Aktualności

fot. Ewa Kmiecik-Wronowicz, czecho.pl
07.08.2019

W maju 2020 r. otwarcie nowego gmachu Miejskiej Biblioteki w Czechowicach-Dziedzicach

Z końcem maja przyszłego roku planowane jest otwarcie nowego gmachu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach. Obecnie trwają prace wykończeniowe – poinformowała we wtorek szefowa biblioteki Ewa Kmiecik-Wronowicz. MBP otrzymała dofinansowanie w wysokości 2 milionów złotych w ramach priorytetu Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Operatorem priorytetu Infrastruktura Bibliotek jest Instytut Książki. Koszt samej budowy to 8,975 mln zł.

Kmiecik-Wronowicz dodała, że placówka poszukuje jeszcze pieniędzy na sfinansowanie wyposażenia. Brakuje około 1 mln zł. „Koszt wyposażenia szacujemy na około 4,5 mln złotych” - dodała.

Nowy budynek książnicy będzie miał dwie kondygnacje. Powstanie też taras. Łączna powierzchnia wyniesie 2,2 tys. m kw. Na parterze znajdzie się biblioteka dla dzieci z miejscem do pracy i zabawy wśród książek. Tutaj będzie też miejsce na prezentacje wystaw. Na piętrze powstanie przestrzeń dla czytelników. Dostęp do książek i innych nośników wiedzy będzie swobodny. Będą kąciki do pracy, stanowiska do zautomatyzowanej obsługi czytelników oraz biura. Taras umożliwi zorganizowanie letniej czytelni, poranków z książką i warsztatów na powietrzu. W bibliotece znajdzie się też pracownia digitalizacji.

Budynek będzie okalał park. Jego koszt to dodatkowe 1,2 mln zł.

Czechowicka placówka posiada w zbiorze blisko 200 tys. woluminów. Z jej usług korzysta stale ok. 11,5 tys. osób. Gmina liczy ponad 43 tys. mieszkańców.

[źródło: PAP]