Aktualności

fot. Ela Lempp
21.06.2022

Przy ulicy Pustola odsłonięto tablicę poświęconą Ryszardowi Kapuścińskiemu

Na budynku przy ulicy Pustola 16 w Warszawie uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Ryszardowi Kapuścińskiemu. Wybitny reporter mieszkał tam w latach 1965-88.

Uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej Ryszardowi Kapuścińskiemu odbyła się w poniedziałek o godzinie 12. Udział w wydarzeniu wzięli m.in. poseł Michał Szczerba, dyrektor biura kultury m.st. Warszawy Artur Jóźwik, córka Ryszarda Kapuścińskiego Rene Maisner, przewodnicząca rady dzielnicy Wola Ewa Statkiewicz, prezes spółdzielni wydawniczej „Czytelnik” Marian Sewerski, prezes Fundacji Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego Stanisław Zawiśliński.

Pamiątkowa tablica powstała z inicjatywy mieszkającej tam Izabelli Podzińskiej. „Słynny i znany autor wielu reportaży, książek pan Ryszard Kapuściński, mieszkał w tym domu. Spotykamy się w takim niespotykanym terminie, bo to ani nie rocznica urodzin, ani nie rocznica śmierci, ale rok jubileuszowy. W tym roku Ryszard Kapuściński skończyłby 90 lat. W tym roku minęła 15. rocznica jego śmierci” - powiedziała podczas uroczystości Izabella Podzińska.

„Postanowiliśmy tą tablicą uhonorować naszego sąsiada” - dodała Podzińska.

Tablicę ufundowała Fundacja Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego. Jej prezes Stanisław Zawiśliński zaznaczył, że inicjatywa powstania tablicy jest „fantastyczna, bo wyszła od mieszkańców tego bloku”. „Tutaj powstawały największe dzieła Kapuścińskiego. Tutaj powstały „Cesarz” czy „Szachinszach”. Tu żył prawie ćwierć wieku” - powiedział Zawiśliński.

Ryszard Kapuściński był polskim reportażystą, publicystą, poetą i fotografem. Od 1962 pracował dla PAP jako stały korespondent zagraniczny w Afryce, Ameryce Łacińskiej i Azji. Zmarł 23 stycznia 2007 r. w wieku 74 lat, po rozległym zawale serca. Został pochowany w Alei Zasłużonych na cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

źródło: PAP, Bartłomiej Figaj

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna