Aktualności

fot. Kancelaria Prezydenta RP i Paweł Sawicki / Wikimedia Commons
22.09.2023

Zofia Posmysz i Wisława Szymborska patronkami nowych ulic w Oświęcimiu

Pisarka i była więźniarka niemieckich obozów, w tym KL Auschwitz, Zofia Posmysz, a także poetka i noblistka Wisława Szymborska zostały patronkami dwóch ulic w Oświęcimiu – poinformowała w czwartek rzecznik magistratu Katarzyna Kwiecień.

„Nowo wybudowanej drodze, która łączy ul. Królowej Jadwigi z ul. Zaborską, patronuje Zofia Posmysz, była więźniarka Auschwitz, Ravensbrück i Neustadt-Glewe, pisarka i scenarzystka, Honorowa Obywatelka Miasta Oświęcimia i dama Orderu Orła Białego. Zofia Posmysz, która zmarła w ubiegłym roku, spoczęła w Oświęcimiu” – zakomunikowała Kwiecień.

Posmysz była mocno związana z Oświęcimie. Była częstym gościem wielu instytucji, m. in. Muzeum Auschwitz i Centrum Dialogu i Modlitwy.

„Jej imię nosi Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży, a w Alei Pisarzy przy Miejskiej Bibliotece Publicznej jest tablica z brązu, upamiętniająca jej twórczość, z cytatem pochodzącym z powieści »Pasażerka«” – zaznaczyła rzecznik.

Katarzyna Kwiecień poinformowała, że drodze, która w tej chwili jest gotowa w części, ale w przyszłości przebiegała będzie od ul. Batorego do ul. Zofii Posmysz, nadano imię Wisławy Szymborskiej, poetki, eseistki, krytyczki, tłumaczki i felietonistki.

„Wisława Szymborska jest laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, założycielką Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, członkinią Polskiej Akademii Umiejętności i damą Orderu Orła Białego. Rok 2023 decyzją Senatu RP obchodzony jest jako rok Wisławy Szymborskiej, co wpisuje się w przypadającą w tym roku setną rocznicę urodzin poetki. Miasto Oświęcim uhonorowało polską noblistkę, nadając jej imię nowej ulicy” – wyjaśniła Katarzyna Kwiecień. 

źródło: PAP, Marek Szafrański

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna