Aktualności

01.07.2020

W Kiejdanach zainaugurowany został Festiwal Czesława Miłosza

W Kiejdanach na Litwie we wtorek odbyła się wczoraj inauguracja 4. edycji Festiwalu Czesława Miłosza. W związku z pandemią Covid-19 imprezy festiwalowe, które miały trwać miesiąc, przełożono na następny rok, gdy będzie obchodzona 110. rocznica urodzin polskiego noblisty.

„Ten festiwal jest wyjątkowy, bo rozpoczynamy go dzisiaj, a zakończymy za rok” - powiedział PAP dyrektor Muzeum Kraju Kiejdańskiego Rimantas Żirgulis, inicjator i organizator festiwalu. „Zastanawialiśmy, czy w związku z koronawirusem w ogóle nie zrezygnować w tym roku z przedsięwzięcia, postanowiliśmy jednak festiwal zainaugurować, a imprezy festiwalowe przełożyć na następny rok” - dodał.

Festiwal rozpoczęła we wtorek dyskusja pt. „Poszukiwanie ojczyzn w rodzimej Europie” z udziałem m.in. Tomasa Venclovy, litewskiego poety, publicysty, przyjaciela polskiego noblisty, oraz redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Adama Michnika.

Na przyszły rok (28 maja-30 czerwca) zaplanowane są kolejne dyskusje z udziałem litewskich i polskich badaczy literatury, historii, twórczości Miłosza oraz koncerty, spotkania, wystawy.

„Nasz festiwal jest interdyscyplinarny, wielokulturowy, wielowymiarowy, taki jaki był Czesław Miłosz” - powiedział Żirgulis. Zaznaczył, że „twórczość Miłosza jest dla nas punktem wyjścia do spotkań w szerszym gronie, zgłębiania swej wiedzy, dyskusji na temat współczesności, w której idee i poglądy Miłosza są tak bardzo aktualne”.

Festiwal Czesława Miłosza nieprzypadkowo odbywa się w Kiejdanach, niedużym mieście o bogatej historii, leżącym w centrum kraju. Nieopodal Kiejdan, w Szetejniach, Miłosz urodził się i spędził pierwsze lata życia. Żirgulis przypomina, że Miłosz był mocno związany z ziemią kiejdańską, często powracał do niej w swej twórczości i wspomnieniach.

Obecną edycję festiwalu wyróżnia to, że organizatorzy postanowili upamiętnić nie tylko Czesława Miłosza, ale też Jerzego Giedroycia, „wielkiego przyjaciela Litwy, twórcy związanego z naszym krajem, który miał duży wpływ na Miłosza, kiedy ten mieszkał w Paryżu”.

Tradycyjnie Festiwal Czesława Miłosza w Kiejdanach odbywa się co dwa lata. Został zainspirowany przed 10 laty podczas obchodów w kraju 100. rocznicy urodzin Czesława Miłosza.


źródło: PAPPolska Agencja Prasowa

--
Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna