Manifest

Popularyzujemy czytelnictwo, wspieramy pisarzy, tłumaczy, wydawców, bibliotekarzy, księgarzy, tych, którzy czytają i chcą czytać, aktywizujemy nieczytających.

Popularyzacja

Promujemy polską literaturę za granicą. Dzięki realizacji Programu Translatorskiego © Poland w ciągu ostatnich lat za granicą ukazało się prawie 3000 tłumaczeń polskich książek!

Promocja

Aktualności

Instytut Książki na Feria del Libro w madryckim parku Retiro

W najbliższy piątek 31 maja w parku Retiro rozpoczną się Madryckie Targi Książki. Polskę pod egidą Instytutu Książki reprezentować będą Anna Kamińska i Piotr Socha. Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmi „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Impreza potrwa do 16 czerwca.

29.05.2024

Nagroda literacka Warmii i Mazur Wawrzyn 2023 dla Ishbel Szatrawskiej

Po raz dwudziesty przyznano tytuł Wawrzynu – Literackiej Nagrody Warmii i Mazur. Za rok 2023 uhonorowano podwójnym laurem Ishbel Szatrawską. Jej książka „Toń” zdobyła uznanie zarówno wśród czytelników, jak i kapituły nagrody. Tym samym pisarka została pierwszą laureatką, która zdobyła to wyróżnienie dwa razy z rzędu.

29.05.2024

Instytut Książki na dorocznym spotkaniu EURead w Atenach

W dniach 3-4 czerwca Gabriela Dul i Katarzyna Humeniuk będą reprezentowały Instytut Książki podczas dorocznego zjazdu członków EURead – stowarzyszenia mającego na celu promowanie czytelnictwa na terenie Europy. Instytut Książki jest członkiem EURead od 2018 roku.

29.05.2024

„Czytanie na trawie” z okazji Dnia Dziecka w ogrodach Kancelarii Premiera

1 czerwca, czyli w Międzynarodowy Dzień Dziecka, odbędzie się kolejna edycja przeznaczonego dla najmłodszych czytelników pikniku czytelniczego pt. „Czytanie na trawie”. Piknik organizuje Narodowe Centrum Kultury w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Inicjatywy

Mała książka - wielki człowiek

Mała książka - wielki człowiek

Kampania społeczna „Mała książka - wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Jest to projekt bookstartowy, który obejmuje trzy etapy – dzieci nowonarodzone (do 3. roku życia), przedszkolaki (w wieku 4-6 lat) oraz pierwszoklasistów (w wieku 7-9 lat). Od 2017 roku dzięki akcji w ręce najmłodszych czytelników i ich rodziców trafiło już 5 mln książek.

Więcej
Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach

Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach

Publikacja „Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach” powstała po to, by inspirować i pokazać, jak nieocenioną wartość może przynieść lokalnej społeczności dopasowana do jej potrzeb biblioteka. Aby jak najlepiej to uchwycić, wysłaliśmy w podróż po bibliotecznej Polsce siódemkę reporterów i jednego fotoreportera.

Więcej
Wsparcie przekładów za granicą

Wsparcie przekładów za granicą

Program Translatorski ©POLAND ma na celu promocję polskiej literatury na świecie. Jest adresowany do zagranicznych i polskich wydawców zainteresowanym wydawaniem polskich książek w tłumaczeniach na inne języki.

Więcej
Books from Poland

Books from Poland

Katalog Books from Poland to przegląd polskiej literatury, przedstawiający najważniejsze i najciekawsze książki, które ostatnio zyskały uznanie w Polsce.

Więcej

Partnerzy

Instytucja nadzorująca

Partnerzy

Instytut Książki
ul. Zygmunta Wróblewskiego 6
31-148 Kraków
tel. (+48) 12 61 71 900

Inspektor Ochrony Danych 
e-mail: iod[at]instytutksiazki.pl
Więcej