Aktualności

23.08.2021

Ogłoszenie o naborze do Szkoły Nowych Tłumaczy

Jesteś pasjonatem polskiej książki? Znasz bardzo dobrze język polski, a twoim pierwszym językiem jest arabski? Myślisz o karierze tłumacza literatury? Weź udział w Szkole Nowych Tłumaczy! Instytut Książki zaprasza na cykl nieodpłatnych warsztatów translatorskich stworzonych z myślą o początkujących tłumaczach literatury polskiej na język arabski.

Kwalifikacje do I etapu projektu odbędą się w formie sprawdzianu znajomości języka i predyspozycji translatorskich. Osoby biorące udział w naborze zostaną poproszone o przetłumaczenie fragmentu wybranej przez organizatora książki.

W trakcie I etapu uczestnicy wezmą udział w warsztatach online prowadzonych przez wybitnego tłumacza polskiej literatury.

Do II etapu przejdzie czworo wyróżniających się szczególnym talentem uczestników, których w listopadzie 2021 zaprosimy na 10 dni do Krakowa, gdzie będą kontynuować pracę nad warsztatem translatorskim oraz poznają bliżej polską kulturę.

Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w naborze prosimy o przesyłanie zgłoszeń drogą mailową na adres: l.gawkowska@instytutksiazki.pl. Aplikacje przyjmujemy do 5 września 2021 r.

Prosimy o zawarcie w treści zgłoszenia następujących informacji: imię, nazwisko, data urodzenia, kraj pochodzenia, miasto i kraj stałego zamieszkania, wykształcenie, stopień znajomości języka polskiego, dotychczasowe doświadczenie translatorskie, krótkie umotywowanie chęci wzięcia udziału w programie warsztatów (max. 200 wyrazów), zgoda RODO.

***

Szkoła Nowych Tłumaczy to warsztaty translatorskie dla początkujących tłumaczy literatury polskiej na języki obce. Pierwotny format projektu został wypracowany wspólnie z Instytutami Polskimi w Tel Awiwie i Sankt Petersburgu w latach 2019-2020.