Aktualności

Michiel Hendryckx
28.12.2018
Tagi: Amos Oz

Zmarł Amos Oz

Dziś odszedł Amos Oz, jeden z najwybitniejszych prozaików II połowy XX i początku XXI wieku. Od wielu lat wymieniano go jako jednego głównych kandydatów do literackiej Nagrody Nobla. O śmierci pisarza poinformowała na Twitterze jego córka Fania Oz-Salzberger.

Amos Oz debiutował tomem opowiadań Tam, gdzie wyją szakale w 1965 roku, w następnym roku ukazała się jego pierwsza powieść. Następne jego utwory – powieści, zbiory opowiadań, ale także eseje literackie oraz polityczne, w których wzywa do kompromisu między Izraelem a Palestyńczykami – ukazywały się regularnie, w dwu-trzyletnich odstępach.

Do najważniejszych jego książek, wydanych także w Polsce, należą Mój Michał (1968), Czarna skrzynka (1987) i Fima (1991).

Amos Oz urodził się w 1939 roku w Jerozolimie jako Amos Klausner. Jego rodzice wyemigrowali z Wilna i Równego do Palestyny w latach 30. Pisarz sporą część swojego życia spędził w izraelskim kibucu. Brał również udział w arabsko-izraelskich wojnach: sześciodniowej (w walkach na półwyspie Synaj) i w wojnie Jom Kipur (w walkach na Wzgórzach Golan).

W 1986 roku został nagrodzony prestiżową izraelską Nagrodą Bialika w dziedzinie literatury. 20 marca 2013 otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego. W tym samym roku otrzymał również Nagrodę Franza Kafki.