Aktualności

30.10.2020

W Pałacu Potockich powstanie klaster kultury

Krakowski klaster kultury powstanie w Pałacu Potockich na Rynku Głównym 20. Obiekt, który do niedawna był siedzibą Goethe Institut będzie współużytkowany przez Bunkier Sztuki, księgarnię MOCAK-u  i KBF, będą z niego korzystać także organizatorzy krakowskich festiwali.

„Zależało nam na uratowaniu tego miejsca przed komercjalizacją i kontynuowaniu tam działalności kulturalnej. Od początku przyszłego roku Pałac Potockich będzie klastrem kultury” - mówił dziennikarzom Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.

Jak zapowiedział, w zabytkowych wnętrzach będzie realizowany interdyscyplinarny program kulturalny. „Zapraszamy tam instytucje, organizacje pozarządowe, fundacje, organizatorów festiwali. Chcemy, żeby właśnie w tym miejscu odbywał się program literacki Krakowa - Miasta Literatury UNESCO” - podkreślił Piaskowski.

Od 1 stycznia w piwnicach kamienicy prezentowane będą wystawy Bunkra Sztuki, który przechodzi remont. W zabytkowej sieni znajdzie się księgarnia MOCAK-u z wydawnictwami poświęconymi sztuce i dizajnowi. Do pomieszczeń wzdłuż ulicy Brackiej z kamienicy Szołayskich ma być przeniesiona i na nowo zaaranżowana wystawa „Szuflada Szymborskiej”.

Na dziedzińcu budynku będą odbywały się letnie seanse filmowe, koncerty i spotkania literackie. Na piętrach będzie przestrzeń udostępniana organizatorom krakowskich festiwali muzycznych, literackich i filmowych takich jak m.in.: m.in. Krakowski Festiwal Filmowy, Unsound, Summer Jazz Festival, Capella Cracoviensis.

„Przenosimy tu działalność kilku instytucji, oszczędzając na komercyjnym wynajmie przestrzeni, ale ważne jest także, że chcemy to miejsce udostępniać nieodpłatnie organizatorom kluczowych wydarzeń kulturalnych. To ma być miejsce, które współdzielimy i w którym razem tworzymy kulturę” - powiedział Piaskowski. „To nie będzie instytucja kultury z własnym programem, ale z programem tworzonym przez różnych partnerów. Każdy ma się tam poczuć trochę współgospodarzem, dlatego nazywamy to klastrem”  - zaznaczył.

Dodał, że inspiracją dla Krakowa były takie miejsca jak Edinburgh's Festival Centre w Edynburgu czy Federation Square w Melbourne.     

Miasto będzie od 1 listopada wynajmować kamienicę od prywatnej właścicielki. Za 1 tys. 438 m kw. powierzchni zapłaci miesięcznie ok. 80 tys. zł netto (ok. 55 zł/m kw). Jak podkreślił Piaskowski to bardzo atrakcyjna stawka, a wynajęcie obiektu ma za cel oszczędności. Czynsz będzie podzielony na trzy instytucje: Bunkier Sztuki, MOCAK i KBF, które w pierwszych dniach pandemii zrezygnowało z komercyjnego wynajmu obiektów w dwóch lokalizacjach,. 

Goethe-Institut Kraków działa w tymczasowej siedzibie, a wiosną 2021 ma wprowadzić się do nowej siedziby przy ul. Podgórskiej 34, obok Galerii Kazimierz.

źródło: PAP, Małgorzata Wosion-Czoba

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna