Aktualności

01.06.2022

Polscy pisarze współcześni autorami książki z okazji 70-lecia PAN

Książkę, w której przedstawiono 20 wybitnych badaczek i badaczy związanych z Polską wydała z okazji swojego 70-lecia Polska Akademia Nauk. Każdej z postaci towarzyszy esej napisany przez współczesne pisarki lub pisarzy, m.in. Stefana Chwina czy Joannę Bator.

Jak czytamy na stronie PAN, książka „W poszukiwaniu lepszego świata. 20 opowieści o postaciach nauki” to opowieść o ludziach nauki i o pasji, z jaką zgłębiali świat, poszukując jego lepszej wersji. Publikacja powstała dla uczczenia 70 lat PAN.

„To książka, w której przedstawiamy 20 wybitnych badaczek i badaczy związanych z Polską. Każdej z tych postaci poświęcona jest notka biograficzna, ale też i esej-impresja napisany przez dwadzieścioro współczesnych pisarek lub pisarzy. Ci twórcy mieli całkowitą wolność w wyborze treści i formy. Ciekawa i inspirująca lektura!” – napisał w mediach społecznościowych prezes PAN prof. Jerzy Duszyński, który jest też jednym z autorów koncepcji publikacji.

W książce przybliżono m.in. postaci Mikołaja Kopernika, Ignacego Domeyki, Floriana Znanieckiego, Józefy Joteyki, Mariana Smoluchowskiego, Jana Czochralskiego czy Ignacego Łukasiewicza. „Wśród bohaterów znajdziemy ikoniczne, kojarzone z Polską postaci, ale także naukowców mniej rozpoznawalnych, przedwcześnie zmarłych, mniej oczywistych” – czytamy na stronie internetowej poświęconej książce.

W publikacji opisano badaczy reprezentujących różne dziedziny naukowe i żyjących na przestrzeni wieków. „Choć wiele ich różniło, to łączyła ich pasja badawcza i dociekliwość w poznawaniu otaczającego świata. To swoisty obraz historii polskiej nauki na tle historii kraju oraz międzynarodowych przemian i przełomów. Uczestnikami, a nawet czynnikami sprawczymi tych wydarzeń, były osoby opisane w książce” – czytamy w informacji na temat książki.

Wśród autorówpublikacji znaleźli się m.in. Stefan Chwin, Maciej Hen, Weronika Murek, Ignacy Karpowicz, Łukasz Zawada czy Joanna Bator.
„Dwadzieścioro znanych współczesnych pisarek i pisarzy podjęło się ważnego i ciekawego zadania – przybliżenia sylwetek polskich uczonych. Ich indywidualny i niepowtarzalny punkt widzenia odsłania przed czytelnikami zupełnie nieoczekiwane perspektywy, pokazując odkrycie naukowe jako część kulturowego i społecznego szerszego kontekstu. Tym samym postacie naukowców stają się mniej odległe, a ich dokonania – nawet jeśli nie do końca zrozumiałe – to jednak bliższe życiu” – oceniła cytowana przez PAN laureatka Literackiej Nagrody Nobla Olga Tokarczuk.

Publikacja jest dostępna w dwóch wersjach językowych – po polsku i po angielsku. Obie wersje można pobrać ze strony www.pan.pl/20Postaci.

źródło: PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna