Aktualności

ryc. Les trésors de la culture polonaise dans les collections de la Bibliothèque Polonaise de Paris
23.08.2021

W Dębinkach powstanie pierwsze w Polsce Muzeum Cypriana Norwida

Trwają prace nad projektem utworzenia pierwszego w Polsce Muzeum Cypriana Norwida, które ma się mieścić w pałacu w Dębinkach. W projekt zaangażowane są powiat wyszkowski, gmina Zabrodzie, Fundacja Museion Norwid, a partnerem będzie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podjęcie uchwały w sprawie powołania muzeum zapowiedział na najbliższe dni przewodniczący Rady Powiatu Wyszkowskiego Waldemar Sobczak. Podobne uchwały mają podjąć Rada Gminy Zabrodzie i zarząd Fundacji Norwida. Na dokumenty, służące podpisaniu umowy intencyjnej o współpracy, czeka Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

18 sierpnia rada powiatu wyszkowskiego podjęła uchwałę o przeznaczeniu po 30 tys. zł przez najbliższe trzy lata na projekt utworzenia muzeum oraz promocję postaci i twórczości Cypriana Norwida. W latach 2022-2024 po 30 tys. zł rocznie na ten cel mają przeznaczyć także gmina Zabrodzie i Fundacja Cypriana Norwida. 25 sierpnia w pałacu w Dębinkach odbędzie się sesja rady gminy Zabrodzie, która ma podjąć uchwałę w sprawie utworzenia i prowadzenia – jako wspólnej instytucji kultury – Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach, gdzie artysta spędził lata dzieciństwa, kiedy po śmierci rodziców trafił pod opiekę Ksawerego Dybowskiego, właściciela majątku Dębinki. Tu także autor Promethidiona wracał w latach młodości i przed wyjazdem zagranicę. Od kilku lat opiekę nad obiektem prowadzi Fundacja Museion Norwid, której głównym celem jest doprowadzenie do utworzenia w tym miejscu pierwszego w kraju muzeum poświęconemu Norwidowi.

Pałac w Dębinkach zbudował w pierwszej połowie XVII wieku Jan Renard, podstoli nurski, pułkownik gwardii królewskiej, który otrzymał wieś Dębinki od króla Augusta II za wierną służbę. Fakt ten poświadcza tablica z czarnego marmuru, wmurowana nad kominkiem. Jest to budowla klasycystyczna, parterowa z piętrową częścią środkową wysuniętą przed fasadę. Od frontu posiada portyk o czterech kolumnach toskańskich, dźwigających szerokie belkowania i trójkątny szczyt. Od ogrodu na ryzalicie pod oknami płyciny z dekoracją roślinną. W otoczeniu pałacu znajdują się także dwie murowane oficyny dworskie.

Po śmierci matki Cyprian Norwid trafił pod opiekę Ksawerego Dybowskiego, właściciela Dębinek. Zarówno on jak i jego rodzeństwo spędzali tu wiele czasu. Podczas II wojny światowej pałac dawał schronienie partyzantom, żołnierzom AK i powstańcom warszawskim. Po wojnie został odbudowany, przez wiele lat funkcjonował tu dom dziecka, dziś pałac jest w posiadaniu samorządu powiatu wyszkowskiego.

Oprócz Norwidów z Dębinkami łączą się inne znane nazwiska polskiej kultury. Dwór często odwiedzali artyści związani z cyganerią warszawską: Roman Zmorski, Oskar Kolberg i Teofil Lenartowicz. W okresie międzywojennym przebywał tu jako korepetytor Jarosław Iwaszkiewicz.