Manifest

Popularyzujemy czytelnictwo, wspieramy pisarzy, tłumaczy, wydawców, bibliotekarzy, księgarzy, tych, którzy czytają i chcą czytać, aktywizujemy nieczytających.

Popularyzacja

Promujemy polską literaturę za granicą. Dzięki realizacji Programu Translatorskiego © Poland w ciągu ostatnich lat za granicą ukazało się prawie 3000 tłumaczeń polskich książek!

Promocja

Aktualności

70 lat temu zmarł Konstanty Ildefons Gałczyński

Siedemdziesiąt lat temu w Warszawie zmarł Konstanty Ildefons Gałczyński. Artysta osobny i niezależny, krążący w swojej twórczości wokół motywów fantastycznych, onirycznych, czerpiący także z tradycji klasycystycznej i surrealizmu, jeden z najwybitniejszych polskich poetów, który do dzisiaj zdumiewa wirtuozerią formy i zachwyca bogactwem wyobraźni.

06.12.2023

„Mole książkowe ratują święta!” – miniserial NPRCz 2.0 na YouTube

Internetowy miniserial pt. „Mole książkowe ratują święta!” to najnowsza odsłona kampanii społecznej Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025, która odbywa się pod hasłem „Czytanie ma tylko dobre strony”.

06.12.2023

„Słoń na Księżycu” Gosi Herby i Mikołaja Pasińskiego po niemiecku ze wsparciem Instytutu Książki

Ukazał się niemiecki przekład książki „Słoń na Księżycu” Gosi Herby i Mikołaja Pasińskiego. Wydanie książki w tłumaczeniu Doroty Stroińskiej wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

05.12.2023

Ogłoszono nominacje do Paszportów „Polityki”

Redakcja tygodnika „Polityka” ogłosiła listę twórców nominowanych do tegorocznych Paszportów „Polityki” – prestiżowej nagrody kulturalnej, która zostanie przyznana już po raz trzydziesty pierwszy.

Inicjatywy

Mała książka - wielki człowiek

Mała książka - wielki człowiek

Kampania społeczna „Mała książka - wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Jest to projekt bookstartowy, który obejmuje trzy etapy – dzieci nowonarodzone (do 3. roku życia), przedszkolaki (w wieku 4-6 lat) oraz pierwszoklasistów (w wieku 7-9 lat). Od 2017 roku dzięki akcji w ręce najmłodszych czytelników i ich rodziców trafiło już 5 mln książek.

Więcej
Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach

Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach

Publikacja „Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach” powstała po to, by inspirować i pokazać, jak nieocenioną wartość może przynieść lokalnej społeczności dopasowana do jej potrzeb biblioteka. Aby jak najlepiej to uchwycić, wysłaliśmy w podróż po bibliotecznej Polsce siódemkę reporterów i jednego fotoreportera.

Więcej
Wsparcie przekładów za granicą

Wsparcie przekładów za granicą

Program Translatorski ©POLAND ma na celu promocję polskiej literatury na świecie. Jest adresowany do zagranicznych i polskich wydawców zainteresowanym wydawaniem polskich książek w tłumaczeniach na inne języki.

Więcej
Books from Poland

Books from Poland

Katalog Books from Poland to przegląd polskiej literatury, przedstawiający najważniejsze i najciekawsze książki, które ostatnio zyskały uznanie w Polsce.

Więcej

Partnerzy

Instytucja nadzorująca

Partnerzy

Instytut Książki
ul. Zygmunta Wróblewskiego 6
31-148 Kraków
tel. (+48) 12 61 71 900

Inspektor Ochrony Danych 
e-mail: iod[at]instytutksiazki.pl
Więcej