Manifest

Popularyzujemy czytelnictwo, wspieramy pisarzy, tłumaczy, wydawców, bibliotekarzy, księgarzy, tych, którzy czytają i chcą czytać, aktywizujemy nieczytających.

Popularyzacja

Promujemy polską literaturę za granicą. Dzięki realizacji Programu Translatorskiego © Poland w ciągu ostatnich lat za granicą ukazało się prawie 3000 tłumaczeń polskich książek!

Promocja

Aktualności

Konkurs translatorski dla młodzieży szkół ponadpodstawowych

Z okazji Światowego Dnia Poezji ogłoszono konkurs dla młodzieży szkół ponadpodstawowych na tłumaczenie wierszy irlandzkiej poetki Alice Lyons, zwyciężczyni pierwszej edycji Heaney-Miłosz Residency. Organizatorem konkursu jest Kraków Miasto Literatury UNESCO.

22.03.2023

Hendrik Lindepuu bohaterem programu „Res Poloniae” w TVP Kultura

W ostatnim odcinku programu „Res Poloniae – o Polsce z oddali” gościem Jolanty Rzegockiej był Hendrik Lindepuu – tłumacz literatury polskiej na język estoński, autor popularnych kryminałów oraz laureat przyznawanej przez Instytut Książki nagrody Transatlantyk dla wybitnych ambasadorów literatury polskiej za granicą.

22.03.2023

5 książek znalazło się w finale Nagrody im. Marcina Króla

Poznaliśmy pięć książek zakwalifikowanych do finału Nagrody im. Marcina Króla za 2022 rok. Nagroda przyznawana jest od zeszłego roku za najlepszą książkę z dziedziny historii idei i badań nad przyszłością, filozofii i myśli społecznej oraz politycznej, a także refleksji nad cywilizacją i kulturą.

22.03.2023

Konkurs im. Jana Parandowskiego na opowiadania o tematyce olimpijskiej

Polski Komitet Olimpijski zdecydował o przedłużeniu terminu XXXIII Ogólnopolskiego Konkursu im. Jana Parandowskiego na opowiadania o tematyce olimpijskiej. Organizatorzy czekają na prace do 12 kwietnia.

Inicjatywy

Mała książka - wielki człowiek

Mała książka - wielki człowiek

Kampania społeczna „Mała książka - wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Została przygotowana w związku z ogólnopolską akcją, w ramach której młodzi rodzice na oddziałach położniczych otrzymają wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze.

Więcej
Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach

Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach

Publikacja „Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach” powstała po to, by inspirować i pokazać, jak nieocenioną wartość może przynieść lokalnej społeczności dopasowana do jej potrzeb biblioteka. Aby jak najlepiej to uchwycić, wysłaliśmy w podróż po bibliotecznej Polsce siódemkę reporterów i jednego fotoreportera.

Więcej
Wsparcie przekładów za granicą

Wsparcie przekładów za granicą

Program Translatorski ©POLAND ma na celu promocję polskiej literatury na świecie. Jest adresowany do zagranicznych i polskich wydawców zainteresowanym wydawaniem polskich książek w tłumaczeniach na inne języki.

Więcej
Books from Poland

Books from Poland

Katalog Books from Poland to przegląd polskiej literatury, przedstawiający najważniejsze i najciekawsze książki, które ostatnio zyskały uznanie w Polsce.

Więcej

Partnerzy

Instytucja nadzorująca

Partnerzy

Instytut Książki
ul. Zygmunta Wróblewskiego 6
31-148 Kraków
tel. (+48) 12 61 71 900

Inspektor Ochrony Danych 
e-mail: iod[at]instytutksiazki.pl
Więcej