Aktualności

fot. Mariusz Kubik / Wikimedia Commons
11.08.2022

Prof. Andrzej Stanisław Kowalczyk wyróżniony Nagrodą Wielkiego Redaktora

Podczas ósmego Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie (Lubelskie) po raz piąty została przyznana Nagroda Wielkiego Redaktora. Tegorocznym laureatem został prof. Andrzej Stanisław Kowalczyk.

„To pierwsze tego typu wyróżnienie dla niedocenianego, a tak ważnego i wyjątkowo trudnego zawodu, jakim jest redaktor wydawniczy, który ma bardzo ważny udział w powstawaniu książek” – przekazała w środę Gabriela Figura, rzeczniczka prasowa Festiwalu Stolica Języka Polskiego.

Laureatem tegorocznej Nagrody Wielkiego Redaktora został prof. Andrzej Stanisław Kowalczyk za wieloletnią pracę nad edycją dzieł Jerzego Stempowskiego, Stanisława Vincenza i pisarzy z kręgu paryskiej „Kultury”.

„Ta nagroda jest niebywała i zaskakująca jednocześnie, bo to zobowiązuje” – powiedział prof. Kowalczyk i dodał, że „w jego rozumieniu redaktor to ktoś, kto służy twórcy, dba o jego teksty”. „To trochę ratownik, który podaje rękę tekstom, które są znakomite i warte czytania, ale które potrzebują pomocy” – podsumował.

„W twórczości Andrzeja Kowalczyka znajdą Państwo to, co nazywa się redakcją, czyli wyczuleniem na słowo” – powiedziała podczas wręczania nagrody prof. Iwona Hofman, przewodnicząca Rady Festiwalu.

Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie potrwa do soboty. Szczegółowy program znajduje się na stronie stolicajezykapolskiego.pl.

źródło: PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna