Aktualności

21.07.2020

Miejska Biblioteka Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach otworzy podwoje 28 sierpnia

28 sierpnia otwarty zostanie nowy gmach biblioteki miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach - poinformowała szefowa placówki Ewa Kmiecik-Wronowicz. Budowa biblioteki trwała ponad 2 lata, a jej koszt to blisko 9 mln zł.

"W nowym budynku trwają już ostatnie prace wykończeniowe. Potrwa to jeszcze ok. dwóch tygodni. Jesteśmy już jednak wszyscy w nowym budynku. Uruchamiamy powoli bibliotekę. Książki będzie można wypożyczyć po oficjalnym otwarciu" - powiedziała Kmiecik-Wronowicz.

Koszt budowy wyniósł niespełna 9 mln zł. Inwestycję wsparło kwotą 2 mln zł Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach priorytetu Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, którego operatorem jest Instytut Książki. Osobna kwota to wyposażenie biblioteki. Jego wartość szacowana była na ok. 4,5 mln zł.

Nowy budynek książnicy ma dwie kondygnacje z tarasem. Łączna powierzchnia wynosi 2,2 tys. m kw. Na parterze znajdzie się biblioteka dla dzieci z miejscem do pracy i zabawy wśród książek. Tutaj będzie też miejsce na prezentacje dział amatorów i profesjonalnych twórców. Na piętrze zlokalizowana zostanie przestrzeń dla czytelników z wolnym dostępem do książek i innych nośników wiedzy, kąciki do pracy oraz stanowiska do zautomatyzowanej obsługi czytelników i biura. Taras umożliwi zorganizowanie letniej czytelni, poranków z książką i warsztatów na powietrzu. Budynek okala park.

W bibliotece działała będzie m.in. też pracownia digitalizacji. Organizowane będą zajęcia kulturalne i edukacyjne dla dzieci i dorosłych z wykorzystaniem nowoczesnych mediów.

Czechowicka placówka posiada w zbiorze blisko 200 tys. woluminów. Z jej usług korzysta stale ok. 11,5 tys. osób. Gmina liczy ponad 43 tys. mieszkańców.

źródło: PAP

--
Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna