Aktualności

Stanisław Lem w roku 1966, zdjęcie udostępnione przez Wojciecha Zemka, sekretarza autora
26.11.2021

Artiom Chlebnikow zwyciężył w konkursie inspirowanym twórczością Lema

Artiom Chlebnikow został rosyjskim laureatem międzynarodowego konkursu na opowiadanie science-fiction im. Stanisława Lema – poinformował w czwartek ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski na konferencji prasowej.

Bohaterka zwycięskiego opowiadania, zatytułowanego „Straty”, Sofia, próbuje zdobyć fotografię swojego dziadka, ale utrudnia to zniknięcie ogromnej ilości danych, które przepadły w wyniku ataku hakerskiego. Poszukiwania prowadzą Sofię na biegun południowy, a zarazem wiodą ją ku jej własnemu przeznaczeniu.

Drugie miejsce w konkursie zajął Władimir Bieriezin, trzecie – Michaił Gajocho. Na konkurs napłynęło ponad 300 prac. Autorzy opowiadań – a najstarszy uczestnik konkursu miał 86 lat - opisali przyszłość, w której trwa podbój kosmosu i postęp naukowo-techniczny. W pracach pojawia się temat osiągnięcia przez ludzi nieśmiertelności fizycznej i pytania o skutki psychologiczne tego stanu.

Polska ambasada w Moskwie zorganizowała konkurs „szukając formy, która pozwoliłaby uczestnikom pokazać własną interpretację unikalnego stylu (Lema). Konkurs miał być swego rodzaju odzwierciedleniem sposobu, w jaki autorzy rosyjscy widzą twórczość polskiego pisarza” – powiedział ambasador Krajewski.

Przewodnicząca jury, krytyczka literacka Galina Juzefowicz przypomniała, że Lem był w ZSRR i Rosji równie popularny, jak rodzimi autorzy science-fiction, bracia Arkadij i Borys Strugaccy. „Dla rosyjskiego czytelnika są to postacie takiego samego rzędu. Trudno mi mówić o Lemie jako o przedstawicielu tylko kultury polskiej, bo sądzę, że w nie mniejszym stopniu należy on do kultury światowej, w tym rosyjskiej” – powiedziała Juzefowicz.

źródło: PAP, Anna Wróbel

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna