Aktualności
Polska literatura wciąż gości w Paryżu! Targowy weekend na polskim stoisku na Salone du Livre upłynął pod znakiem rozmów o reportażu, polskiej poezji i związkach literatury i filmu. Spotkać u nas można było Olgę Tokarczuk, Mariusza Szczygła, Wojciecha Tochmana, Ewę Lipską, Romana Polańskiego, a także Normana Daviesa i Jurija Andruchowycza. Nasze stoisko odwiedził też Prezydent Francji François Hollande.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP prof. Małgorzata Omilanowska i Minister Kultury Francji Fleur Pellerin podpisały deklarację o wspieraniu rozwoju współpracy kulturalnej między Polską i Francją. Zadeklarowały, iż będzie się ona koncentrować min. na współpracy pomiędzy narodowymi instytutami audiowizualnymi oraz na dwustronnej promocji literatury i czytelnictwa.
Równie ważnym wydarzeniem związanym z europejskimi regulacjami na rynku książki była wspólna deklaracja w sprawie ujednolicenia podatku VAT na książki drukowane i cyfrowe podpisana wczoraj przez Ministrów Kultury Polski, Francji, Niemiec i Włoch. Podkreślając rolę nowych technologii i książki cyfrowej dla przyszłości czytelnictwa, Ministrowie zaapelowali do Komisji Europejskiej o nadanie takiego kierunku rozwoju prawodawstwa europejskiego, który doprowadzi do rozszerzenia obniżonej stawki podatku VAT na wszystkie książki, niezależnie od tego, czy są one drukowane, czy też cyfrowe.
Tłumy gości ściągnęło na polskie stoisko spotkanie Jurija Andruchowycza z Normanem Daviesem i Mariuszem Szczygłem. Setki osób słuchały rozmowy Olgi Tokarczuk z Erikiem-Emmanuelem Schmittem, autorem głośnych książek Oskar i pani Róża i Pan Ibrahim i kwiaty Koranu. Uwielbiany przez francuską publiczność pisarz gorąco polecał widzom powieści Tokarczuk. Polskie stoisko przeżyło prawdziwe oblężenie podczas spotkania z Romanem Polańskim. Urodzony w Krakowie reżyser i scenarzysta o międzynarodowej sławie opowiedział o tekstach, które wywarły największy wpływ na fabuły jego filmów. Reżyser zdradził też postępy prac nad swoją najnowszą produkcją – kręconą częściowo w Krakowie Aferą Dreyfusa.
W sobotę nasze Stoisko odwiedził Prezydent Republiki Francuskiej François Hollande. Wizyta na polskim stoisku została odnotowana przez najważniejsze telewizje francuskie i podana we wszystkich serwisach informacyjnych. W czasie spotkania Wiceprezydent Krakowa Magdalena Sroka i ambasador RP we Francji Andrzej Byrt zaprosili François Hollande do Krakowa, ten zaś zapewnił, że z radością odwiedzi stolicę Małopolski. Hollande spędził na stoisku kilka chwil, rozmawiając z delegacją polskich miast. Przyjął także egzemplarze Kolaży Wisławy Szymborskiej oraz Z dziennika podróży Andrzeja Bobkowskiego w tłumaczeniu Laurence Dyèvre wydane przez Noir sur Blanc. Wizyta głowy państwa na stoisku narodowym to ewidentny dowód zainteresowania Polską – mówi Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki. To doskonałe dopełnienie podpisanej przez Ministrów Kultury obydwu państw deklaracji współpracy w dziedzinie promocji czytelnictwa i literatury, a zarazem podkreślenie znaczenie ambitnej polityki kulturalnej wspierającej rynek książki.
Organizatorzy polskiej prezentacji:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Instytut Książki
Biuro Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016
Krakowskie Biuro Festiwalowe
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Instytut Książki jest narodową instytucją kultury powołaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, działającą od stycznia 2004 r. Do głównych zadań Instytutu należy popularyzacja książek i czytelnictwa w kraju oraz polskiej literatury na świecie. Instytut promuje najlepsze polskie książki i ich autorów, organizuje wizyty studyjne dla tłumaczy i zagranicznych wydawców. Dzięki Programowi Translatorskiemu ©POLAND oraz Programowi Sample Translations ©POLAND zwiększa liczbę tłumaczeń literatury polskiej na języki obce. Instytut zajmuje się też promocją polskiej literatury poprzez zapewnienie jej obecności na najważniejszych międzynarodowych targach książki na świecie. Więcej na: www.instytutksiazki.pl
Kraków to miasto o tysiącletniej tradycji, dawna siedziba polskich królów i stolica kraju,a także kolebka języka polskiego i polskiej literatury – tu krzyżowały się najważniejsze prądy literackie kolejnych epok, z Krakowem związani byli najważniejsi polscy pisarze i nobliści w tej dziedzinie. Życie kulturalne tętni tutaj nieustannie. W 2000 r. Kraków otrzymał tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, a w 2013 Miasta Literatury UNESCO. Rocznie w stolicy Małopolski odbywa się blisko 100 festiwalii innych wydarzeń kulturalnych o międzynarodowej renomie. Działa tu również ok. 50 muzeów wrazz oddziałami – w których znajduje 25% polskich zbiorów muzealnych, ok. 30 teatrów, ok. 50 galeriii wiele innych instytucji kultury. Więcej na: www.kraków.pl.
Krakowskie Biuro Festiwalowe to wiodąca polska instytucja realizująca najważniejsze wydarzenia kulturalne w skali kraju i Europy. Organizuje prestiżowe festiwale: Misteria Paschalia i Sacrum Profanum, jest także promotorem takich projektów kulturalnych jak: Festiwal Muzyki Filmowej, Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Plus Camera, cykl Opera Rara, czy literacki Festiwal Conrada. KBF jest także wydawcą magazynu „Karnet”, operatorem Centrum Kongresowego ICE Kraków oraz Krakow Film Commission, operatorem wydarzeń kulturalnych w Kraków Arenie. Dodatkowo administruje punktami sieci informacji miejskiej InfoKraków, a także prowadzi portale Krakow.travel i Kids In Kraków. Krakowskie Biuro Festiwalowe jest również operatorem programu Miasta Literatury UNESCO. Więcej na: www.biurofestiwalowe.pl
Wrocław Europejska Stolica Kultury 2016 - to nie tylko rozpisany na kilka lat z kulminacją w 2016 roku program wydarzeń artystycznych, festiwali, koncertów i imprez w przestrzeni miejskiej, ale i cały zestaw programów społecznych, kulturalnych i edukacyjnych skierowanych dla mieszkańców Wrocławia. Istotnymi punktami Europejskiej Stolicy Kultury są też inicjatywy wrocławian współtworzących program ESK m.in. przez program mikroGRANTÓW. Nad realizacją planu ESK, wchodzącej w skład strategii rozwoju Wrocławia, pracuje zespół ekspertów, menedżerów, artystów skupionych wokół Biura Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Program imprez konstruują kuratorzy poszczególnych sekcji (architektura, film, literatura, muzyka, opera, sztuki wizualne, teatr, performance), połączeni spójną wizją miasta – tętniącego kulturą forum. Ideą ESK, która jest programem Unii i Komisji Europejskiej, zainicjowanym w 1985 roku przez grecką Minister Kultury Melinę Mercouri, jest wzajemne poznanie, zbliżenie i dialog międzykulturowy Europejczyków. Miasta noszące tytuł ESK przez rok skupiają na sobie uwagę całej Europy. Więcej na www.wroclaw2016.pl