Polish literature

Andrzej Muszyński

(ur. 1984) – prozaik, autor reportaży, podróżnik i poeta.

Muszyński jest absolwentem prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, Krakowskiej Szkoły Scenariuszowej i Polskiej Szkoły Reportażu przy Instytucie Reportażu w Warszawie.

Jako pisarz zadebiutował w 2013 roku zbiorem opowiadań opisujących życie na polskiej wsi zatytułowanym Miedza. Tom przepełnia nostalgia za odchodzącym w przeszłość trybem wiejskiego życia, skoncentrowanym na cyklu przyrody, za ginącą już gwarą i ludowymi obyczajami. Miedza to także świadectwo zmagania się z wsią jako miejscem pochodzenia, od którego można uciec, ale które nie daje o sobie zapomnieć.

Pierwsza powieść Muszyńskiego, Podkrzywdzie, to historia mężczyzny, który zapisując wspomnienia z dzieciństwa spędzonego na wsi, próbuje zrozumieć tajemniczą postać nieżyjącego już dziadka, pokazuje też, jak wyniesione z tamtego czasu i miejsca doświadczenia ukształtowały jego wrażliwość. W powieściach Fajrant i Bez. Ballada o Joannie i Władku z jurajskiej doliny Muszyński opisał odpowiednio życie dzisiejszych trzydziestolatków prekariuszy, a także dwojga zakochanych ludzi, którzy stawiają czoła faktowi, że nie mogą mieć dzieci. W trudnej do zaklasyfikowania książce Dom ojców Muszyński daje z kolei poetycki opis Jury Krakowsko-Częstochowskiej, poruszając się gdzieś na przecięciu prozy autobiograficznej, literatury faktu, książki historycznej, a to wszystko ujęte poetyckim językiem.

Andrzej Muszyński jest również autorem książek reportażowych. Opublikowana w 2013 roku relacja z podróży po Azji, Ameryce Łacińskiej i Afryce próbuje odpowiedzieć na pytanie, czym jest tytułowe Południe, gdzie leżą jego geograficzne, polityczne, ekonomiczne i historyczne granice. Wydany w 2015 roku Cyklon poświęcony jest Birmie – szafranowej rewolucji oraz narodzinom demokracji w tym kraju. Jego teksty podróżnicze były publikowane w prasie zagranicznej i polskiej, między innymi w „National Geographic Polska”, a wiersze w „Akcencie” i „Toposie”.

Muszyński był pierwszym stypendystą Fundacji Herodot im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz laureatem konkursu na najlepsze opowiadanie na Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu w 2012 roku. Nominowano go do Nagrody im. Beaty Pawlak, Nagrody Literackiej Gdynia oraz do Paszportu „Polityki”. W 2023 z Dom ojców otrzymał także nominacje do Nagrody Literackiej „Nike” oraz Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”. Autora wyróżniono również jako podróżnika – „Kolosem” w kategorii „wyczyn roku” za pionierskie przejście puszczy Minkebe w Gabonie oraz Nagrodą im. Andrzeja Zawady za wyprawę na północ Birmy.

BIBLIOGRAFIA

proza:

  • Miedza, Wołowiec: Wydawnictwo Czarne, 2013.
  • Podkrzywdzie, Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2015.
  • Fajrant, Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2017.
  • Bez. Ballada o Joannie i Władku z jurajskiej doliny, Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2020.
  • Dom ojców, Wołowiec: Wydawnictwo Czarne, 2022.

reportaż:

  • Południe, Wołowiec: Wydawnictwo Czarne, 2013.
  • Cyklon, Wołowiec: Wydawnictwo Czarne, 2015.
  • Koncertina, Warszawa: Wydawnictwo Cyranka, 2023.

poezja:

  • a, Katowice: Biblioteka Śląska, 2023.

OR

Return