Aktualności

01.06.2022

Wystawa zabawek w Krakowie promuje czytelnictwo wśród najmłodszych

Promować czytelnictwo wśród najmłodszych, ale i uświadamiać jak ważna jest komunikacja międzyludzka, zwłaszcza w niespokojnych czasach. Takie zadania postawili przed sobą twórcy wystawy zabawek, którą w Dniu Dziecka otworzy Pałac Potockich i siedemnaście filii Biblioteki Kraków.

Na ekspozycji „Komunikacja” znajduje się ok. 50 obiektów, a wśród nich samochodziki, autobusy, maszyna do pisania, telefon, znaki drogowe. Większość z nich można obejrzeć w Pałacu Potockich, a pojedyncze – w siedemnastu filii Biblioteki Kraków. Eksponaty pochodzą z Muzeum Zabawek, które obecnie nie ma siedziby i korzysta z gościnności zaprzyjaźnionych instytucji.

„Kolekcja jest ogromna, ale zostaliśmy zobligowani do znalezienia zabawek, które będą wiązać się z tematem komunikacji – czy to w sensie przemieszczania się, czy komunikacji międzyludzkiej” – powiedział na wtorkowym briefingu prasowym Marek Sosenko, z którego zbiorów pochodzą zabawki.

Katarzyna Jagodzińska, dyrektorka ds. programowych Muzeum Krakowa, podkreśliła, że tytuł wystawy – „Komunikacja” – wiąże się ze znaczeniem tego słowa w niespokojnych czasach, a zwłaszcza z wojną w Ukrainie. Tytuł ma uświadamiać, jak ważny jest dialog, porozumiewanie się, wzajemne zrozumienie. „Chodzi także o to, aby zachęcić do podróżowania po Krakowie, do podróżowania do miejsc nieoczywistych, takich jak np. biblioteki” – mówiła dyrektor ds. programowych.

„Istotą wystawy i towarzyszących jej wydarzeń – warsztatów, dyskusji, konkursu – jest promowanie czytelnictwa” – zwróciła uwagę Katarzyna Sosenko, dyrektorka Muzeum Zabawek.

Przewodnikiem po wystawie będzie karta kreatywna z mapą, którą można będzie znaleźć w każdym z punktów wystawy. Zwiedzanie ma charakter zabawy. Polega na poszukiwaniu zabawek pod wskazanymi adresami, lekturze krótkich fragmentów literatury, zbieraniu pieczątek i wymyślaniu nazw przystanków. Miejscy podróżnicy mogą wziąć udział w konkursie, w którym nagrodami będą zestawy książek (po polsku lub ukraińsku) – wypełnione pieczątkami mapy kreatywne można wrzucać do urn do 28 sierpnia. Sama wystawa potrwa do 4 września, a jej finał wraz z rozdaniem nagród odbędzie się w Pałacu Potockich 4 września.

Projekt to wspólna inicjatywa Muzeum Zabawek w Krakowie, Biblioteki Kraków i KBF – operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Oprócz wystawy „Komunikacja” w Pałacu Potocki są przygotowywane inne atrakcje dla dzieci. Osoby zainteresowane udziałem w wydarzeniach w tym miejscu proszone są o pobranie bezpłatnych wejściówek na www.kbfbilety.krakow.pl.

źródło: PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna