Aktualności

29.07.2019

Zmarł Krzysztof Zarzecki

18 lipca zmarł Krzysztof Zarzecki, wybitny tłumacz literatury pięknej z języka angielskiego i edytor.

Krzysztof Zarzecki urodził się 31 maja 1926 roku w Warszawie. W 1939 roku ukończył szkołę powszechną w Warszawie, w 1944 roku zdał maturę na tajnych kompletach. Podczas II wojny światowej był członkiem Armii Krajowej, w 22. kompanii AK Zgrupowania „Kryska”, brał m.in. udział w akcjach ochrony kolportażu prasy antyfaszystowskiej. Uczestnik powstania warszawskiego w plutonie kompanii B-1 pułku Armii Krajowej „Baszta” (pseud. „Robert”), ciężko ranny. Awansowany do stopnia starszego strzelca. Po upadku powstania jeniec wojenny w obozach przejściowych w Pruszkowie i Skierniewicach, a następnie stalagu X B Sandbostel, skąd w maju 1945 roku wyzwoliła go armia brytyjska. Przebywał następnie w obozie dla byłych jeńców w Delmenhorst. Podjął studia na Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma w Bonn. We wrześniu 1946 roku repatriowany do Polski.

Po powrocie studiował filologię polską i angielską na Uniwersytecie Warszawskim (magisterium w 1951 roku). W roku 1950 zadebiutował na łamach prasy jako publicysta. W latach 1952–1955 był redaktorem w Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik”, a od 1955 do 1963 roku pracował jako kierownik redakcji przekładowej Wydawnictwa Iskry.

W latach 1963–1965 przebywał w USA jako stypendysta studium pisarskiego Uniwersytetu Iowa. Po powrocie do kraju prowadził m.in. kursy języka angielskiego przy Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki w Warszawie. Od roku 1976 był kierownikiem Redakcji Anglosaskiej w Państwowym Instytucie Wydawniczym w Warszawie.

Był autorem wyboru antologii opowiadań amerykańskich, tłumaczył literaturę amerykańską (m.in. Erskine Caldwella, Johna Dos Passosa i Trumana Capote’a).

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1978). Był laureatem nagrody literackiej ZAiKS-u.

Uroczystości żałobne odbyły się 24 lipca w kościele św. Karola Boromeuszka na Starych Powązkach w Warszawie, po czym nastąpiło złożenie prochów do grobu rodzinnego.