Aktualności

fot. Ela Lempp
21.05.2019

Wieniec na grobie Herlinga-Grudzińskiego w stulecie jego urodzin

W przypadającą w poniedziałek setną rocznicę urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego wieniec na jego grobie w Neapolu złożył w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie Łukasz Paprotny.

Uchwałą Sejmu z lipca 2018 rok 2019 został ustanowiony rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego (1919-2000).

Pisarz, eseista, dziennikarz, więzień gułagu, żołnierz 2. Korpusu Polskiego, uczestnik walk o Monte Cassino, pracownik radia Wolna Europa w latach 50., przez 45 lat mieszkał w Neapolu. W 1998 roku otrzymał Order Orła Białego.

W zeszłym roku we Włoszech ukazało się nowe wydanie wspomnień Gustawa Herlinga-Grudzińskiego „Inny świat”. Zapiski pisarza opublikowano w serii klasyki literatury wielkiego wydawnictwa Mondadori.

Publikacja ta to nowe włoskie wydanie po edycji sprzed 15 lat.

Po raz pierwszy „Inny świat” ukazał się we Włoszech w 1958 roku. Jednak książka została źle przyjęta i przemilczana, gdyż lewicowe środowiska intelektualistów uznały ją za zbyt „antykomunistyczną” i trudną do przyjęcia.

W ostatnich latach coraz częściej przypominana jest we Włoszech sylwetka i twórczość Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. O zachowanie jego dziedzictwa troszczy się przede wszystkim córka pisarza Marta Herling, która jest sekretarzem generalnym Włoskiego Instytutu Studiów Historycznych w Neapolu.

Gestem, jaki pozwolił Włochom zapoznać się bliżej z postacią polskiego pisarza, o którym mało przez lata wiedzieli, było odsłonięcie w 2012 roku poświęconej mu tablicy na fasadzie jego domu w Neapolu. W ceremonii tej wzięli udział trzej ówcześni prezydenci: Polski Bronisław Komorowski, Włoch Giorgio Napolitano i Niemiec Joachim Gauck.

[źródło: Sylwia Wysocka, PAP]