Aktualności

24.03.2020

Wspieraj krakowskie księgarnie on-line!

Ostatnie dni to nie tylko próba dla naszych przyzwyczajeń i czas, w którym pozostając w domach okazujemy troskę o zdrowie własne i innych. To także bardzo trudny okres dla wielu branż, w tym tych, które i bez epidemii nie należą do najłatwiejszych, a są podstawą literackiego życia. W Krakowie – Mieście Literatury UNESCO ze szczególną uwagą myśli się o lokalnych księgarniach. Miasto ogłosiło czasowe zawieszenie czynszów dla przedsiębiorców wynajmujących lokale gminne, ale skala problemu jest dużo większa. Co można jeszcze zrobić? Czytać – i korzystać ze sklepów internetowych krakowskich księgarń!

Skończyły Wam się tytuły podrzucone przez znajomych lub czekające na przeczytanie? Wasze dzieci nie zniosą dwudziestej lektury ulubionej, choćby i najlepszej książki? Mimo najszczerszych chęci i otwartości nie zaprzyjaźniliście się z e-bookami i ponad wszystko cenicie papier?

– Zostańmy w domach, a z krakowskimi księgarniami połączmy się internetowo. Wiele z nich przygotowało na te dni atrakcyjne oferty, zapewniając dostawę książki do paczkomatu czy inne bezpieczne formy szerzenia czytelniczej praktyki – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, które jest operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

– Wykażmy się w tych dniach lokalnym patriotyzmem i kupujmy w miejscach, które na co dzień kształtują nasze czytelnicze gusta, otwierają nam oczy na różnorodność świata książki, organizują niezliczone spotkania i warsztaty, sprawiają, że nasze miasto jest jeszcze piękniejsze, a jego mieszkańcy jeszcze bardziej świadomi i mądrzejsi o wiedzę i wrażliwość, jaką dają tylko dobre książki – dodaje Helbin.

***

Sytuacja księgarń stacjonarnych jest bardzo trudna, pisaliśmy o niej już tutaj. Jednym z najważniejszych kroków umożliwiających ratowanie księgarń byłoby czasowe zawieszenie czynszów dla przedsiębiorców wynajmujących lokale gminne. To jedno z najważniejszych zadań, jakie stoją obecnie przed samorządami. Kraków wywiązał się z niego wzorowo.

Listę krakowskich księgarń można znaleźć tutaj. Zapraszamy także na Facebooka akcji.