Aktualności

20.06.2022

Trzydziestolecie Goethe-Institut w Krakowie

Goethe-Institut w Krakowie obchodzi w tym roku 30. urodziny. Uroczyste wydarzenia związane z kubileuszem zaplanowano na 23, 24 i 25 czerwca. Odbędą się m.in. wernisaż wystawy poświęconej twórczyniom z Ukrainy, a także gra miejska.

Obchody trzydziestych urodzin Goethe-Institut rozpoczną się 23 czerwca niezwykłym wydarzeniem multimedialnym. Tancerze, pod opieką artystyczną Bena J. Riepe, zaaranżują i przetworzą twórczo pomieszczenia instytutu i tym szlakiem będą oprowadzać gości. Zapisy przyjmowane są pod adresem mailowym: agnieszka.marecka@goethe.de.

24 czerwca, godz. 18, w instytutowej galerii sztuki „Kunst” odbędzie się wernisaż wystawy „If  there is no war today, it doesn’t mean there is NO war” Wystawa odda głos twórczyniom z Ukrainy i stanowi artystyczny zapis wydarzeń ostatnich wojennych miesięcy.

25 czerwca wydarzenia przeniosą się na zewnątrz Instytutu. Planowana jest gra miejska: „Go! ethe, czyli Pierwsza Narodowa Ekspedycja z Rynku Głównego na Grzegórzki”. Trzeba będzie nie tylko jak najszybciej przemierzyć ten dystans, ale także po drodze wykonać trudne zadania i wykazać się pomysłowością w doborze środków lokomocji. Zapisy drużyn przyjmowane są pod adresem wojciech.dzido@goethe.de. W Plenerowej Bibliotece przed Instytutem zaplanowano także gry i animacje dla dzieci. Dzień zakończy transmisja na żywo kończącego sezon koncertu Berlińskich Filharmoników z amfiteatru leśnego, słynnej Waldbühne, w której można będzie uczestniczyć w instytutowej bibliotece.

Dla osób, które chciałyby uczestniczyć w jubileuszu Goethe-Instutut, poza oficjalnymi datami, przygotowano spacer literacki, który można odbyć samodzielnie, w dowolnej, wybranej przez siebie porze. Wystarczy pobrać ze strony Biblioteki Instytutu mapkę, wraz z opisami, żeby Kraków niemieckich artystów stanął przed nami otworem! Link do spaceru: www.goethe.de/ins/pl/pl/sta/kra/bib/gol.html

Dokładny program obchodów jubileuszu znajduje się pod linkiem: www.goethe.de/ins/pl/pl/sta/kra/ver.cfm?event_id=23059581