Aktualności

fot. Max Pflegel / WDL
04.01.2022

Urszula Zajączkowska laureatką Nagrody „Nowych Książek” za rok 2021

Doroczną Nagrodą „Nowych Książek” zespół miesięcznika wyróżnił Urszulę Zajączkowską za tom wierszy Piach (Wrocław, „Warstwy”).

– Serdecznie dziękuję za to niespodziewane wyróżnienie. Oczywiście jestem bardzo wzruszona i wdzięczna, zwłaszcza, że Nagrodę tę przyznaje tak wspaniała Kapituła. Ale ja w swoją twórczość bardzo wątpię. Zwykle już zaraz po napisaniu, nie lubię tych własnych wyrobów ze słów. Wolę czytać – powiedziała laureatka Instytutowi Książki.

„Kluczy do liryki Urszuli Zajączkowskiej będzie przybywać, podobnie jak przybędzie zwolenników subtelnego i niewymuszonego poczucia humoru poetki, klarowności jej składni, trafności uogólnień (Szymborska), zdolności do dziwienia się światem i zachwytu nad tym, co w nim peryferyjne (Białoszewski). Zajączkowska nie zamyka się w literackich laboratoriach, nie odważa liryki na gramy, odwrotnie proporcjonalnie do uczonych treści jej wierszy” – pisał w recenzji zbioru na łamach „Nowych Książek” (nr 5/2021) Paweł Mackiewicz.

– Wyróżniliśmy poetkę wysoko cenioną przez krytykę, obecną w opracowaniach najnowszej literatury – mówi Piotr Szewc, redaktor działu poezji i prozy "Nowych Książek". – Urszula Zajączkowska w niepowtarzalny sposób łączy w swoich utworach głęboko humanistyczne przesłanie ze światem przyrody, który zna jako botaniczka. Rośliny, zwierzęta, twory przyrody jawią się w jej poezji obdarzone podmiotowością, równoprawne w swym istnieniu z życiem ludzkim i organicznie z nim zespolone.

Ze względu na niepewną sytuację epidemiczną informacja o wręczeniu nagrody zostanie podana w późniejszym terminie.

Urszula Zajączkowska (ur. 1978) to botaniczka, poetka, artystka video. Pracuje jako profesor w Samodzielnym Zakładzie Botaniki Leśnej SGGW. Jest autorką filmu Metamorphosis of Plants (2016) powstałego z inspiracji dziełem J.W. Gotehego pod tym samym tytułem. Obraz ten wygrał międzynarodowy festiwal SCINEMA International Science Film Festival w kategorii najlepszy film eksperymentalny/animacja. Jej debiut poetycki Atomy był nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2015) oraz zdobył wyróżnienie XI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Złoty Środek Poezji” (2015) na najlepszy debiutancki tom poetycki roku. W 2017 otrzymała Nagrodę Kościelskich za tom minimum. W 2019 wydała książkę eseistyczną Patyki, badyle (Nagroda Literacka Gdynia, Nagroda Złotej Róży „Nowych Książek” i Festiwalu Nauki). Z końcem 2020 ukazała się jej trzecia książka poetycka piach. We wrześniu 2021 w Wołominie odbyła się pierwsza edycja Festiwalu Literackiego Znaczenia, którego jest kuratorką i jedną z pomysłodawczyń.

Urszula Zajączkowska była także promowana przez Instytut Książki w ramach kampanii New Books from Poland 2020:

***

W ubiegłym roku laur „Nowych Książek” trafił do Jana Tomkowskiego (przeczytaj więcej).

Wydawcą miesięcznika „Nowe Książki” jest Instytut Książki.