Aktualności

11.03.2019

Zmarł pisarz Bernard Dadi

Dziewiątego marca w wieku 103 lat zmarł jeden z najwybitniejszych pisarzy Wybrzeża Kości Słoniowej, weteran walk o niezawisłość państwową i minister kultury w latach 1977-1986, Bernard Dadi. O odejściu pisarza poinformował w sobotę obecny szef resortu kultury, Maurice Bandaman.

„W osobie Bernarda Dadi, Wybrzeże Kości Słoniowej traci swego największego pisarza – napisał w komunikacie informującym o zgonie twórcy minister kultury. – Składamy hołd Jego pamięci”.

Dadi, uznawany za „pioniera i tytana literatury afrykańskiej” – jak określiła go w 2016 roku dyrektor generalna UNESCO, Irina Bokowa przy okazji wręczania mu nagrody Jaime Torresa Bodeta – tworzył w języku francuskim.

W swej twórczości sięgał do wszystkich gatunków. Jego spuścizna obejmuje poezję, prozę i dramat, a także kroniki. Chętnie sięgał też po tradycyjną formę afrykańskich baśni i legend.

Do najbardziej znanych jego dzieł należą Legendy afrykańskie (Legendes africaines) z 1954 roku, które ukazały się w przekładzie na język polski w 1957 roku. Ukazały się u nas także przekłady kilku opowiadań Dadiego. Jedno z nich, Wyznanie, wyszło w antologii Na południe od Sahary  wydanej w Warszawie w 1967 roku.

Poemat Bernarda Dadi, Obetrzyj łzy, Afryko, wykorzystano w skomponowanej przez Johna Williamsa ścieżce dźwiękowej do filmu Stevena Spielberga Amistad z 1997 roku.

[źródło: PAP]