Aktualności

fot. Good Looking Studio / Michał Dziurkowski
23.01.2024

Warszawa: mural upamiętniający 100. rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta

Narodowe Centrum Kultury (NCK) upamiętnia przypadającą w tym roku 100. rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta muralem w centrum Warszawy, przy ulicy Tamka 47 – poinformowała w poniedziałek PAP rzecznik prasowy NCK Joanna Bancerowska.

Jak wyjaśniła, nowe streetartowe dzieło przedstawia postać wybitnego poety, dramatopisarza i eseisty oraz fragment jego wiersza „Przesłanie Pana Cogito”. Autorką muralu, zrealizowanego dla NCK przez firmę Good Looking Studio jest Magdalena Kaczanowska.

„Realizacja o powierzchni 220 m kw. jest malarską interpretacją zdjęcia Zbigniewa Herberta z 1963 roku, autorstwa Cezarego Marka Langdy, reportera Centralnej Agencji Fotograficznej” – czytamy w przesłanej informacji. Wyjaśniono, że fotografia „została wykonana wkrótce po napisaniu przez Herberta jednego z jego najbardziej znanych zbiorów esejów – »Barbarzyńcy w ogrodzie«”.

„NCK przywołuje postać Zbigniewa Herberta również w monografii »Herbert w listach. (Auto)portret wieloraki«, która odwołuje się do bogatej korespondencji Herberta, stanowiącej frapujące źródło informacji na temat jego życia, oraz w kalendarzu na 2024 rok, inspirowanym podróżami poety po Europie” – napisano. „To nie tylko praktyczne narzędzie do organizacji czasu, ale również spotkanie z europejskimi miastami i bezcennymi zabytkami – świadkami historii, o których pisał Herbert. Każda miesięczna rozkładówka zawiera grafiki oraz inspirujące cytaty” – czytamy w informacji.

Przypomniano, że „NCK wielokrotnie wykorzystywało przestrzeń miejską dla upamiętniania rocznic ważnych wydarzeń i jubileuszy znanych postaci, jak np. mural Krzysztofa Kamila Baczyńskiego na warszawskim Solcu z okazji 100. rocznicy urodzin poety, 10 murali dla uczczenia jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, dzieło przedstawiające luminarzy polskiej literatury: Stanisława Lema, Tadeusza Różewicza i Cypriana Kamila Norwida – patronów roku 2021”, a także „malatury upamiętniające 30-lecie i polską prezydenturę Grupy Wyszehradzkiej (V4) oraz jubileusz powstania »Solidarności«”.

Mural można oglądać przy ul. Tamka 47 w Warszawie od poniedziałku od godz. 13:00.

Zbigniew Herbert urodził się 29 października 1924 roku we Lwowie. Zmarł 28 lipca 1998 roku w Warszawie w wieku 73 lat.

źródło: PAP, Grzegorz Janikowski

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna