Aktualności

11.03.2024

Pamiątki po polskich noblistach na wystawie w Muzeum Nagrody Nobla

Warsztat ślusarski Lecha Wałęsy, kalendarz Olgi Tokarczuk, długopis i okulary Wisławy Szymborskiej oraz waga Marii Skłodowskiej-Curie znalazły się wśród 250 przedmiotów należących do noblistów, jakie od soboty można oglądać w Muzeum Nagrody Nobla w stolicy Szwecji Sztokholmie.

Nowa ekspozycja nosząca tytuł: „Rzeczy, które zmieniają świat” została otwarta w muzeum mieszczącym się na Starym Mieście w Sztokholmie.

„Po raz pierwszy prezentujemy tak szeroki wybór pamiątek przekazywanych od początku pierwszej dekady XXI wieku przez noblistów, ich rodziny lub instytucje z nimi związane” – podkreśliła dyrektor placówki Erika Lanner.

Przedmioty na wystawie to nie tylko narzędzia związane z badaniami naukowymi laureatów Nagrody Nobla (waga Skłodowskiej-Curie), czy ich pracą (stół Wałęsy ze Stoczni Gdańskiej), ale i te świadczące o zwykłym życiu przed i po otrzymaniu słynnego lauru.

Okulary Szymborskiej nie służyły wcale korekcji wady wzroku, za to pozwalały nieśmiałej poetce na bycie nierozpoznawalną. Tokarczuk w swoim grubym kalendarzu zapisywała plan codziennych obowiązków, również tych domowych. Znający język polski dzięki zbliżeniu poszczególnych stron mogą dowiedzieć się więcej o życiu prywatnym pisarki.

Zaskakująco prezentuje się słoik masła orzechowego napoczęty przez laureatkę Nagrody Nobla w dziedzinie chemii Amerykankę Carolyn Bertozzi. Smakołyk pomagał noblistce zachować energię podczas pracy naukowej. Natomiast płyn do prania podarowany przez pochodzącego z Holandii Guido Imbensa, symbolizuje jego spotkania w studenckiej pralni na kampusie z kolegą naukowcem. Obaj wspólnie otrzymali później ekonomicznego Nobla.

Źródło: PAP, Daniel Zyśk 

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna