Aktualności

19 sierpnia w Międzyzdrojach odbędzie się kolejna edycja „Czytania na trawie” – cyklicznego wydarzenia plenerowego, które promuje czytelnictwo w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Najbliższa odsłona wydarzenia odbędzie się w ramach Pikniku Lata z Radiem.

Sierpniowe „Czytanie na trawie” odbędzie się przy Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach w godzinach 11:00-17:00. Podobnie jak wcześniejsze edycje, wydarzenie będzie miało formę pikniku rodzinnego z mobilną biblioteką oraz animacjami dla dzieci i młodzieży. Gościem specjalnym w strefie Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 będzie Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Kochanowskiego w Międzyzdrojach, która była beneficjentem „Infrastruktury bibliotek 2021-2025”.

Dla uczestników czytelniczego pikniku w Międzyzdrojach przygotowano różnorodne atrakcje. Wśród nich znajdą się m.in. koło fortuny z molami książkowymi, wspólne czytanie z bohaterami z bajek, warsztaty plastyczne, rozmowy o książkach, pokazy artystyczne oraz kącik rysunkowy dla najmłodszych.

Osoby biorące udział w wydarzeniu będą mogły skorzystać z dwóch specjalnie przygotowanych stref: strefy wymiany książek oraz strefy relaksu i dobrej lektury. Aby wziąć udział w bookcrossingu wystarczy zabrać ze sobą dowolną książkę – będzie ona pełniła funkcję symbolicznego „biletu wstępu” na wydarzenie. Oczywiście na stoisku NPRCz 2.0 będzie można dowiedzieć się więcej o działaniach realizowanych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, a także zapisać się do biblioteki.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Kochanowskiego w Międzyzdrojach, będąca gościem specjalnym wydarzenia, w ubiegłym roku zyskała nową siedzibę dzięki „Infrastrukturze bibliotek 2021-2025”, której operatorem jest Instytut Książki. Dziś biblioteka mieści się na dwóch poziomach nowo wybudowanego Centrum Administracyjno-Kulturalnego przy Placu Ratuszowym, w którym znajdują się również Urząd Miejski i Ośrodek Pomocy Społecznej. 

Dzięki wsparciu „Infrastruktury bibliotek” wykończono i zaaranżowano biblioteczne wnętrza a także zakupiono nowoczesne wyposażenie. Odwiedzający bibliotekę w Międzyzdrojach znajdą w niej m.in. czytelnię z salą spotkań, dział dla dzieci, czytelnię internetową, przestronną wypożyczalnię, a także salę do pracy m.in. z seniorami i młodzieżą. W nowej siedzibie biblioteki pojawiły się także lubiane przez czytelników urządzenia samoobsługowe – książkomat i wrzutnia książek. Całkowity koszt realizacji projektu wynosił 1 793 419,00 zł z czego 1 040 083,00 zł to środki pochodzące z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Poprzednia odsłona „Czytania na trawie” odbyła się 20 maja w warszawskiej Królikarni.

Organizatorem wydarzenia jest Narodowe Centrum Kultury we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Ministerstwem Edukacji i Nauki – operatorami NPRCz 2.0. Partnerem spotkania jest Polskie Radio S.A.