Manifest

Popularyzujemy czytelnictwo, wspieramy pisarzy, tłumaczy, wydawców, bibliotekarzy, księgarzy, tych, którzy czytają i chcą czytać, aktywizujemy nieczytających.

Popularyzacja

Promujemy polską literaturę za granicą. Dzięki realizacji Programu Translatorskiego © Poland w ciągu ostatnich lat za granicą ukazało się prawie 3000 tłumaczeń polskich książek!

Promocja

Aktualności

Czas na zgłoszenia do literackiej nagrody im. Wiesława Kazaneckiego

Do końca stycznia można zgłaszać książki pisarzy związanych z Białymstokiem i regionem – a także poetyckie debiuty z całego kraju – do Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego za 2023 rok.

11.12.2023

Ogłoszono laureatów konkursu Ulubiona Księgarnia Warszawy 2023

W niedzielę 10 grudnia w warszawskim klubie Pardon, To Tu ogłoszono laureatów tegorocznego plebiscytu na Ulubioną Księgarnię Warszawy. Każda z pięciu zwycięskich księgarni otrzymała 15 tys. złotych.

11.12.2023

„Jak to działa? Książki” Nikoli Kucharskiej po chińsku ze wsparciem Instytutu Książki

W Chinach opublikowano przekład książki „Jak to działa? Książki” Nikoli Kucharskiej z tekstem Joanny Kończak i Katarzyny Piętki. Wydanie książki w tłumaczeniu Jia Yu wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

11.12.2023

Unikatowy „Kodeks supraski” przetłumaczony i wydany w języku polskim

Blisko 30 specjalistów wzięło udział w przekładzie na język polski „Kodeksu supraskiego” – cennego zabytku piśmiennictwa słowiańskiego, wpisanego na listę pamięci świata UNESCO. W województwie podlaskim kończy się Rok Kodeksu Supraskiego i związane z nim obchody.

Inicjatywy

Mała książka - wielki człowiek

Mała książka - wielki człowiek

Kampania społeczna „Mała książka - wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Jest to projekt bookstartowy, który obejmuje trzy etapy – dzieci nowonarodzone (do 3. roku życia), przedszkolaki (w wieku 4-6 lat) oraz pierwszoklasistów (w wieku 7-9 lat). Od 2017 roku dzięki akcji w ręce najmłodszych czytelników i ich rodziców trafiło już 5 mln książek.

Więcej
Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach

Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach

Publikacja „Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach” powstała po to, by inspirować i pokazać, jak nieocenioną wartość może przynieść lokalnej społeczności dopasowana do jej potrzeb biblioteka. Aby jak najlepiej to uchwycić, wysłaliśmy w podróż po bibliotecznej Polsce siódemkę reporterów i jednego fotoreportera.

Więcej
Wsparcie przekładów za granicą

Wsparcie przekładów za granicą

Program Translatorski ©POLAND ma na celu promocję polskiej literatury na świecie. Jest adresowany do zagranicznych i polskich wydawców zainteresowanym wydawaniem polskich książek w tłumaczeniach na inne języki.

Więcej
Books from Poland

Books from Poland

Katalog Books from Poland to przegląd polskiej literatury, przedstawiający najważniejsze i najciekawsze książki, które ostatnio zyskały uznanie w Polsce.

Więcej

Partnerzy

Instytucja nadzorująca

Partnerzy

Instytut Książki
ul. Zygmunta Wróblewskiego 6
31-148 Kraków
tel. (+48) 12 61 71 900

Inspektor Ochrony Danych 
e-mail: iod[at]instytutksiazki.pl
Więcej