Aktualności

fot. IK
25.11.2021

Szatkowski, Kurpierz i Mordyński wśród laureatów Nagrody KLIO

Wojciech Szatkowski za książkę „Józef Oppenheim – przyjaciel Tatr i ludzi”, Tomasz Kurpierz za „Henryka Sławika 1894-1944. Biografię socjalisty” oraz Krzysztof Mordyński za „Sny o Warszawie. Wizje przebudowy miasta 1945-1952” znaleźli się wśród laureatów KLIO – konkursu na najlepszą książkę historyczną roku. Laureatów ogłoszono pierwszego dnia Targów Książki Historycznej. Jednym z patronów tegorocznej edycji imprezy jest Instytut Książki

Jury nagrody, po rozpatrzeniu zgłoszonych przez 105 wydawnictw 288 propozycji książek wydanych w latach 2020–2021, przyznało laury w czterech kategoriach: autorskiej, monografii naukowej, edytorskiej oraz varsavianów.

„Zainicjowana w 1992 roku impreza cieszy się wielką popularnością. Wręczona dziś nagroda KLIO przyznawana od ponad ćwierć wieku, dzięki trafnym werdyktom zdobyła sobie prestiż i powszechne uznanie, stając się jednym z najważniejszych laurów w tej dziedzinie” – podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników uroczystości, odczytanym przez szefa gabinetu prezydenta Pawła Szrota. Jak wskazał Andrzej Duda, „to wspólny sukces organizatorów, jurorów, wydawców i autorów, a także publiczności, która licznie i aktywnie uczestniczy w każdej edycji targów”. „Uważam, że niesłabnące od lat zainteresowanie targami i szerzej literaturą historyczną zarówno naukową, jak i popularyzatorską jest zjawiskiem ważnym i cennym” - zaznaczył.

W kategorii autorskiej nagrodę I stopnia w wysokości 15 tys. zł otrzymał Wojciech Szatkowski za książkę „Józef Oppenheim – przyjaciel Tatr i ludzi” (Muzeum Tatrzańskie, Wydawnictwo LTW). Tomasz Kizwalter za książkę „Polska nowoczesność. Genealogia” (Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego) otrzymał nagrodę II stopnia w wysokości 8 tys. zł. Natomiast nagrodę III stopnia w wysokości 5 tys. zł otrzymał Andrzej Friszke za książkę „Państwo czy rewolucja. Polscy komuniści a odbudowa państwa polskiego 1892-1920” (Instytut Studiów Politycznych PAN, Wydawnictwo Krytyki Politycznej).

W kategorii monografia naukowa nagrodę I stopnia w wysokości 14 tys. zł otrzymał Tomasz Kurpierz za książkę „Henryk Sławik 1894-1944. Biografia socjalisty” (Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu). Nagrodę II stopnia w wysokości 8 tys. zł otrzymał Piotr Kuligowski za książkę „Radykałowie polistopadowi i nowoczesna galaktyka pojęć (1832-1888)” (Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych UNIVERSITAS). Natomiast Michał Przeperski za książkę „Mieczysław F. Rakowski. Biografia polityczna” (Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu) otrzymał nagrodę III stopnia w wysokości 5 tys. zł.

Z kolei w kategorii edytorskiej równorzędne wyróżnienia otrzymały: Wydawnictwo Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach za książkę „Album powstańców 1863 roku z Grodzieńszczyzny” (opracowanie: Aleś Sauczuk, Aliaksandr Radziuk, redakcja naukowa Wiesław Caban), Wydawnictwo Instytutu Archeologii i Etnologii PAN za serię książek „Origines Polonorum” (redaktor naukowy serii: Przemysław Urbańczyk), a także Wydawnictwo, Księgarnia, Antykwariat Górski „Filar” Kielce za książkę „Tatry i Zakopane w ilustracji Walerego Eljasza-Radzikowskiego” (autor: Radosław Kuty), Muzeum Wojska Polskiego za książkę „Trofea Wojny Polsko-Bolszewickiej 1919-1920” (autorzy: Jarosław Pych, Michał Mackiewicz) oraz Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego za książkę „Mała encyklopedia Polonii francuskiej” (autor: Zbigniew Andrzej Judycki) i prof. Eugeniusz Cezary Król za wzorową edycję naukową, opatrzenie wstępem i przypisami książki „Mein Kampf. Wydanie krytyczne” (Wydawnictwo Bellona).

Natomiast w kategorii varsaviana nagrodę I stopnia w wysokości 7 tys. zł otrzymał Krzysztof Mordyński za książkę „Sny o Warszawie. Wizje przebudowy miasta 1945-1952” (Prószyński Media Sp. z o.o.), nagrodę II stopnia w wysokości 5 tys. zł otrzymała Agnieszka Cubała za książkę „Warszawskie Dzieci ‘44” (Prószyński Media Sp. z o.o.). Z kolei Marek Teler za książkę „Zagadka Iny Benity. AK-torzy kontra kolaboranci” (Wydawnictwo Bellona) otrzymał nagrodę III stopnia w wysokości 3 tys. zł.

„Nagroda KLIO ma pokazać czytelnikom, co w ocenach wybitnych specjalistów i historyków warto przeczytać, i co może być drogowskazem dla czytelnika, że ta książka jest dobra, warta przeczytania i spełnia wszystkie oczekiwania sztuki historycznej i wydawniczej” – powiedział w rozmowie z PAP Waldemar Michalski, prezes Fundacji Historia i Kultura, która jest jednym z organizatorów Targów Książki Historycznej.

Od 25 do 28 listopada w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie odbywają się Targi Książki Historycznej. Podczas 29. odsłony wydarzenia swoją ofertę prezentuje ok. 95 wydawnictw oraz 28 muzeów. W programie targów znalazły się również panele dyskusyjne, konferencje, spotkania autorskie, a także prezentacje gier strategicznych i planszowych. Targom towarzyszy również Salon Książki Muzealnej prezentujący ofertę wydawniczą wielu polskich muzeów.

źródło: PAP, Anna Kruszyńska

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna