Aktualności

12.06.2019

Święto Wolnych Książek

Dwunastego czerwca obchodzone jest Święto Wolnych Książek. Fundacja Bookcrossing Polska zachęca szkoły, uczelnie, środowiska kultury, urzędy, jak również wszystkich aktywnych i kreatywnych czytelników do współtworzenia tego dnia.

Idea imprezy narodziła się w 2003 roku i ma na celu promowanie czytelnictwa. Bookcrossing pozwala „dzielić się książkami, stwarza możliwość wymiany na inne, daje szansę czytania tym, których nie stać na zakup książek, powoduje, że książki są w ciągłym obiegu, umożliwia śledzenie wędrówki książek, gdyż dzięki internetowemu systemowi monitoringu stwarza możliwość obserwowania drogi uwolnionego tomu. Bookcrossing to bezinteresowna przyjemność dzielenia się literaturą, budowanie więzi między czytelnikami, skuteczny sposób integracji” – czytamy na stronie internetowej Fundacji.

Fundacja zapewnia wsparcie promocyjne, plakaty, etykiety, udziela wszelkich informacji w przygotowaniu wydarzenia.

Aktualnie po 132 krajach podróżuje 12.861.068 mln tomów, które uwolniło ponad 1,9 mln czytelników (dane z dn. 27.04.2019).

W polskim serwisie bookcrossing.pl zarejestrowało się 61 tysięcy 498 użytkowników, a w oficjalnym obiegu jest 315 236 książek (inf. z 27.05.2019). Zarejestrowanych jest 20.104 tys. półek i regałów bookcrossingowych, na których można zostawić książki lub je stamtąd wypożyczyć. Funkcjonują w bibliotekach, instytucjach kulturalnych i oświatowych, klubach młodzieżowych, biblioteczkach plenerowych, pubach i restauracjach, ośrodkach zdrowia, centrach handlowych czy na szlakach turystycznych.