Aktualności

28.11.2023

Znamy nominowanych do tegorocznej Nagrody KLIO

Paweł Kowal, Dorota Dukwicz, Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk, Agata Napiórska oraz Międzynarodowe Centrum Kultury, Państwowy Instytut Wydawniczy, Instytutu Badań Literackich PAN i Żydowski Instytut Historyczny znaleźli się wśród nominowanych do tegorocznej Nagrody Klio.

Podczas konferencji prasowej XXXI Targów Książki Historycznej, która odbyła się we wtorek na Zamku Królewskim w Warszawie, przedstawiono nominowanych do Nagrody KLIO 2023.

W kategorii autorskiej nominowani zostali: Paweł Kowal za książkę „Abakanowicz. Trauma i sława” (Wydawnictwo Agora), Sławomir Łotysz za książkę „Pińskie błota. Natura, wiedza i polityka na polskim Polesiu do 1945 roku” (Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych UNIVERSITAS) oraz Jakub Gałęziowski za książkę „Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny” (Wydawnictwo Krytyka Polityczna).

Nominację w kategorii monografia naukowa otrzymali: Natalia Judzińska za książkę „Po lewej stronie sali” (Wydawnictwo Krytyka Polityczna), Dorota Dukwicz za książkę „Na drodze do pierwszego rozbioru. Rosja i Prusy wobec Rzeczypospolitej w latach 1768–1771” (Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk) oraz Anna Agnieszka Dryblak za książkę „Piastowskie fundacje klasztorów żeńskich w Polsce XIII wieku. Między recepcją obcych wzorców a tworzeniem oryginalnego modelu” (Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego).

W kategorii edytorskiej nominowano: Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie za książkę „Sztuka w mundurze. Krakowski Oddział Grobów Wojennych 1915-1918”, Państwowy Instytut Wydawniczy za książkę „Tadeusz Gajcy, Opowieść z innego świata. Widma” oraz książkę „Aurelia Wyleżyńska, Kroniki wojenne 1939-42, Kroniki wojenne 1939-1944”, Instytut Badań Literackich PAN za 4-tomową edycję „Mieczysław Grydzewski, Kazimierz i Halina Wierzyńscy – Listy”, a także Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma (przy współpracy Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego i Wydawnictwa DiG) za edycję w 36 tomach „Archiwum Ringelbluma. Konspiracyjne Archiwum Getta Warszawy” i Wydawnictwo Instytutu De Republica za książkę „Mazurek Dąbrowskiego. Obrazy, słowa, nuty”.

Natomiast w kategorii varsaviana nominowani zostali: Agnieszka Witkowska-Krych za książkę „Dziecko wobec Zagłady. Instytucjonalna opieka nad sierotami w getcie warszawskim” (Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma), Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk za książkę „Pałac Staszica” (Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk), Agata Napiórska za książkę „Ha-Ga. Obrazki z życia” (Wydawnictwo Marginesy) i Stefan Szczepłek za dwa tomy książki „Warszawa idzie na mecz” (Skarpa Warszawska).

Jury nagrody pracowało w składzie: prof. Tomasz Szarota (przewodniczący), prof. Jacek Banaszkiewicz, red. Piotr Dobrołęcki, prof. Maciej Janowski, prof. Jan Kieniewicz, prof. Halina Manikowska, red. Marian Turski i red. Tomasz Urzykowski. Podczas obrad jury dokonało oceny zgłoszonych przez 91 wydawnictw 208 propozycji książek wydanych w latach 2022-2023.

Laureatów nagrody poznamy 30 listopada, podczas uroczystości otwarcia Targów Książki Historycznej, które odbywać się będą w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie do 3 grudnia.

Nagroda KLIO nazywana jest „polskim Noblem dla historyków”. Podejmując w 1995 roku decyzję o ustanowieniu nagrody, Porozumienie Wydawców Książki Historycznej kierowało się chęcią wyróżniania polskich autorów i wydawców, którzy w największym stopniu przyczyniają się do popularyzacji historii i promowania literatury historycznej. Dwie kategorie – autorska i edytorska uzupełnione zostały o książki poświęcone historii Warszawy, gdyż Nagroda KLIO od początku towarzyszy stołecznym Targom Książki Historycznej. Wkrótce okazało się jednak, że istnieje wyraźna potrzeba docenienia dzieł stricte naukowych i na wniosek jurorów dodano jeszcze jedną kategorię – monografię naukową. Tak zrodziła się nagroda, która w przyszłym roku zostanie przyznana po raz 30.

Nagroda, poza prestiżem, ma dla nagradzanych autorów także wymiar finansowy. Wyłącznym Mecenasem Nagrody KLIO jest Stowarzyszenie Autorów i Wydawców COPYRIGHT Polska. Partnerami Nagrody KLIO w kategorii varsaviana są: Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk i Fundacja Historia i Kultura.

źródło: PAP, Anna Kruszyńska

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna