Aktualności

fot. Ambasada Węgier w Warszawie
29.10.2020

Zmarł Attila Szalai

Autor książek na tematy polsko-węgierskie, polonista, tłumacz i były dyplomata Attila Szalai zmarł w środę po ciężkiej chorobie - poinformowała węgierską agencję MTI jego rodzina.

Dyrektorka Instytutu Polskiego w Budapeszcie Joanna Urbańska podkreśliła w rozmowie z PAP, że „to wielka strata dla środowiska, które było związane z kultywowaniem polsko-węgierskiej przyjaźni, a z drugiej strony dla wszystkich, którzy się kiedykolwiek zetknęli z panem Attilą, ponieważ miał bardzo promieniującą radością i optymizmem naturę”.

Podkreśliła, że prezentowane w Instytucie książki Szalaiego zawsze cieszyły się wielką popularnością i zainteresowaniem, ceniono jego anegdoty, a jednocześnie „bardzo rzetelny, dokumentalny charakter jego wspomnień”.

Wspomniała o wspólnych planach z udziałem Szalaiego, które pokrzyżowała pandemia, a potem coraz bardziej pogarszający się stan jego zdrowia.

„Był częścią naszych wspólnych polsko-węgierskich dziejów i myślę, ze zapisze się w pamięci także przyszłych pokoleń” - zaznaczyła.

Szalai to dziennikarz i politolog, który ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1976-1990 mieszkał w Warszawie, gdzie pracował jako tłumacz, krytyk literacki i dziennikarz. Od 1993 pracował w węgierskim MSZ, był m.in. sekretarzem prasowym ambasady Węgier w Warszawie i zastępcą ambasadora, a w latach 2001-2005 dyrektorem Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie.

Jest autorem książki m.in. o współpracy węgierskiej narodowej opozycji demokratycznej z polskimi opozycjonistami „Z przeszłości w teraźniejszość, z teraźniejszości w przyszłość. Zapiski o polskich kontaktach węgierskiej narodowej opozycji demokratycznej w ostatniej jednej trzeciej XX wieku”.  Inna jego praca to książka „Na polskiej ziemi”, zawierająca wspomnienia i zapiski autora z wydarzeń w Polsce w latach 1976-1990.

Napisał też książkę poświęconej najstarszej polonijnej organizacji na Węgrzech, Polskiemu Stowarzyszeniu Kulturalnemu im. Józefa Bema. Tłumacząc tytuł publikacji - „Jedna organizacja - podwójna misja” - podkreślał w styczniu, że Stowarzyszenie, które powstało w 1958 r., pełniło nie tylko rolę organizacji polonijnej, ale także towarzystwa przyjaźni-polsko węgierskiej, którego za czasów komunizmu na Węgrzech nie było.

Szalai pisywał też do prasy węgierskiej, m.in. na temat okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości czy postaci św. Jana Pawła II.

W 2019 r. Szalai otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Zasługi RP w uznaniu wybitnych zasług w rozwijaniu polsko-węgierskiej współpracy.

źródło: PAP, Małgorzata Wyrzykowska

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna