Aktualności

26.03.2019

Ustanowiono nagrodę im. Joanny Kulmowej

Nagroda im. Joanny Kulmowej, poetki, autorki m.in. książek dla dzieci i młodzieży, ma być przyznawana w Szczecinie od przyszłego roku. Otrzymają ją autorzy literatury dziecięcej „o wysokich walorach artystycznych i edukacyjnych”.

„Mam nadzieję, że »dziecięca« Nagroda im. Joanny Kulmowej stanie się równie ważna jak »dorosła« Nagroda im. Wisławy Szymborskiej, którą Kulmowa podziwiała i lubiła” - powiedziała pomysłodawczyni nagrody dr hab. Urszula Chęcińska z Uniwersytetu Szczecińskiego. Jak dodała, Kulmowa, tak jak Wisława Szymborska, wierzyła we właściwy dziecku i poecie „zmysł udziału”.

„Kulmowa pozostawała w wyobraźni dzieciństwa i skutecznego zdziwienia, wdzięku i prostoty, radości i osiągania piękna w nadmiarze. Tak jak Andersen, Janusz Korczak i Astrid Lindgren” – dodała Chęcińska.

Nagroda to wspólna inicjatywa Uniwersytetu Szczecińskiego, magistratu i Szczecińskiej Agencji Artystycznej. Jej celem - jak podali inicjatorzy - jest promowanie autorów, którzy w danym roku w swojej twórczości nawiązują do „wysokoartystycznych dokonań Joanny Kulmowej”. Podkreślono też związek poetki z miastem.

„Joanna Kulmowa zostawiła Szczecinowi swoje ostatnie wiersze. Zostawiła Szczecinowi swoje filozoficzne książki dla dzieci. Jak pisał Jean Piaget, to dziecko wyjaśnia dorosłego człowieka, bo każdy dorosły zaczynał od tego, że był dzieckiem. Pisane dzieciństwo Kulmowej posiada wartość niezwykłą” - powiedziała Urszula Chęcińska.

Urodzona w 1928 r. poetka, autorka utworów scenicznych i książek dla dzieci Joanna Kulmowa wraz z mężem Janem spędziła 35 lat w Strumianach pod Stargardem. Po przeprowadzce do Warszawy małżeństwo przekazało Bibliotece Głównej Uniwersytetu Szczecińskiego liczne pamiątki - książki, meble czy obrazy - które wykorzystano do stworzenia w bibliotece „Sali Strumiańskiej”.

Została uhonorowana licznymi nagrodami, w tym m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” czy Orderem Uśmiechu. W 2010 r. Uniwersytet Szczeciński nadał Joannie Kulmowej tytuł doktora honoris causa, została też honorową obywatelką miasta. Poetka zmarła 17 czerwca 2018 r.

[źródło: PAP, Elżbieta Bielecka]