Aktualności

Kościół św. Floriana w Brwinowie
29.03.2019

W sobotę pogrzeb Marii Iwaszkiewicz

Uroczystości pogrzebowe Marii Iwaszkiewicz-Wojdowskiej rozpoczną się jutro czyli w sobotę 30 marca o godz. 12. w kościele parafialnym w Brwinowie.

Maria Iwaszkiewicz-Wojdowskiej była córką Jarosława Iwaszkiewicza i kronikarką polskiej kultury jedzenia. Zmarła 23 marca w wieku 95 lat. Była pisarką i wieloletnią redaktorką Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik”.

W czasach PRL-owskiej rzeczywistości przypominała, jak jadano przed wojną, ratowała od zapomnienia dawne przepisy, opowiadała o życiu w rodzinnym Stawisku. Jest autorką książek: „Gawędy o jedzeniu” (1967), „Gawędy o przyjęciach” (1975), „Kuchnia francuska” (1976, współautor Stanisław Włodek), „Z moim ojcem o jedzeniu” (1980).

W 2018 roku ukazała się jej książka „Kuchnia Iwaszkiewiczów. Przepisy i anegdoty”, w której przywołuje ona smaki dzieciństwa, opowiada, co się jadło, z kim i w jakich okolicznościach.

Maria Iwaszkiewicz w 2005 roku opublikowała także książkę „Z pamięci”, będącą jej wspomnieniami o dzieciństwie i młodości. Na łamach „Zeszytów Literackich” publikowała wspomnienia w cyklu „Portrety”.