Aktualności

21.07.2020

Znamy pierwszy przystanek na trasie Europejskiej Nocy Literatury

Tegoroczna edycja Europejskiej Nocy Literatury odbędzie się już 29 sierpnia. Jej tematem jest podróż, a częścią Wrocławia, którą powędrujemy, będzie osiedle Powstańców Śląskich. Pierwszy przystanek na tej trasie to Pod Ciśnieniem: pop-up biurowy zlokalizowany w zabytkowych przestrzeniach dawnego szpitala u zbiegu ulicy Sudeckiej i alei Wiśniowej.

Gdy w 1903 roku u zbiegu dzisiejszych ulicy Sudeckiej i alei Wiśniowej otwierano Szpital Żydowski był on najnowocześniejszą i jedną z największych placówek leczniczych w Breslau. Choć utrzymywany tylko z datków Gminy Żydowskiej, otwarty był dla wszystkich, niezależnie od pochodzenia, wiary czy zamożności. Po II wojnie światowej opuszczone budynki zajęły biura, medycy powrócili na Wiśniową w latach 70. Zespół obiektów funkcje szpitalne pełnił – najpierw jako Okręgowy Szpital Kolejowy, a od 2009 roku jako oddział Szpitala im. Tadeusza Marciniaka – do 2015 roku.

W 2018 roku właścicielem kompleksu została firma OKRE Developement. Doświadczony w rewitalizowaniu historycznych obiektów deweloper docelowo planuje zmienić kwartał w osiedle mieszkaniowe. Jeszcze zanim zakończy się przebudowa i remont budynków, a do zabytkowych wnętrz wprowadzą się pierwsi mieszkańcy, w sąsiedztwie Wieży Ciśnień w styczniu 2016 roku zaczęło działać Pod Ciśnieniem: pierwszy pop-up biurowy we Wrocławiu. Pod Ciśnieniem przywraca wyłączone przez ostatnie lata z użytku miejsce wrocławianom – jest nową przestrzenią spotkań, w której znajdziemy m.in. siedziby licznych firmy z branży kreatywnej czy włoską restaurację Aula.

***

Europejska Noc Literatury zagościła we Wrocławiu po raz pierwszy w 2013 roku jako element programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. W ostatnich latach jego kuratorami byli dziennikarz literacki Michał Nogaś i krytyczka Justyna Sobolewska – kuratorem 9. odsłony został dziennikarz i pisarz Max Cegielski. To właśnie on jest autorem koncepcji tematycznej Europejskiej Nocy Literatury 2020, która odbędzie się pod hasłem „Podróż”. Kluczem doboru tekstów nie będzie ani ich gatunek, ani data wydania – zamiast tego wybrane książki połączy motyw szeroko pojętej podróży, przemieszczania się, spaceru i wyprawy, zmiany miejsca pobytu, emigracji, ucieczki, turystyki, komunikacji.

Więcej informacji na temat nadchodzącej edycji Europejskiej Nocy Literatury dostępne jest na stronie Stefy Kultury Wrocław pod adresem: StrefaKultury.pl/EuropejskaNocLiteratury oraz na Facebooku: facebook.com/ENLWroclaw.