Aktualności

10.08.2022

Wisła tablicą upamiętnia pisarza Jerzego Pilcha w 70. rocznicę urodzin

O tablicę poświęconą pisarzowi Jerzemu Pilchowi poszerza się właśnie spacerowy Szlak Odkrywców Wisły, który powstaje w tym beskidzkim kurorcie – powiedział PAP Tadeusz Papierzyński z wiślańskiego magistratu. W środę, gdyby żył, pochodzący z Wisły twórca świętowałby swoje 70. urodziny.

„Tablica stanęła niedaleko domu rodzinnego pisarza, naprzeciwko piekarni u Troszoka, a więc na samym końcu wiślańskiego deptaka, który pisarz nazywał »Starą Rzeźnią« i który wielokrotnie pojawiał się w jego twórczości” – powiedział w środę PAP Tadeusz Papierzyński.

Tablica w językach polskim i angielskim przybliża postać Pilcha. „Jest ona kolejną, która stała się częścią naszego Szlaku Odkrywców Wisły. Okazją były 70. urodziny pisarza” – dodał Papierzyński.

Szlak Odkrywców Wisły wciąć jest jeszcze tworzony. Wśród postaci, które zostały już w ten sposób wyróżnione, są m.in. Julian Ochorowicz, Karol Stryja, Jan Sztwiertnia, Bolesław Prus, Władysław Reymont, Stanisława Hadyna i Czesław Miłosz. „Jedenaście tablic już zostało odsłoniętych. Większość znajduje się w centrum miasta. Kolejne są w przygotowaniu. Ich bohaterami będą m.in. Bogumił Hoff, luterański biskup Juliusz Bursche, Maria Konopnicka, Gustaw Morcinek, Jan Sztaudynger i Adam Małysz. Jesienią wszystko będzie już gotowe” – powiedział Papierzyński.

W środę wieczorem z okazji urodzin pisarza zorganizowany zostanie spacer jego śladami, a w Parku Kopczyńskiego odbędzie się koncert Karoliny Kidoń i Tomasza Pali.

Jerzy Pilch, pisarz, publicysta, dramaturg i scenarzysta filmowy, urodził się 10 sierpnia 1952 roku w rodzinie luteran w Wiśle na Śląsku Cieszyńskim. Spędził tam pierwsze 10 lat życia. Później przeprowadził się z rodzicami do Krakowa. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 80. publikował felietony w "Tygodniku Powszechnym". W 1999 roku przeniósł się na łamy „Polityki”. W latach 2006-2009 felietony ukazywały się w „Dzienniku", a później w „Przekroju”. Jest autorem wielu książek, takich jak m.in. „Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej”, „Pod Mocnym Aniołem” i „Bezpowrotnie utracona leworęczność”. Zmarł 29 maja 2020 roku w Kielcach, gdzie został pochowany.

Późną wiosną bieżącego roku samorząd Wisły odkupił dom rodzinny pisarza Jerzego Pilcha od córki zmarłego w 2020 roku twórcy. Jak zapowiedział wówczas burmistrz Wisły Tomasz Bujok, powstać ma tu miejsce pamięci o Pilchu, ale także dom pracy twórczej. 

źródło: PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna