Aktualności

01.07.2020

Nominacje do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza

Joanna Gierak-Onoszko, Dorota Kotas, Barbara Sadurska, Natalka Suszczyńska i Urszula Zajączkowska to autorki książek nominowanych do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Nagroda przyznawana jest za debiut prozatorski. Rozstrzygnięcie nastąpi we wrześniu.

We wtorek organizatorzy - Muzeum Witolda Gombrowicza i prezydent Radomia - ogłosili nominacje do nagrody.

„Spośród 105 pięciu książek zgłoszonych w tym roku do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza kapituła nagrody wskazała pięć nominowanych tytułów” - poinformował sekretarz kapituły Tomasz Tyczyński.

Nominacje otrzymały Joanna Gierak-Onoszko za książkę „27 śmierci Toby'ego Obeda”, Dorota Kotas za „Pustostany”, Barbara Sadurska za „Mapę”, Natalka Suszczyńska za zbiór opowiadań „Dropie” i Urszula Zajączkowska za książkę eseistyczną „Patyki, badyle”.

„Laureata bądź laureatów nagrody poznamy we wrześniu, jednak inaczej niż w poprzednich edycjach ogłoszeniu zwycięzcy nie będzie towarzyszył festiwal »Opętani literaturą«„- zaznaczył Tyczyński. Wyjaśnił, że ze względu na ograniczenia związane z pandemią organizatorzy postanowili przenieść wydarzenia festiwalowe oraz wręczenie nagrody na listopad.

Nagroda przyznawana jest za pierwszą lub drugą książkę napisaną prozą artystyczną, w języku polskim. Laureat otrzymuje 40 tys. złotych.

Nagrodę w 2015 roku ustanowił radomski samorząd, po raz pierwszy została wręczona we wrześniu 2016 r. Kapituła wskazała wówczas dwoje laureatów - Weronikę Murek i Macieja Hena. W drugiej edycji Nagrodę Gombrowicza dostała Anna Cieplak za powieść „Ma być czysto”, w trzeciej Marcin Wicha za „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”, zaś w czwartej Olga Hund za „Psy ras drobnych”.


źródło: PAPPolska Agencja Prasowa

--
Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna