i nadal ma ogromny wpływ na całe pokolenia twórców. Nie zabrakło urodzinowego tortu i uroczystego toastu.

14.01.2019

Zgłoszenia do VIII edycji Nagrody Orfeusza

Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu zaprasza osoby reprezentujące wydawnictwa, instytucje kultury, agencje artystyczne, organizacje i stowarzyszenia twórcze, portale i media zajmujące się literaturą oraz sztuką do zgłaszania książek do VIII edycji Nagrody Poetyckiej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego Orfeusz za najlepszy tom roku 2018.

14.01.2019

Ferie z książką w wielkopolskich bibliotekach pedagogicznych

Biblioteki Pedagogiczne w Wielkopolsce zachęcają dzieci i młodzież do spędzenia tegorocznych ferii z książką. Specjalne zajęcia dla dzieci i młodzieży przygotowano między innymi w Poznaniu, Pile, Lesznie, Rawiczu, Pile, Koninie i Kaliszu.

14.01.2019

Poznaliśmy nominacje do Nagrody Identitas

Jury Nagrody Identitas 11 stycznia roku ogłosiło nominacje do jej tegorocznej edycji. Nominowano Marka Cichockiego za Północ i Południe. Teksty o polskiej kulturze i historii ( Teologia Polityczna), Wiesława Helaka za Nad Zbruczem (Arcana), Dawida Junga za Glosy (Gnieźnieńska Konfraternia Teatralna), Ewę Polak-Pałkiewicz za Czego chcą od nas biedni Niemcy (Volumen) oraz Monikę Śliwińską, za Wyspiański. Dopóki starczy życia (Iskry). Laureata poznamy 7 marca.

11.01.2019

„Wołyń ‘43” Grzegorza Motyki ze wsparciem Instytutu Książki

W Rosji ukazało się niedawno tłumaczenie książki Wołyń ’43 Grzegorza Motyki. Przekład autorstwa Walentiny Wiendiejewej wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

10.01.2019

243 sztuki zgłoszono do 12. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej

Dwieście czterdzieści trzy sztuki zostały zakwalifikowane do udziału w tegorocznej, dwunastej edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Nazwisko laureata ogłoszone zostanie 26. maja podczas 14. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port.

10.01.2019

Nominacje do Bestsellerów Empiku

Ogłoszono nominacje do 20. edycji nagród Empiku. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 13 lutego podczas gali Bestsellerów Empiku 2018.

09.01.2019

Jubileusz Joanny Papuzińskiej w najbliższy piątek

W piątek 11 stycznia w Bibliotece na Koszykowej odbędzie się uroczysty jubileusz z okazji osiemdziesiątych urodzin profesor Joanny Papuzińskiej, 
 

09.01.2019

Instytut Książki wsparł węgierski przekład „Króla” Szczepana Twardocha

Na Węgrzech ukazało się tłumaczenie Króla w przekładzie Gábora Körnera. Wydanie powieści Szczepana Twardocha wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

08.01.2019

Małgorzata Rejmer z Paszportem „Polityki” w kategorii Literatura

Małgorzata Rejmer została laureatką 26. edycji Paszportów „Polityki” w kategorii Literatura. W pozostałych kategoriach wyróżniono Joannę Kulig, Martę Górnicką, Dianę Lelonek, Aleksandra Nowak, Dawida Podsiadłę oraz studio panGenerator. Nagrodę specjalną Kreatora Kultury otrzymała Krystyna Janda. Nazwiska laureatów za 2018 r. ogłoszono we wtorek w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

08.01.2019

Nagroda Found in Translation Award – zgłaszanie kandydatów

Instytut Książki, Instytut Kultury Polskiej w Londynie oraz Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku zapraszają do zgłaszania kandydatów do tegorocznej edycji nagrody FOUND IN TRANSLATION AWARD, przyznawanej autorowi/autorce najlepszego w minionym roku kalendarzowym przekładu literatury polskiej na język angielski. Do zgłoszenia kwalifikują się przekłady, które ukazały się w formie książkowej w 2018 roku.

08.01.2019
Tagi: Twórczość

Styczniowa „Twórczość” już w sprzedaży!

Styczniowy numer „Twórczości” trafił właśnie do sprzedaży. Wydawcą miesięcznika jest Instytut Książki.

08.01.2019

Odszedł Edgar Hilsenrath

W niedzielę 30 grudnia w szpitalu w Wittlich w Niemczech zmarł Edgar Hilsenrath, jeden z najbardziej cenionych i kontrowersyjnych pisarzy niemieckich żydowskiego pochodzenia, autor Nazisty i fryzjera oraz Fuck America. Miał 92 lata.

07.01.2019

Nocny stolik #11. Janusz Drzewucki: Cieszę się, że zdarza mi się jeszcze lektura zachłanna

Janusz Drzewucki, poeta, krytyk literacki, redaktor miesięcznika „Twórczość”, opowiada między innymi o skomplikowanej przygodzie z Borgesem, powieściach, które go w ostatnim czasie zachwyciły, Wacławie Berencie, który zasłużył na Nagrodę Nobla, i książce, którą przeczytał w dwadzieścia cztery godziny z przerwą na sen.

07.01.2019

Styczniowy numer „Nowych Książek” już w księgarniach!

Styczniowy numer „Nowych Książek" trafił już do sprzedaży. W numerze między innymi rozmowa z Wojciechem Góreckim, pożegnanie z redakcją Tomasza Łubieńskiego i szereg recenzji nowości wydawniczych. Wydawcą miesięcznika jest Instytut Książki.

07.01.2019

Nowy program w TVP Kultura: „Herbert – Mosty”

Trzeciego stycznia w TVP Kultura odbyła się premiera nowego cyklu poświęconego twórczości Zbigniewa Herberta. W pierwszym odcinku wystąpili m.in. Gaba Kulka i Agnieszka Żulewska.

04.01.2019

Nowy cykl w TVP Kultura – „Powidoki”

Siódmego stycznia TVP Kultura zainauguruje cykl, w którym Barbara Schabowska i prof. Piotr Nowak rozmawiać będą o ważnych książkach z dziedziny filozofii i socjologii. W pierwszym odcinku punktem wyjścia będą dzieła Hannah Arendt.

04.01.2019

Sto bibliotek na Stulecie

Z okazji jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP ufundował 100 jednakowych zestawów bibliotecznych dla ośrodków oświatowych działających w skupiskach Polaków poza granicami Polski.

04.01.2019

Nagroda Literacka Gdynia po raz czternasty

Prezydent Gdyni – Wojciech Szczurek – ogłasza XIV edycję ogólnopolskiego konkursu Nagroda Literacka GDYNIA dla najlepszych książek ubiegłego roku w czterech kategoriach: proza, poezja, eseistyka, przekład na język polski. Wydane w 2018 roku książki można zgłaszać do 31 stycznia roku 2019.

04.01.2019

Islandia gościem honorowym II Gdańskich Targów Książki

„Trwają przygotowania do Gdańskich Targów Książki, które odbędą się w dniach 29-31 marca w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Nowością w tym roku jest zaproszenie gościa z zagranicy i w tym roku będzie to Islandia. Trwa przyjmowanie zgłoszeń i ustalanie listy zaproszonych autorów. Już dziś wiemy, że udział weźmie 80 wystawców i odbędzie się blisko 50 spotkań, warsztatów i dyskusji” – przekazał Bibliotece Analiz Paweł Szopowski, organizator gdańskiej imprezy.

03.01.2019

Instytut Książki wsparł hiszpański przekład „Drzew” Piotra Sochy i Wojciecha Grajkowskiego

W Hiszpanii ukazało się tłumaczenie Drzew w przekładzie Ewy Katarzyny Moloniewicz i Abela Antolína Murcii Soriana. Wydanie książki Piotra Sochy (ilustracje) i Wojciecha Grajkowskiego (tekst) wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

03.01.2019

Nagroda Gombrowicza po raz czwarty

Prezydent Radomia oraz Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli ogłaszają czwartą edycję Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza ogłaszają. Wyróżnienie przyznawane jest za pierwszą lub drugą książkę autora napisaną prozą artystyczną i wydaną w 2018 roku. Zgłoszenia do nagrody przyjmowane będą do końca stycznia.

03.01.2019

Ruszyła kolejna edycja Nagrody Magellana

Wystartowała jedenasta edycja konkursu „Najlepsze publikacje turystyczne”. Celem konkursu organizowanego przez “Magazyn Literacki KSIĄŻKI” jest wyłonienie najbardziej wartościowych publikacji turystycznych wydanych w minionym roku kalendarzowym.

03.01.2019

Zgłoszenia do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Organizatorzy Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki 2018 informują, że zgłoszenia do tegorocznej 10. edycji Nagrody przyjmowane są do 15 stycznia – decyduje data stempla pocztowego.

02.01.2019

Pożegnanie Tomasza Łubieńskiego z redakcją „Nowych Książek”

Po dwudziestu latach sprawowania funkcji redaktora naczelnego „Nowych Książek” Tomasz Łubieński odchodzi na emeryturę.

02.01.2019

Wszystkiego najlepszego w 2019 roku!

Wszystkiego najlepszego i wielu wspaniałych lektur w Nowym Roku życzy Państwu zespół Instytutu Książki.

02.01.2019

Salon Ilustratorów w Poznaniu

Polskie Towarzystwo Wydawców Książek zaprasza artystów do udziału w Salonie Ilustratorów 2019 towarzyszącym Poznańskim Targom Książki, które odbędą się w dniach 1-3 marca przyszłego roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

02.01.2019

Rynek bibliofilski w odwrocie

W tym roku rynek bibliofilski wypadł gorzej niż inne dziedziny rynku sztuki. „Przyczyną jest brak … towaru. Od kilkunastu lat w ‘Rzeczpospolitej’ ostrzegałem, że białe kruki są na wyczerpaniu. I stało się. Kolekcjonerzy nie musza si wyprzedawać, wiec nie ma czym handlować”, napisał Janusz Miliszkiewicz, ekspert rynku sztuki, w „Podsumowaniu roku 2018” – w tekście zatytułowanym „Mamy hossę na rynku sztuki” zamieszczonym w „Rzeczpospolitej” 27 grudnia.

02.01.2019
Tagi: Amos Oz

Pożegnanie Amosa Oza

Izrael pożegnał w poniedziałek Amosa Oza. Trumnę ze zwłokami pisarza wystawiono w centrum kultury Zawta w Tel Awiwie. Prezydent Izraela Reuwen Riwlin w mowie pożegnalnej podkreślił m.in., że Oz „pisał o nas wszystkich”, a jego książki są zarówno osobiste, jak i uniwersalne.

31.12.2018

Rok 2018 w księgarniach historycznych

Monografie, syntezy, albumy, biografie, wspomnienia związane z setną rocznicą odzyskania niepodległości - zdominowały rynek książki historycznej w mijającym roku. Czytelnicy otrzymali również wiele wydawnictw źródłowych.

31.12.2018

Konkursy na najlepszą książkę Poznańskich Targów Książki 2019

Wydawnictwo Naukowe UAM zaprasza do udziału w kolejnych edycjach konkursów towarzyszących Poznańskim Targom Książki 2019, które odbędą się w dniach od 1 do 3 marca 2019 roku w Poznaniu.

28.12.2018
Tagi: Amos Oz

Zmarł Amos Oz

Dziś odszedł Amos Oz, jeden z najwybitniejszych prozaików II połowy XX i początku XXI wieku. Od wielu lat wymieniano go jako jednego głównych kandydatów do literackiej Nagrody Nobla. O śmierci pisarza poinformowała na Twitterze jego córka Fania Oz-Salzberger.

28.12.2018

„Król Maciuś Pierwszy” Janusza Korczaka po chińsku ze wsparciem Instytutu Książki

Na Tajwanie ukazało się tłumaczenie Króla Maciusia Pierwszego w przekładzie Wei-Yun Lin-Góreckiej. Wydanie książki Janusza Korczaka wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

28.12.2018
Tagi: Julian Tuwim

65 lat temu zmarł Julian Tuwim

Sześćdziesiąt pięć lat temu - 27 grudnia 1953 roku - zmarł w Zakopanem Julian Tuwim. Ostatniego dnia życia na kawiarnianej serwetce poeta zapisał swoje ostatnie zdanie: „Ze względów oszczędnościowych polecam zgasić światłość wiekuistą...”.

27.12.2018

Književni plamen dla Adama Zagajewskiego

W Podgoricy ogłoszono, że Adam Zagajewski zostanie laureatem prestiżowej nagrody „Književni plamen“ (Płomień literacki), która będzie wręczona na początku 2019 roku.

25.12.2018

Odszedł Ryszard Marek Groński

W wieku 79 lat zmarł Ryszard Marek Groński - pisarz, dziennikarz i satyryk, który współpracował m.in. z warszawskim Teatrem Syrena oraz kabaretami: Szpak, Wagabunda, Pod Egidą. Ostatnio był stałym felietonistą tygodnika „Polityka”, który poinformował na swojej stronie internetowej o jego odejściu.

25.12.2018

Czym skorupka za młodu nasiąknie, czyli o promocji czytelnictwa nie tylko wśród najmłodszych

Zapraszamy do lektury wywiadu z Katarzyną Wasiutyńską z Instytutu Książki na temat zachęcania Polaków do czytania książek. Z rozmowy dowiecie się m.in. dlaczego akcja „Mała książka – wielki człowiek” jest wyjątkowa na skalę europejską oraz jak postępują rodzice, którym zależy na przyszłości swoich dzieci.

24.12.2018

Nowy numer „Literatury na Świecie” już w księgarniach!

Najnowszy numer „Literatury na Świecie”, w którym znajdziemy między innymi przekłady tekstów E. M. Forstera, Alana Hollinghursta, Juliana Barnesa i fragment nowego tłumaczenia Ulissesa w przekładzie Macieja Świerkockiego trafił właśnie do księgarni. Wydawcą miesięcznika jest Instytut Książki.

21.12.2018

Warsztaty translatorskie w Tel Awiwie

Trwa nabór na warsztaty dla młodych i początkujących tłumaczy literatury polskiej na język hebrajski. Projekt realizują wspólnie Instytut Książki w Krakowie i Instytut Polski w Tel Awiwie.

21.12.2018

Wesołych Świąt!

Miłości, dobra i radości na nadchodzący czas Bożego Narodzenia życzy Państwu zespół Instytutu Książki.

21.12.2018

„Piosenka o zależnościach i uzależnieniach” Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego po czesku ze wsparciem Instytutu Książki

W Czechach ukazało się tłumaczenie tomu Piosenka o zależnościach i uzależnieniach w przekładzie Michaela Alexy. Wydanie książki Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

20.12.2018

Premiera „Wielkiej improwizacji” Wojciecha Tomczyka w sobotę radiowej Dwójce

„Holoubek był kibicem Cracovii, rozmowa z Dejmkiem o roli w Dziadach mogła odbyć się na stadionie - powiedział PAP Wojciech Tomczyk, laureat Nagrody Literackiej Skrzydła Dedala. Premiera jego słuchowiska Wielka improwizacja odbędzie się w radiowej Dwójce w sobotę.

20.12.2018

Ponad 100 tysięcy „Biegunów” Tokarczuk

Wydawnictwo Literackie poinformowało, że tegoroczny nakład polskiego wydania Biegunów przekroczył właśnie 100 tys. egz.

20.12.2018

Przedszkolak w bibliotece

Pamiętasz swoją pierwszą wizytę w bibliotece? Spacer po obowiązkową lekturę szkolną… poszukiwanie podniszczonej okładki w rzędach starych regałów… Twoje dziecko dziś wyniesie z takiej wizyty zupełnie inne wspomnienia.

19.12.2018

„Morfina” Szczepana Twardocha po chorwacku ze wsparciem Instytutu Książki

W Chorwacji ukazało się tłumaczenie powieści Szczepana Twardocha Morfina. Przekład Emilio Nuicia wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

19.12.2018

„Herbert 3.0”. Muzycy w hołdzie wielkiemu poecie w radiowej Trójce

W sobotę 22 grudnia o godz. 20.05 w Muzycznym Studiu PR im. Agnieszki Osieckiej znakomici artyści reprezentujący różnorodne gatunki muzyczne – AbraDab, Mela Koteluk, Król, Limboski, Czesław Mozil, Skubas, Justyna Święs, Wojciech Waglewski i Krzysztof Zalewski – zaśpiewają wiersze Zbigniewa Herberta.

19.12.2018

Wojciech Tomczyk odebrał „Skrzydła Dedala”

Wojciech Tomczyk odebrał we wtorek Nagrodę Literacką Biblioteki Narodowej „Skrzydła Dedala” za sztuki teatralne zebrane w tomie Dramaty. Nagrodzono go za „odwagę zmierzenia się z dramatycznymi tematami historii współczesnej”.

18.12.2018

Książka tygodnia: Północ i Południe Marka A. Cichockiego

Zbiór esejów Północ i Południe. Teksty o polskiej kulturze i historii to niezwykle cenna książka nawiązująca do najdonioślejszych dokonań rodzimej eseistyki. Marek A. Cichocki tropi w niej powinowactwa między kulturą polską i stanowiącą dla niej absolutny fundament kulturą śródziemnomorską, zarówno w jej klasycznym, jak i chrześcijańskim wymiarze.

18.12.2018

Zdigitalizowane XIX-wieczne serie literackie w Bibliotece Cyfrowej Uniwersytetu Łódzkiego

Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego zakończyła przedsięwzięcie związane z digitalizacją części XIX-wiecznych publikacji. Kolekcja Polskie serie literackie w XIX wieku dostępna jest teraz w Bibliotece Cyfrowej Uniwersytetu Łódzkiego.

18.12.2018

Wat kontra Cat-Mackiewicz. Piętnasty odcinek „Pojedynków stulecia” w TVP Kultura

W kolejnym odcinku „Pojedynków stulecia” starły się postawy dwóch gigantów polskiej sceny literackiej: Aleksandra Wata i Stanisława Cata-Mackiewicza. Program przybliża widzom te postaci, które są najbardziej reprezentatywne dla przełomowych momentów w historii polskiej drogi do wolności.

18.12.2018

„List z tamtego świata” Kornela Makuszyńskiego w Teatrze Telewizji

Spektakl List z tamtego świata Kornela Makuszyńskiego w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz będzie można zobaczyć w Teatrze Telewizji 7 stycznia 2019 r. To historia o rodzinie i o tym, co perspektywa odziedziczenia dużych pieniędzy robi z ludźmi - mówi reżyserka.

17.12.2018

Uczczono stulecie polskiego księgarstwa

W sobotę 15 grudnia Stowarzyszenie Księgarzy Polskich i Klub Księgarza uczciły stulecie polskiego księgarstwa. Jubileusz stulecia księgarstwa 1918-2018 odbył się w warszawskim Klubie Księgarza przy Rynku Starego Miasta 22/24.

17.12.2018

„Krivoklat” Jacka Dehnela po ukraińsku ze wsparciem Instytutu Książki

Na Ukrainie ukazało się tłumaczenie powieści Jacka Dehnela Krivoklat w przekładzie Andrija Bondara. Wydanie wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

17.12.2018

W Budapeszcie odbył się wieczór literacki poświęcony Mickiewiczowi

Wieczór literacki poświęcony Adamowi Mickiewiczowi z okazji nadania jego imienia jednemu z parków w III dzielnicy w Budapeszcie zorganizowała w piątek ambasada RP na Węgrzech.

17.12.2018

Jedenasta edycja Nagrody Magellana

Wystartowała jedenasta edycja konkursu „Najlepsze publikacje turystyczne”. Celem konkursu organizowanego przez „Magazyn Literacki KSIĄŻKI” jest wyłonienie najbardziej wartościowych publikacji turystycznych wydanych w minionym roku kalendarzowym.

14.12.2018

„Kosmos” Witolda Gombrowicza po bułgarsku ze wsparciem Instytutu Książki

W Bułgarii ukazało się tłumaczenie Kosmosu w przekładzie Kateriny Kokinovej. Wydanie dzieła Witolda Gombrowicza wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

14.12.2018

Jakub Małecki zaprasza do czytania w Dyskusyjnych Klubach Książki

Spotkanie z Jakubem Małeckim otworzyło szkolenie dla moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki. Przy tej okazji mieliśmy okazję porozmawiać z autorem, on sam zaś zachęcił do czytania w Dyskusyjnych Klubach Książki.

14.12.2018

W niedzielę w Krakowie odbędzie się 600. Salon Poezji

Jedenastu poetów, muzycy, aktorzy spotkają się w niedzielę w samo południe na dużej scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, by razem z Anną Dymną i tłumem bywalców świętować 600. Krakowski Salon Poezji. „Moje chwile wolności” – to temat przewodni jubileuszowego spotkania.

13.12.2018

Finał akcji Czytaj PL i „Upoluj swoją książkę”. Poznaliśmy „Ambasadorów Czytaj PL” i „Krzewicieli Inkunabułów”

Czytaj PL, największa w Polsce (i najpewniej na świecie) akcja promująca czytelnictwo, ponownie zakończyła się wielkim sukcesem. 95 tysięcy – tyle książek przeczytali w tym roku jej uczestnicy, a aż 1200 osób wzięło udział w konkursach na najlepszego Ambasadora akcji oraz Krzewiciela Inkunabułów. Nagrodzono osoby, które w  najbardziej kreatywny i niebanalny sposób zarażały innych miłością do książek, a swoją „receptą” na promocję czytelnictwa  podzieliły się z nami w mediach społecznościowych.

13.12.2018

Piotr Karski w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Moskwie [zdjęcia]

Na przełomie listopada i grudnia w Moskwie odbyły się Międzynarodowe Targi Książki Non/fiction. Instytut Książki zorganizował polskie stoisko na imprezie, a także wsparł wizytę ilustratora i autora książek Piotra Karskiego. Pierwszego grudnia projektant poprowadził warsztaty w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Moskwie.

13.12.2018

Poznaliśmy laureatów konkursu Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY [relacja i zdjęcia]

Beneficio, Wszystko widzę jako sztukę, Jaki znak Twój? Wierszyki na dalsze sto lat niepodległości oraz Jak ziarnka piasku – to tytuły książek-laureatów 31 edycji konkursu Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY dla publikacji dla dzieci i młodzieży. W kategorii „Upowszechnianie czytelnictwa” nagrodę główną otrzymała Małgorzata Narożna. Wyniki tegorocznej edycji konkursu ogłoszono podczas gali, która odbyła się w środę w XXXI Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży w Warszawie.

12.12.2018

Inauguracja kwartalnika kulturalnego „Napis” w Warszawie

Promowanie wartościowych utworów literackich to jeden z wielu celów kwartalnika kulturalnego „Napis”, którego inauguracja odbyła się w środę w Big Book Cafe w Warszawie. Pierwszy numer wraz z trzema publikacjami, m.in. o twórczości Marka Nowakowskiego, udazał się w nakładzie 9 tys. egzemplarzy.

12.12.2018

Instytut Książki wsparł szwedzki przekład „Drzew” Piotra Sochy i Wojciecha Grajkowskiego

W Szwecji ukazało się tłumaczenie Drzew w przekładzie Tomasa Håkansona. Wydanie książki Pawła Sochy (ilustracje) i Wojciecha Grajkowskiego (tekst) wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

12.12.2018

Premiera pierwszego krajowego wydania tetralogii „Dzieje Józefa Zakrzewskiego” Łobodowskiego

Już w najbliższy wtorek o godzinie 17.00 w Muzeum Józefa Czechowicza w Lublinie odbędzie się premiera pierwszego krajowego wydania tetralogii Dzieje Józefa Zakrzewskiego Józefa Łobodowskiego, która ukazuje się nakładem Wydawnictwa Test. O twóroczości Łobodowskiego porozmawiają Ewa Łoś, Anna Nasalska i Paweł Libera.

12.12.2018

Przekłady Dehnela, Mickiewicza i Zagajewskiego nominowane do PEN Award for Poetry in Translation

Wczoraj ogłoszono nominacje do nagród PEN America. W kategorii „Poezja w przekładzie” wśród dziesięciu wyróżnionych pozycji znalazły się aż trzy przekłady dzieł polskich autorów: zbiór wierszy Jacka Dehnela Aperture w tłumaczeniu Karen Kovacik, Asymmetry Adama Zagajewskiego i Pan Tadeusz: The Last Foray in Lithuania w przekładzie Billa Johnstona. Ostatnią z pozycji wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

11.12.2018

MKiDN i MSZ podpisały porozumienie w sprawie promocji polskiej kultury za granicą

Porozumienie MKiDN i MSZ ma na celu wprowadzenie zintegrowanego systemu promocji polskiej kultury za granicą - powiedział wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński, który we wtorek w Warszawie, wspólnie z szefem MSZ Jackiem Czaputowiczem, wziął udział w uroczystości podpisania umowy.

11.12.2018

„Jesteście państwo kwintesencją republiki osób czytających”. Szkolenie dla moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki [relacja i zdjęcia]

Dziś w Hotelu ibis Styles odbyła się druga część szkolenia dla moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki. Uczestnicy szkolenia mogli wysłuchać wykładów publicysty i historyka Wojciecha Stanisławskiego (opowiedział o najciekawszych książkach minionego roku), dziennikarza i krytyka literackiego Marcina Kubego (przybliżył najważniejsze zjawiska prozatorskie) i specjalisty z Instytutu Książki Jakuba Pacześniaka (przybliżył najważniejsze zjawiska poetyckie). Szkolenie otworzył dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski.

11.12.2018

Wojciech Tomczyk ze Skrzydłami Dedala

Nagrodę Literacką Skrzydła Dedala, przyznawaną przez Bibliotekę Narodową, w 2018 roku otrzymał Wojciech Tomczyk, autor sztuk teatralnych opublikowanych w zbiorze Dramaty.

11.12.2018

„Rok myśliwego” Czesława Miłosza po estońsku ze wsparciem Instytutu Książki

W Estonii ukazało się tłumaczenie Roku myśliwego w przekładzie Hendrika Lindepuu. Wydanie dzieła Czesława Miłosza wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

11.12.2018

Książka Tygodnia. „My się chyba znamy” Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego

Poczynając od roku 1990 i tomu Nenia i inne wiersze, w twórczości Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego choroba jest tematem, który wybija się na pierwszy plan. Świetnie widać to w wyborze My się chyba znamy. 111 wierszy, w którym obok stu znanych utworów znajdziemy jedenaście nowych. Tkaczyszyn-Dycki niezwykle konsekwentnie opowiada świat w stanie zagrożenia, gdzie rozprzężone zmysły mogą zwodzić na manowce, a jedynym lekiem na przypadłości psychiczne są kolejne, kanalizujące psychotyczne epizody, wiersze.

11.12.2018

Stulecie księgarstwa

Stowarzyszenie Księgarzy Polskich i Klub Księgarza organizują „Jubileusz 100-lecia księgarstwa 1918-2018”. Odbędzie się on w sobotę 15 grudnia o godz. 15. w warszawskim Klubie Księgarza przy Rynku Starego Miasta 22/24.

10.12.2018

Spotkanie z Jakubem Małeckim otworzyło szkolenie dla moderatorów DKK [relacja i zdjęcia]

Dziś o 19.30 w Hotelu ibis Styles odbyło się spotkanie autorskie z Jakubem Małeckim, które poprowadził prof. Krzysztof Koehler, historyk literatury i poeta, wicedyrektor Instytutu Książki. Dyskusja dotyczyła warsztatu pisarskiego prozaika, tego, jak to się stało, że twórca jeszcze kilka lat temu znany wyłącznie sympatykom fantastyki został autorem bestsellerowej prozy obyczajowej, i dlaczego porzucił stabilną pracę w bankowości na rzecz pisania.

10.12.2018

„Biblioteka jest ogniskiem czytelniczej choroby”. Ranking Bibliotek 2018 w obiektywie Daniela Bednarza

Dwudziestego ósmego listopada w Pałacu Krasińskich w Warszawie odbyła się uroczysta gala kolejnej, ósmej odsłony Rankingu Bibliotek. Przedstawiciele samorządów i bibliotek z pierwszej dziesiątki Rankingu oraz liderzy każdego z województw odebrali pamiątkowe dyplomy z rąk organizatorów – Dariusza Jaworskiego, dyrektora Instytutu Książki, i Marcina Piaseckiego, redaktora zarządzającego „Rzeczpospolitej”. Na pozycję lidera z drugiego miejsca przed rokiem awansowała biblioteka w Sianowie. Prezentujemy krótką relację filmową z gali.

10.12.2018

Izabela Morska (Filipiak) laureatką Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima

Pisarka i eseistka Izabela Morska (Filipiak) została laureatką tegorocznej Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima – ogłoszono podczas uroczystej gali w Teatrze Nowym w Łodzi, kończącej w niedzielę XII Festiwal Puls Literatury.

10.12.2018

Ruszyły zgłoszenia do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

Od 1 grudnia do 31 stycznia 2019 roku można zgłaszać swoje propozycje do 12. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy.

10.12.2018

Jerzy Kochanowski uhonorowany Nagrodą Historyczną im. Kazimierza Moczarskiego

Rewolucja międzypaździernikowa. Polska 1956-1957 Jerzego Kochanowskiego została wyróżniona w X edycji Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego - ogłoszono w piątek wieczorem w Warszawie.

10.12.2018

Grudniowy numer „Nowych Książek” już w księgarniach!

Grudniowy numer „Nowych Książek" trafił już do sprzedaży. W numerze między innymi rozmowa z Krzysztofem Lipką i szereg recenzji nowości wydawniczych. Wydawcą miesięcznika jest Instytut Książki.

07.12.2018

Odeszła tłumaczka Irena Lewandowska

W środę odeszła Irena Lewandowska, tłumaczka z języka rosyjskiego, autorka przekładów książek m.in. Michaiła Bułhakowa, braci Strugackich, Wieniedikta Jerofiejewa, Bułata Okudżawy, Aleksandra Sołżenicyna oraz Anny Politkowskiej. Miała 87 lat.

07.12.2018
Tagi: czytaj PL

Podsumowanie akcji Czytaj PL

07.12.2018

Edukacja na ekranie?

Współczesna telewizja oferuje kanały i programy dla każdej grupy wiekowej. Również dla dzieci. Część z nich służy celom jedynie rozrywkowym, natomiast część edukacyjno-rozrywkowym. I nie ma nic złego w tym, żeby czerpać cenną i sprawdzoną wiedzę z programów telewizyjnych. Jednak wszystko należy robić z umiarem. Wielu umiejętności i wartości nie zaczerpniemy z filmów. Pamiętajmy, telewizja może wspomóc edukację, ale jej nie zastąpi.

06.12.2018

Szkolenie dla moderatorów DKK

Już w najbliższy poniedziałek i wtorek odbędzie się szkolenie dla moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki. Wydarzenie otworzy spotkanie z Jakubem Małeckim, jednym z najchętniej czytanych autorów przez dorosłych klubowiczów, a drugiego dnia moderatorzy będą mieli okazję wysłuchać pięciu wykładów na temat współczesnej literatury, pozyskiwania środków i promocji klubów.

06.12.2018

„Solaris” w Trójce ze wsparciem Instytutu Książki

Słuchacze Trójki w plebiscycie „Sto książek na Stulecie Niepodległości” swoją ulubioną polską powieścią minionego stulecia wybrali „Solaris”. Od trzeciego grudnia na antenie PR3 Polskiego Radia można posłuchać jej fragmentów. Cykl powstaje we współpracy z Instytutem Książki.