Aktualności

24.10.2022

Trwają szkolenia online dla beneficjentów programu „Certyfikat dla małych księgarni”

Pracownicy Instytutu Książki prowadzą bezpłatne szkolenia dla beneficjentów dodatkowego naboru do programu „Certyfikat dla małych księgarni”. W trakcie spotkań uczestnicy mają m.in. szansę wysłuchać informacji na temat realizacji zadań i przypomnieć sobie najważniejsze zasady programu.

Osoby prowadzące szkolenia skupiają się także na utrwaleniu u uczestników reguł dotyczących prowadzenia projektów, takich jak choćby sprawy związane z koniecznością dokonywania zmian w przedsięwzięciach czy prawidłowy sposób oznaczania materiałów promocyjnych.

Już jutro, 25 października 2022, o godzinie 18:00 odbędzie się kolejne spotkanie tego typu. Do wzięcia w nim udziały zapraszamy beneficjentów, którzy nie mieli okazji uczestniczyć w poprzednich spotkaniach. Spotkanie odbywa się za pośrednictwem platformy Zoom. Chętni proszeni są o wysłanie zgłoszenia na adres: p.nowaczewska@instytutksiazki.pl.

W tegorocznej edycji programu dofinansowanie otrzymało 100 księgarni, zarówno z dużych miast, takich jak: Warszawa, Kraków czy Poznań, ale też z mniejszych ośrodków, jak m.in. Legionowo, Limanowa, Busko-Zdrój czy Proszowice. Większość z nich otrzymała maksymalną kwotę dofinansowania, czyli 40 tys. zł. Łączna kwota dotacji wyniosła 4 mln zł.

O programie „Certyfikat dla małych księgarni”

Program „Certyfikat dla małych księgarni” jest realizowany od 2021 r. przez Instytut Książki jako bezpośrednia odpowiedź Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na kryzys całego sektora, który dodatkowo ucierpiał w czasie pandemii, jak i uzupełnienie innych działań proczytelniczych. O wsparcie finansowe w ramach programu mogą ubiegać się podmioty prowadzące małe księgarnie, w których co najmniej 50% przychodów pochodzi ze sprzedaży książek.

Celem programu „Certyfikat dla małych księgarni” jest wsparcie małych niezależnych księgarni, które są nie tylko kluczowym elementem rynku książki, lecz także odgrywają rolę kulturotwórczą. Program opiera się na założeniu, że małe, lokalne księgarnie to nie tylko miejsca handlu książkami, lecz przestrzenie kreatywne, niewielkie centra dostępu do kultury, które realnie kształtują literackie gusta lokalnych społeczności. Ma przede wszystkim zahamować obserwowany od wielu lat spadek liczby małych księgarni, a dzięki udzielonemu wsparciu zapewnić im możliwość lepszej promocji. Środki otrzymane przez księgarnie w ramach programu są przeznaczane na pokrycie kosztów czynszu i innych opłat stałych dotyczących utrzymania lokalu czy wsparcie bieżącej działalności (zakup niezbędnych licencji czy wyposażenia księgarni).

Wyniki ostatnich naborów można znaleźć pod adresem https://bit.ly/CertyfikatKsiegarnie2022

Program „Certyfikat dla małych księgarni” jest realizowany przez Instytut Książki ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.