Aktualności

Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla Janusza Rosikonia, fot. Danuta Matloch / MKiDN
17.11.2023

Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla Janusza Rosikonia

Janusz Rosikoń, wybitny artysta fotografik i współtwórca wydawnictwa Rosikon Press, został uhonorowany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Najwyższe odznaczenie resortu kultury wręczył artyście podczas uroczystości w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego sekretarz stanu, generalny konserwator zabytków, dr Jarosław Sellin.

Janusz Rosikoń to jeden z najbardziej rozpoznawalnych fotografów w Polsce, który od ponad pół wieku w artystycznej formie dokumentuje otaczającą nas rzeczywistość, portretuje wybitne indywidualności życia publicznego oraz przybliża widzom religijny wymiar egzystencji. Jego zdjęcia o tematyce religijnej stanowią niepowtarzalną wizualizację świata duchowego, dając wgląd w wewnętrzne życie przedstawianych osób. Niektóre z jego prac, prezentujące sceny zbiorowe, portrety lub krajobrazy, przypominają kompozycją wybitne dzieła malarskie. Utrwalał takie wydarzenia, jak m.in. słynny gest Willy' ego Brandta pod pomnikiem Bohaterów Getta, wizytę Teda Kennedy'ego w Warszawie czy pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

Janusz Rosikoń jest również autorem i współautorem ponad 30 książek. Kilkanaście z nich zostało wydanych w wielu wersjach językowych i ukazało się w jedenastu krajach. Od 1990 roku współtworzy wydawnictwo Rosikon Press, gdzie ukazują się pozycje autorstwa m.in. Normana Daviesa, ks. Jana Twardowskiego, Elżbiety Dzikowskiej i Grzegorza Górnego.

MKiDN / KC