Manifest

Popularyzujemy czytelnictwo, wspieramy pisarzy, tłumaczy, wydawców, bibliotekarzy, księgarzy, tych, którzy czytają i chcą czytać, aktywizujemy nieczytających.

Popularyzacja

Promujemy polską literaturę za granicą. Dzięki realizacji Programu Translatorskiego © Poland w ciągu ostatnich lat za granicą ukazało się prawie 2200 tłumaczeń polskich książek!

Promocja

Aktualności

13.08.2020

Bitwa Warszawska (cz. 4). Wojna polsko-bolszewicka w literaturze

Wojna polsko-bolszewicka miała ogromne znaczenie dla całej Europy. Wiedzieli o tym nie tylko Kazimierz Wierzyński i lord D’Abernon, ale także francuski generał Louis Faury, który jedną z bitw tej wojny – Bitwę Warszawską –  porównał do bitwy pod Wiedniem, kiedy wojska polskie zatrzymały najazd Turków na Europę. Mimo tak ogromnej wagi ta batalia nie doczekała się – poza kilkoma wybitnymi, jak proza Stanisława Rembeka, Izaaka Babla, Józefa Mackiewicza czy Eugeniusza Małaczewskiego –  zbyt szerokiego ujęcia literackiego.

12.08.2020

Bitwa Warszawska (cz. 3). Kacper Śledziński: Czy była alternatywa dla roku 1920?

Kiedy przyjrzeć się bliżej świadomości narodowej Polaków w dwudziestoleciu międzywojennym zauważymy w niej dominujący mit żołnierza-pogromcy bolszewików a zarazem obrońcy cywilizacji europejskiej przed barbarzyństwem komunizmu – pisze Kacper Śledziński, autor książki „Wojna polsko-bolszewicka. Konflikt, który zmienił bieg historii”, która właśnie się ukazała i którą serdecznie polecamy.

11.08.2020

Bitwa Warszawska (cz. II). Kilkaset wydarzeń na terenie całego kraju

Koncerty, premiery filmów, konkursy, wystawy - również w przestrzeni wirtualnej - widowisko multimedialne pod hasłem „1920. Wdzięczni Bohaterom” i wreszcie wielkie otwarcie długo wyczekiwanego Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z instytucjami z całej Polski przygotowało kilkadziesiąt wydarzeń upamiętniających zwycięską Bitwę Warszawską. Ponadto, dzięki dotacjom przyznanym w ramach Programu "Niepodległa" na 100-lecie "Cudu nad Wisłą" zostanie zrealizowanych kilkaset oddolnych inicjatyw – często w małych miejscowościach.

09.08.2020

Bitwa Warszawska (cz. I). Andrzej Chwalba: Polscy twórcy mieli nieskromny udział w polskiej i warszawskiej wiktorii

„Zmagania wojenne raczej nie służą sztuce i wysokiej kulturze” – pisze wybitny historyk, prof. Andrzej Chwalba w pierwszej odsłonie cyklu Instytutu Książki z okazji stulecia Bitwy Warszawskiej.

Inicjatywy

Mała książka - wielki człowiek

Mała książka - wielki człowiek

Kampania społeczna „Mała książka - wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Została przygotowana w związku z ogólnopolską akcją, w ramach której młodzi rodzice na oddziałach położniczych otrzymają wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze.

Więcej
Wsparcie przekładów za granicą

Wsparcie przekładów za granicą

Program Translatorski ©POLAND ma na celu promocję polskiej literatury na świecie. Jest adresowany do zagranicznych i polskich wydawców zainteresowanym wydawaniem polskich książek w tłumaczeniach na inne języki.

Więcej
Books from Poland

Books from Poland

Katalog Books from Poland to przegląd polskiej literatury, przedstawiający najważniejsze i najciekawsze książki, które ostatnio zyskały uznanie w Polsce.

Więcej

Partnerzy

Instytucja nadzorująca

Partnerzy

Instytut Książki
ul. Zygmunta Wróblewskiego 6
31-148 Kraków
tel. (+48) 12 61 71 900
fax. (+48) 12 62 37 682

Inspektor Ochrony Danych 
e-mail: iod[at]instytutksiazki.pl
Więcej